המאמאנט כובשת את הספורטיאדה: "נשים זה כוח"

הספורטיאדה ה-35: משחק הכדורשת שמיועד לאמהות הפך לאחד מהפופולאריים ביותר באליפות כשמאות צופים גודשים את היציעים בכל משחק. יוזמת הפרויקט: "כל אימא יכולה, ללא קשר לגיל, גובה ומשקל". וגם, מי המדינות שלמדו מישראל והקימו מאמאנט משלהן?

מי שחשב שספורט גברים הוא היחיד שפופולארי, כדאי לו להגיע לספורטיאדה באילת ולהכיר את המאמאנט, ליגת הכדורשת לאמהות שהפכה לליגה תחרותית, רווית קהל ומלאת אווירה. שירים, מלחמה על כל כדור ואימונים אינטנסיביים הם רק חלק מהמאפיינים שאפשר למצוא במשחקי המאמאנט.

נתחיל מההתחלה, מאמאנט היא ליגת כדורשת שמיועדת לאוכלוסייה שהייתה צמאה לספורט במשך שנים: האמהות. מקימת המיזם בשיתוף מרכז הפועל היא עופרה אורנשטיין שגם מובילה את הפרוייקט בספורטיאדה ה-35. "זו ליגת הנשים הגדולה ביותר בארץ. שילוב של משחק כדורשת וגם ליגה של אמהות. הסלוגן שלנו זה שכל אימא יכולה - לא משנה הגיל, הגובה, המשקל - כל אחת יכולה לשחק ולשמש דוגמא ספורטיבית לילדים", מסבירה אורנשטיין את החזון מאחורי המיזם.

בישראל בה התרגלנו שרק במשחקי הגברים נמצא קהל רב, המאמאנט בספורטיאדה מהווה בשורה חדשה כשבמהלך המשחקים צופים רבים גודשים את היציעים באולם בגין שנוהג לארח את משחקי הכדורסל של הפועל אילת בליגת העל. מאות הצופים שמגיעים לתמוך בקבוצות עוד בשלב המוקדמות, מריעים בקריאות עידוד ומחיאות כפיים שהופכות את המשחק לאחד מהפופולאריים בתחרות. "שינינו את ההגמוניה הגברית בספורט הישראלי. התפקיד של האישה זה כבר לא מה שהיה, אלא ישות ספורטיבית. אמהות יוצאות מהבית", מסבירה המייסדת.

בספורטיאדה משתתפות 150 ספורטאיות שמרכיבות 17 קבוצות שמייצגות קבוצות מצטיינות מהצפון ועד הדרום. הכדורשת הוא משחק שדורש שיתוף פעולה, דבר שיוצר לכל קבוצה גאוות יחידה, שירי מורל ואחדות. "כל שחקנית תלויה בחברה שלה לקבוצה. יש גאוות יחידה והקבוצות בנויות לפי בתי הספר בהם רשומים ילדיהם. בעידן הטכנולוגי כשכולם מרוכזים במכשירים הניידים, יש כאן משהו אחר. זה פייסבוק לא וירטואלי שיוצר קהילה חברתית חזקה וקרקע פורייה להיכרות".

אם תהיתם לגבי פיבוריטית לזכייה, התחרות בספורטיאדה השנה היא גדולה כשכל קבוצה סבורה שהיא זו שתזכה בסופו של דבר. אחד הפרויקטים המעניינים מבין הקבוצות היא קבוצת "החתולות" שמייצגות את העיר אשדוד. הקבוצה הוקמה לצורך הספורטיאדה ומאגדת בתוכה קפטניות מהקבוצות המובילות בעיר. "נשים זה כוח. אנחנו מכוונים לתחרותיות לא פחות מהגברים. הבעלים בבית עם הילדים ואנחנו פה. התהפכו היוצרות. הילדים הכי גאים בעולם בנו ויודעים שכשאימא באימונים, אין מה לדבר איתה. הכי מקצועי שיש", מסבירה טליה בנישתי, קפטנית הקבוצה.

מעבר לתחרות בספורטיאדה, ליגת המאמנט שבתמיכת מרכז הפועל ויושב הראש יורם אורנשטיין, ריכזה כנס מאמאנט בינלאומי בשיתוף CSIT העולמי, זה ארגון עולמי של הליגה למקומות עבודה. בסיכום הכנס, הוחלט לאמץ את דגם המאמאנט שנהגה בישראל לארצות שונות בעולם, ביניהן בולגריה, צרפת ואיטליה שהתרשמו מהחזון של מאמנט ולכן החליטו לאמץ זאת במדינתן. עוד סטארט אפ ישראלי.