הספורטיאדה מציגה: פולו קיאק - כדורגל עם קיאקים

הענף המיוחד מושך תשומת לב מתושבי אילת. יושב ראש הענף: "משחק דינאמי שדורש הבנה וטקטיקה". שחקן: "משחק פיזי, אך זה מתאים לכל הגילאים, מעשרים ועד שישים"

משתתפי הספורטיאדה משתתפים במגוון ענפי ספורט, אחד המקצים המיוחדים והמהנים שבהם הוא ענף הפולו קיאק, תחרות שמשלבת בין משחק כדור לבין שייט קיאקים. כל קבוצה כוללת חמישה שחקנים שמתמסרים בכדור תוך כדי שחייה בקיאק ותפקידם כמו במשחקי כדור אחרים, להבקיע שער. הענף שזוכה לאהדה גדולה ברחבי העולם ונחשבת לחדשה בישראל, כולל משחקים בני 20 דקות שמחולקים לשתי מחציות.

המשחק שובה ומקבץ רבים מתושבי אילת שמביטים על גדות הלגונה בתחרויות הספורטיאדה. "זה מעין כדורגל עם קיאקים. המשחק מצריך הבנה, הוא מאוד דינאמי שכן השחקנים לא יכולים להחזיק בכדור יותר מחמש שניות", מסביר מוריס וייצמן, יושב ראש ענף הפולו-קיאק.

המשחק אומנם דורש כושר גופני שמשלב יכולות פיזיות גבוהות, אך לטענת המארגנים הוא פתוח לכולם כשכל אדם שחפץ בכך, יכול להשתתף במשחק. "אנשים התחילו מאפס ללא כושר גופני, חיזקו את הכושר הגופני והצליחו להתמודד. זה פעילות שמקודמת ומשתתפים בה סטודנטים, נוער ומבוגרים", מסביר וויצמן.

בספורטיאדה הנוכחית משתתפים ארבע קבוצות שמייצגות את אלתא, עיריית אשדוד, בזק ואלעל. לאור ייחודו של הספורט הנ"ל, מרכז הפועל מספק את התנאים והכלים למען הספורטאים כדי שיוכלו להשתתף ובכך הספורט הוא עממי ופתוח לכולם.

אם חשבתם שהמשחק מתנהל על מי מנוחות כמו המים בלאגונה בהם שטים הספורטאים, אז כדאי לו לחשוב אחרת, כי התחרות בספורטיאדה מוציאה המון אמוציות, כשגם לאחר המשחקים, השחקנים מתווכחים בינם לבין עצמם על המתרחש במשחק. "במים אין חברים - יש צעקות, אנשים לא מוותרים ורוצים לנצח. כולם רוצים לחזור עם גביע לעבודה. זה יוצר שיתוף פעולה, מכירים אחד את השני וזה דורש טקטיקה ושליטה", מסביר יושב ראש.

אחד השחקנים הוותיקים והמצטיינים של קבוצת אל-על הוא טלאור רוצבי, שמוביל את הקבוצה אוה מייצג. אם חשבנו שאשדוד היא עיר של כדורגל, רוצבי מבהיר שהעיר מהווה מודל לענף פולו קיאק. "צריך לדעת טוב שחייה - יש מצבים שאתה מתהפך ולכן יש לדעת להיחלץ. צריך לחתור בקיאק. יש כאן שילוב של הכול. הענף מיוחד וזה דורש המון אימונים שאנחנו מבצעים לפחות פעם בשבוע. זה יכול להתאים לכל הגילאים: מעשרים ועד שישים פלוס", סיכם השחקן המנוסה.