הספורטיאדה ה-37 בסימן ספורטאים בעלי מוגבלויות

אופני הטנדם (עדי מלול)
אופני הטנדם (עדי מלול)
רגע לפני שאירוע הספורט הגדול במדינה יוצא לדרך, התייחסה אילנה ביטון, רכזת ענפי הספורט בעלי המוגבלויות, לתחרויות בהן ישתלבו הספורטאים

הקבוצות מוכנות, המגרשים מצוחצחים, השחקנים ואנשי הצוות דרוכים וכולם במרכז הפועל ערוכים ומתרגשים. בעוד יומיים בלבד (שלישי) תפתח באילת הספורטיאדה ה-37 - אירוע הספורט הגדול במדינה, ובדומה לשנה הקודמת, אחד הנושאים ששמו בראש סדר העדיפויות הוא שילוב בעלי מוגבלויות באופן טריוויאלי ואינטגרלי כחלק ממערך הספורטאים הלוקחים חלק בתחרויות השונות.

מי שמרכזת ומנהלת את ענפי הספורט של בעלי המוגבלויות היא אילנה ביטון (54), נשואה ואם לארבעה, תושבת באר שבע, עובדת בהסתדרות מרחב הנגב וזו השנה השנייה בה היא מרכזת את הענפים של בעלי המוגבלויות. ביטון שיתפה מהפניה הראשונה של מנכ"ל מרכז הפועל, יורם אורנשטיין ועד ההתאהבות והרגש שלה כלפי התפקיד כרכזת הספורטאים: "לפני כשנה פנה אלי מנכ"ל הפועל מר יורם ארנשטיין, שאל אם אני מעוניינת לרכז את נושא 'הטנדם', אנשים בעלי מוגבלות ראייה שעתידים להשתתף בתחרות ספורט בעיר אילת, לא חשבתי אפילו לרגע, ישר נגע בי, עניתי בחיוב", סיפרה בהתרגשות.

כיצד התרשמת מהספורטאים?
"כבר בשנה שעברה נסעתי לאילת עם הקבוצה בפעם הראשונה. חוויה מדהימה ואחרת, הכרתי אנשים שיודעים להנות מהחיים על אף המוגבלות שלהם, אין דבר שהם לא עושים. הם מציבים אתגרים, מלאי נחישות ועוצמות. אני חושבת שקיבלתי מהם הרבה יותר ממה שנתתי. יצאתי עם סיפוק עצמי".

בשנה הקודמת הופיע לראשונה בספורטיאדה ענף ה"טנדם"- רכיבה של בעלי מוגבלות ראייה אשר רכבו בצמדים כשנעזרו באדם רואה, כאשר במהלך כל שנה אמור להכנס ענף ספורט נוסף בו יטלו חלק בעלי המוגבלויות. השנה יכנסו כ-15 זוגות רצים כאשר אחד רואה אשר ילווה אינו רואה, ובסך הכל יקחו חלק בספורטיאדה ה-37 כ-160 ספורטאים שראייתם מוגבלת, אשר ילוו על ידי בני זוגם הרואים.

ביטון גם מבקשת לחדד ולהוקיר תודה לעומדים בראש מרכז הפועל: "אני חייבת לציין את התרומה הענקית של מרכז הפועל ובעיקר את היושב בראשה, מר יורם ארנשטיין, שנתן את כל הכלים הדרושים להצלחת המשימה הלא פשוטה, לשלב את אותם בעלי מוגבלויות כמו כל ספורטאי רגיל", אמרה ביטון וסיכמה כי: "אני מרגישה מבורכת מהמשימה המתרחבת ומתחדשת בכל שנה".