יריות במדבר

כדאי להרחיק מהעיר אל מטווח תחרויות האקדח של הספורטיאדה המפגיש יום יום כמה מהוותיקים ביותר בספורטיאדות וכמה מדמויות המפתח של הקליעה בישראל

הרחק הרחק מהמולת מגרשי הכדורגל, אבק ריצת השטח, חריקות הנעליים על הפרקטים ושאון הים, מתקיימת לה בשקט בשקט תחרות הקליעה. אפילו יריות האקדחים לא ממש מפרות את השלווה באולם טופ 94 שבאזור התעשייה החדש, שחורת, הנמצא בחבל אילות, מרחק רבע שעה נסיעה מהעיר.

ותק. זהו שם המשחק במטווח. פגשנו שם צוות שיפוט מרשים הכולל את אהרון אופק בן ה-80, חבר הנהלת ותיקי הפועל, ממקימי המטווח האולימפי בהרצליה, מנהל הפועל תל אביב ולשעבר חבר הוועדה הטכנית של ההתאחדות העולמית. רק שתי ספורטיאדות החמיץ אופק עד היום.

הכרנו את אוריאלי כהן בן ה-71, שופט בינלאומי וקלע מגיל 14 אצל אפרא פורת האגדי מהפועל מעברות, ואת דוד לייבוביץ בן ה-67, לשעבר מאמן נבחרת הנכים שהיה ביותר משחקים פאראלימפיים מאשר בספורטיאדות.

ויש גם זוג שופטים, נילי ועמוס שחורי מהיישוב צורן. הוא בן 76, היא בת 70, והם נשואים 52 שנים. עמוס הכיר את נילי כקלעית וכעבור שנים היא הוסמכה בעצמה להיות שופטת וזו כבר הספורטיאדה החמישית שלהם יחד בצוות השיפוט. "כולנו כאן חברים ותיקים שנהנים לפגוש זה את זה מדי שנה ואנחנו נהנים מתפקידנו בספורטיאדה", אומרת נילי.

157 קלעים מ-23 מקומות עבודה ירדו לאילת, כולל 19 נשים, על מנת להתחרות בשלושה מקצועות אקדח: חופשי, טוטו, הצתה מרכזית.

כשהגענו לא ניתן היה לחמוק מהקבוצה הדומיננטית במטווח, עובדי משרד הביטחון, שגם חוזרים הביתה עם רוב המדליות בדרך כלל. "הם זוכים בתחרות הקבוצתית מאז הספורטיאדה הראשונה ואשר לי היתה הזכות לנהל אותה", אומר בגאווה המאמן שלהם, שלמה ברסלר, המנהל את המטווח בקריה שבתל אביב והוא עצמו פנסיונר משרד הביטחון.

המטווח האילתי חדש ויפה אך לא בנוי מלכתחילה לתחרות אקדח אויר אבל זה לא משהו שדפנה הר אבן לא יכולה להתגבר עליו. רכזת השיפוט של הספורטיאדה, המציינת בגאווה כי 40 אחוז מהשופטות הן נשים, מספרת כיצד היא וביתה השופטת מיכל הכינו את המטרות כדי לייצר תחרות חוקית מקצוענית פר אקסלנס. גם שתי בנותיה הנוספות של דפנה, מורן ומירב, שופטות קליעה.

דפנה מסבירה כיצד הכל נשאר במשפחה: "מגיל צעיר הן היו באות איתי לתחרויות ופשוט אמרו כולן 'אמא אני רוצה גם להיות שופטת'. בכלל, הכח הנשי בקליעה הוא חזק". וכדי להבין זאת טוב יותר מספיק לראות מקרוב כיצד מילנה רבובסקי מנהלת את התחרויות ביד רמה. כשמדובר בנשק נדרשת זהירות גדולה ומשמעת יוצאת דופן, ומילנה עושה זאת בצורה מרשימה.