זריחה, ריצה, רכיבה: הספורטיאדה הוזנקה עם שחר

מנכ"ל הפועל יורם ארנשטיין הזניק הבוקר את מקצי אופני הטנדם לעוורים, אופני ההרים והריצה ל-5 ק"מ

אחרי החגיגה הגדולה של טקס פתיחת הספורטיאדה ה-38 באילת והריקודים על מדשאת מלון ספורט עם שרית חדד, הגיע זמן חגיגת הספורט הגדולה בישראל.

170 רוכבי אופני הרים ו-300 רצים נדדו לכוון צפון מזרח עם שחר ועל רקע הזריחה מעל הרי אדום שבירדן זינקו החל משבע בבוקר למקצים השונים. מרגש היה לצפות ב-58 אופני הטנדם לזוגות עליהם רכבו 116 אנשים כשמאחור רוכב עוור ומקדימה רוכב רגיל. זו כבר המהדורה השלישית ברציפות של הטנדם בספורטיאדה בהתאם לחזון מרכז הפועל להעמיק את פעילות הספורט בקרב בעלי מוגבלויות.

כמו הרוכבים הרגילים גמאו גם הטנדמים 20 ק"מ בעוד שהרצים סיימו אחרי 5 ק"מ, יומיים לפני ריצת ה-10 ק"מ במסגרת מרוץ דקל הטום המסורתי. הרץ מראשלצ, אדיר כהן בן ה-39 מפלאפון, חצה ראשון את הקו אחרי 16.25.39 דקות בהקדימו בהרבה את יניב קק מחברת מרה ואת אייל שי מאלישרא. כהן, שגם ניצח במחזור הראשון של ליגת רצים בעבודה בשבוע שעבר בקרית מלאכי, אמר כשהוא מאושר: "כיף לחבר שני מרוצים טובים. הארגון היה מצוין ומזג האויר מעולה. אגיע מוכן ואנסה לנצח גם ביום שישי ב-10 ק"מ".

עדי גלבוע בת ה-43 מבנק לאומי ניצחה אחרי 19.24.38 דקות לפני רחלי יהב ארליכמן מבנק הפועלים וברכה גרוסמן מהדסה. גלבוע, מרתוניסטית של 3.24 שעות, סגרה ניצחון רביעי רצוף בספורטיאדה ואמרה: "כמרתוניסטית לא קל לי עם המרחק הזה אבל אני מתאמנת כל השנה ושומרת על כושר. לא מובן מאליו בכלל שזה קורה לי כל שנה".

ניצחון רביעי רצוף גם לניר אשכנזי בן ה-43 משוהם, עובד חברת החשמל, שסיים עם אופני ההרים שלו אחרי 48.37.99 דקות לפני נעם מאור מרשת ועפר לוי מנמל חיפה. אשכנזי: "היה חשוב לי לשמור על התואר. אני אוהב את האוירה כאן ובכלל הספורטיאדה היא ארוע חשוב".

מנכ"ל הפועל, יורם ארנשטיין, שהשכים כדי להזניק את המרוצים, שיבח את מנהל ליגת רצים בעבודה, דוד זוארץ, כשהביט אל קו הזינוק ואמר: "התחלתם מ-30 רצים והיום יש כאן 300. יישר כח".

זוארץ סיכם: "אני שמח על העלייה במספר המשתתפים הן בליגה והן בספורטיאדה. היו כאן היום 35 מקומות עבודה כולל מקומות חדשים כמו משרד ראש הממשלה, מקורות ועוד. הרצים מגיעים בקבוצות גדולות יותר ומאורגנות יותר".

גם בריצה היו זוגות שכללו רץ עוור ורץ רגיל. אחת הרצות שהובילה רצה עיוורת היא מתעמלת נבחרת ישראל בהתעמלות מכשירים ודוברת הוועד האולימפי לשעבר, מיכל שחף: "רצתי להנאתי וחיפשתי מקום להתנדב בו וכך הגעתי לזה. האתגר לשמש עיניים לרצה אחרת הוא גדול והסיפוק הוא ענק. אתה מתמזג עם הרץ ולא רץ רק בשביל עצמך. השטח היה מאתגר עם המון גבשושיות".

צמיחה היתה גם באופני ההרים עליה מעיד מנהל התחרות גיא בן גל: "התחלנו עם 60 רוכבים לפני כעשור ואילו היום זינקו 170. היתה קפיצה גדולה בהתאם למהפיכת הספורט בישראל ואשר הפועל היא ממוביליה".