מאלופת המסלול לפסגת הברידג' בישראל

כיצד הפכה אחת האתלטיות הבכירות בישראל בסוף שנות ה-60, ומי שניצלה מהטבח הנורא באולימפיאדת מינכן, לדמות מפתח בנוף הברידג' בישראל?

נדמה שאצל חנה שזיפי (74) הקריירה מעולם לא הסתיימה אלא רק שינתה צורה. מי שייצגה את ישראל באין ספור אליפויות בינלאומיות (כולל אוליפיאדות מקסיקו ומינכן) וקטפה כמעט כל תואר אפשרי, לא נחה על זרי הדפנה, ומינפה את ההצלחה על מסלול האתלטיקה לעולם הברידג' -הכל כך שונה בתכלית. את האישה המיוחדת, שעבורה גיל הוא רק מספר, פגשנו במלון דן פנורמה ביום המשחקים הראשון של הספורטיאדה.

ספרי לי קצת על מה שעבר עלייך ועל בעלך באסון הנורא במינכן?
"האירוע היה טראומתי לכולנו. המזל שלנו שלא היינו במקום. חבר ישראלי הזמין אותנו לראות הצגה בעיר משום שלא היה תחרויות אתלטיקה יום למחרת. היה לו בית מלון בעיר ונשארנו ללון את הלילה מחוץ לכפר האולימפי. בדיעבד, זה מה שהציל אותנו. מאז אילן מאמין בגורל".

כיצד האירוע הטראומתי השפיע עלייך?
"הייתי בגיל 28 ורציתי לפרוש אבל גולדה מאיר, ראש הממשלה דאז, ביקשה ממני באופן אישי שאמשיך לייצג את ישראל לקראת אליפות הפועלים באוסטריה".

מתי פנית למקצוע הברידג'?
"עם הפרישה שלי חיפשתי מקצוע מאתגר והחלטתי ללכת על הברידג'. מאז השקעתי את כל כולי בענף. ייצגתי את ישראל באליפויות אירופה, ואפילו השנה, באליפות שהתקיימה באוסטנד, שם התחריתי מול נשים בנות 18".

איך עושים מעבר כל כך קיצוני ממקצוע פיסי במהותו לענף שדורש יכולות חשיבה?
"רציתי להוכיח שאפשר להיות חכמה גם ברגליים וגם בראש".

מה התחושה הכי חזקה כשאת מייצגת את ישראל ממרום גילך?
"תחושה של שליחות. עדיין ספורטאית. אני גאה בגיל שלי שאני עדיין יכולה לייצג את המדינה. נשים בגילי כבר מזמן מסתובבות על חלוק בבית וסיגריה בפה".

מה מיוחד במשחק הברידג'?
"מי שלא יודע ברידג' שלא יזדקן. משחק הברידג' נותן לאדם אריכות חיים. מי שלא יודע ברידג' בגילאים האלה הוא משועמם. אנשים יכולים לשחק את המשחק גם בגיל 90. בתור מדריכה, אני משחקת ברידג' כל יום. זה הרבה עבודה ודרך חיים".

אבל מה יש בברידג' שכל כך תופס אנשים?
"אתה צריך להפעיל את כל החושים. את החשיבה, את ההגיון, את המלחמתיות שלך ואת הביצועים שלך. הכל נמצא במשחק של 7 דקות. זה משחקונים של שבע דקות".

מה הזוית שלך על הספורטיאדה?
"הספורטיאדה היא האירוע מספר אחד בארץ ואנשי הפועל יורם אורנשטיין ויעקב אבוחצירא עושים חיל בנושא הזה. אני מצפה עוד להרבה שנים של עשייה בתחום".