"עובד שעושה ספורט נמצא בחוד החנית גם בעבודה"

יורם ארנשטיין, מנכ"ל הפועל, מגיע אל כל מגרש ואולם בספורטיאדה ה-11 שלו, מ-7 בבוקר ועד חצות, רואה מקרוב מה טעון שיפור ובעיקר גאה במפעל הענק שתורם, הן לעובדים והן למעסיקים. תוך כדי הסיורים שלו באילת הוא נאבק דרך הטלפון על תקציב הספורט בכנסת וגם מסייע לספורט ההישגי. ראיון לכבוד הספורטיאדה ה-38

זו כבר הספורטיאדה ה-11 של יורם ארנשטיין כמנכ"ל הפועל ועדיין הוא משכים כדי להזניק את הרצים ורוכבי אופני ההרים כולל הבייבי שלו, רוכבי אופני הטנדם לעוורים, מגיח אל משחק פולו קיאקים מול קניון הקרח ועובר בכל אולם ומגרש כדי לדאוג לכך שהכל יזרום. והוא נהנה.

"במיוחד בשלוש השנים האחרונות אנחנו מחזקים את נושא הספורט לבעלי מוגבלויות ומצד שני מנסים למקסם את ההיבט המקצועי בענפים הקיימים. הצלחנו למקצע יותר את התחרויות, והתוצאות המקצועיות, המנהלתיות והכספיות טובות כיום יותר".

כיצד למשל התוצאות הכספיות והמינהלתיות טובות יותר?
"אנחנו יודעים כיום לתמחר טוב יותר את השרותים מהספקים ומנסים לשמור על רמה גבוהה של תועלת במו"מים עם המלונות ולדאוג לכך שעובדינו יקבלו את הטוב ביותר. גרמנו לכך שחברת השטיח המעופף תהיה יותר ממוקדת במטלותיה עבור הספורטאים. מדובר השנה ב-4,700 חדרים ב-24 מלונות. עם השנים למדנו לקלוט את משתתפי הספורטיאדה בצורה טובה יותר. בהיבט המקצועי למשל, מחשבנו את המערכת במקומות עבודה כדי שבעתיד יכולת ההרשמה תהיה קלה יותר. בניהול הענפים עשינו כמה צעדים לקידום המקצועיות. שיפרנו למשל את צי הסירות בענף השייט בכך שעזרנו במימון שיפוץ הסירות. העתקנו את תחרויות הקליעה אל מתקן חדיש והוספנו ירי מעשי. מחשבנו את תחרויות הטניס שולחן עם מערכת שמקלה על המשתתפים לעקוב אחרי התחרות".

יש איזשהו ענף שהפתיע אותך לטובה במיוחד בהצלחתו?
"הענף שקיבל דחיפה בלתי רגילה הוא הכדורשת. 1,200 נשים באו מכל רחבי הארץ אל הספורטיאדה. תוספת הנשים היא גם מקצועית, גם חברתית וגם ערכית. גם השייט בדגם הסאפ הביא הרבה נשים".

איך מתייחסים בעלי המפעלים והמנהלים לעיסוק של עובדיהם בספורט מאורגן בליגה שוטפת ובספורטיאדה?
"המודעות במקומות העבודה לחשיבות הספורט עלתה בצורה בלתי רגילה. עובדים שעושים ספורט הם עובדים מצטיינים והם חוד החנית לא רק בספורט, כך מתברר, אלא גם בעבודה. אנחנו שוקלים לקיים בעתיד ועידה לכל הבעלים והמנהלים, אלה שמהצד השני, כדי לראות איך אפשר לשפר את האינטרקציה בין עבודה לבין קיום אורח חיים בריא, מהנה וספורטיבי. גם ראשי ההסתדרות, כולל כמובן ראש אגף הספורט אבי דנינו, מבינים את חשיבות הנושא וכל עוד האינטרקציה תהיה חיובית, נושא הספורט בעבודה יילך ויצמח".

האם הספורטיאדה יכולה לגדול מעבר ל-14 ענפים?
"קשה לגדול כי כמות המתקנים לא מאפשרת את זה ולא פשוט במדינת ישראל לבנות מתקנים. יש מצוקה גדולה בנושא ובטח גם באילת. זה לא נדיר לראות בספורטיאדה אנשים חוזרים מתחרויות בחצות בשל כך. בסך הכל הספורטיאדה משקפת את מה שנעשה כל השנה ב-13 עמותות הספורט למקומות עבודה. רצינו למשל מאוד להוסיף כדוריד אבל אין פעילות שוטפת ויש רק מתקן אחד באילת".

כשאתה מסתובב בשטח באילת השנה, במהלך התחרויות, מה התרשמותך הפעם?
"מאוד מרוצה. יש לי גם הרבה הערות על כך שיש דברים אותם אפשר לעשות טוב יותר. חשוב להבין שכל מי שמתפעל כאן את התחרויות נמצא באילת בהתנדבות ורואה בזה שליחות מצד אחד וכיף מצד שני ועל כן כולם מסורים עד מאוד לתפקידיהם".

איפה הפועל נמצאת היום יותר? בספורט ההישגי או בעממי?
"אנחנו עוסקים בכל. עממי והישגי. בסופו של יום, תוך כדי שאני כאן באילת, אני מנהל דיונים בטלפון על החקיקה החדשה כדי לדאוג שלא יהיו נזקים בהעברת כספי הספורט מהטוטו למשרד הספורט. בספורטיאדה אתה פוגש גם אנשים המעורבים בספורט ההישגי ושמעתי כאן מנציגי מועדונים שונים על מצוקות שונות כך שאין לנו העדפה לנושא מסוים. אנחנו בהפועל מנסים למשל ליצור תשתית טובה עבור יור התאחדות הכדורגל החדש שינו זוארץ כדי שיצעיד את הכדורגל קדימה. יש לנו ניסיון בפעילות זו עם הקבוצות שלנו. בתקציב השוטף אמנם הקשר של הפועל ומועדוני ליגות העל בכדורגל וכדורסל מינורי אבל גם הם פונים לעתים כדי לקבל סיוע באשראי, ויש גם מענקים מצדנו".