אש-בש: מגלגלים קוביות

הספורטיאדה ה-37 | שש-בש
הספורטיאדה ה-37: כשמדברים על שש-בש חושבים בדרך כלל על ים או בריכה ושני גברים משקשקים קוביות בידיהם ומטילים על משטח העץ, כשלצידם בקבוק בירה, בתקווה שהמזל (וגם המספרים) יהיו לצידם. כשראינו את ההתרחשויות באליפות השש-בש המסורתית של הספורטיאדה, התפיסה השתנתה

אחד האולמות במלון המג'יק פאלאס האילתי סער וגעש הבוקר (רביעי) כאשר אליפות השש-בש של הספורטיאדה ה-37 יצאה לדרך. המשחק שרובנו מסתכלים עליו כאותנטי, הפך למקצוע של ממש המספק דרמות, אמוציות, מתח ותחרות בין המשתתפים כשלכולם אותה המטרה- לחזור עם הגביע הנחשק למקום עבודתם. עשרות שולחנות ומסביבם צופים וסקרנים רבים, חיככו ידיהם בציפייה אחר כל מהלך של השחקנים.

כ-120 גברים ולא פחות מ-80 (!) נשים לוקחים חלק בתחרות השנה- מספר שיא של מתחרים שמתיימרים להיות הטובים ביותר בספורט הכי עממי שיש לישראל להציע. נראה כי הרצון לנצח אצל המתחרים גובר על הכל, כשמידי פעם נשמעות צעקות שמחה, יאוש ובעיקר אכזבה, כשהקוביות שנזרקו מידיהם לא העלו את המספר המבוקש. חשוב לציין כי מבין כל 200 המשתתפים והמשתתפות, רק שלושת המקומות הראשונים אצל הגברים, ושלוש הראשונות אצל הנשים יזכו להניף גביע.


אחד מותיקי הענף הוא דוד מוטאי (64), המתגורר באור יהודה ועובד ב"אלביט מערכות", שבזכות הישגיו הוכיח לא פעם ששש-בש זה לא רק עניין של מזל, אלא גם הרבה חשיבה, יכולת וניסיון. "כולם מתחרים על שלושה מקומות. אני מאמין שאהיה אחד השחקנים הבולטים כאן, ואת זה אני אומר מניסיון עבר. הייתי פעמיים אלוף הספורטיאדה בשש-בש. צריך גם לדעת לשחק שש-בש אבל חובה גם שיהיה מזל. אם אתה לא יודע לשחק המזל לא יתגלגל איתך".

מוטאי גם נחשב לאחד מותיקי הספורטאים באירוע הספורט הגדול בישראל: "זו הספורטיאדה ה-15 שלי. אנחנו הקמנו קבוצת שש-בש ב'אלביט'. אני מאמין ומקווה שהשנה נהיה מובילים בתחום קבלת הגביעים". מנגד, בצד הנשי אפשר למצוא את עדינה כוכבי (67) שעובדת בבית חולים הרצפלד בגדרה, וגמלאית קופת חולים כללית. כוכבי נחשבת במחוזותיה לכוכבת משחק השש-בש, והתייחסה לגידול הנשי בענף הפופולארי ביחס לשנים קודמות: "אני מאוד נהנת ובמיוחד שאני מנצחת גברים. זו הספורטיאדה התשיעית שלי בשש-בש ואני מחזיקה באליפויות קבוצתיות עם כללית" סיפרה כוכבי, וחברתה, מירה עמר המשמשת גם ביו"ר ועד העובדים ורכזת קבוצת השש-בש של בית החולים הרצפלד הוסיפה כי: "אני הכי נהנת לנצח גברים. זה אתגר יותר מעניין וסיפוק גדול יותר. נשים הן קטנות עלי". אמרה בחיוך וסיכמה.