טקס מרשים ומרגש לזכרו של יהושוע לויה: "ספורט עבורו זה דרך חיים"

מאות משתתפי ספורטיאדה הגיעו וספדו לשופט העבר ועוזר מנכ"ל איגוד השופטים בטקס שציין שנה לפטירתו. מאיר לוי: "הזמן בלעדיך רק עושה את זה יותר קשה". בתו של לויה: "היית דמות להערצה"

בשנה שעברה איבדו במרכז הפועל ובאיגוד השופטים את האבא, זה שדואג, אכפתי ומחבק את כל מי שרק צריך סיוע. יהושוע לויה ז"ל, אותו אבא נפטר בגיל 66, אבל במרכז הפועל ובספורטיאדה לא שוכחים. החותם שהותיר האחרון עדיין חקוק בכל הסובבים שמעריכים ומוקירים את פועלו.

שופט העבר, יהושע לויה, הלך בפתאומיות לעולמו בשנה שעברה בגיל 66. לויה שימש בעבר כעוזר מנכ"ל איגוד השופטים, מבקר שופטים וחבר בוועדת השופטים. לויה שפט בליגה הבכירה בכדורגל הישראלי במשך שלושה עשורים והיה אהוב על שופטים רבים בעבר ובהווה ואף זכה להערכת השחקנים. הידיעה על מותו התקבלה בהלם גדול אצל חברי איגוד השופטים. לויה לקח חלק ב-18 ספורטיאדות והיה המשבץ הראשי ורכז שופטי ה"ספורטיאדה".

בטקס מרשים שנערך לפני גמר משחק הכדורגל, מאות הגיעו לתת כבוד ללויה. מנכ"ל מרכז הפועל, יורם ארנשטיין ספד לו: "הוא היה עוזר לכל מי שביקש ממנו. תמיד דאג לכל הספורטאים, שותף לכל הספורטיאדות ואבן משמעותית בחשיבותה. הספורטיאדה והספורט היא דרך חיים. בשביל יהושוע הספורט לא הייתה קריירה, אלא דרך חיים".

מאיר לוי, שופט העבר ורכז השופטים בספורטיאדה כיום, אותו ליווה לויה שנים ארוכות ספד לו גם כן: "יהושוע, אומרים שאין דבר קרוב יותר ממשפחה, אך במקרה שלך, החברות חזקה יותר מכל. מוזר להיות בספורטיאדה ולא לראות אותך מקבל אותנו בלובי. מוזר לדבר עליך בלשון עבר. אומרים שהזמן עושה את שלו אבל הזמן במקרה הזה רק הופך את זה ליותר קשה. משפחת לויה תמיד תהיה חלק ממשפחת הספורטיאדה".

הנאום המרגש ביותר היה של אתי לויה, ביתו ונציגת המשפחה בטקס המרגש התרגשה מאוד ובנאומה גרמה לרבים בקהל להזיל דמעה. בתו פתחה את דבריה בתיאור פועלו של אביה בספורטיאדה: "כשפנו אליי וביקשו שנציג המשפחה ידבר, חשבתי מה אומר ומה אספר על אבי שאהב כל כך לצחוק ולשמוח. אספר לכם על החמ"ל האמיתי של הספורטיאדה - החמ"ל של בית משפחת לויה. החמ"ל נפתח מבחירת הלו"ז לספורטיאדה. כולם היו נרתמים לארגון. על אף כל הקשיים שעמדו - הכול היה מוכן בצורה הכי טובה. אבל מה לעשות? אבא שלי זה אבא שלי, כשיש משימה אין שום דבר שימנע ממנו לעשות זאת בצורה הטובה ביותר. ואז הגיע היום המיוחד - יום שני בשבוע - תמיד אבא סידר, ארגן וקיבל את כל האורחים בשמחה ובצחוק. כי כשלויה בשטח? אין מתח. כשנפתחים המשחקים הוא התרוצץ ממקום למקום ולא מפסיק לרגע לבדוק ולוודא שהכול מתנהל כמו שתיכנן. גם בערב תמיד היה דואג להיות רכז תרבות, דאג להזמין את כולם לזמן בילוי ואיכות".

בהמשך בתו התייחסה למורשת שהותיר לויה: "כולם הלכו אחריו כמו עדר אחר רועה צאנו. אבא, היית דמות להערצה - דמות בעלת לב ענק, בעלת שמחת חיים, אוהב הבריות שיושר והגינות היא נר לרגליו. בכל שנה היית לדוגמא והכול באהבה ובהתנדבות מלאה. הלב והראש מסרבים להאמין שאנחנו מקיימים טקס לזכרך. תמשיכו בדרכו הטהורה והישירה - הנציחו וזכרו אותו ואת שמו, אני בטוחה שהוא מסתכל למעלה וגאה בנו. אני רוצה להודות לכם ולכל העוסקים בטקס חשוב זה - תודה רבה לכל מי שהגיע והשתתף בטקס, אגיד את מה שאבא שלי היה אומר: תיהנו מהחיים כי חיים רק פעם אחת".