ארנשטיין: ״אם המנהיגים יחשבו שספורט חשוב, תהיה מדינה טובה יותר״

יורם ארנשטיין נחשב למנכ״ל הטוב ביותר שידע מרכז הפועל. לאחר שצלח מספר משברים לרבות ניסיון לפגוע בכוחם של המרכזים, הצעיד את מרכז הפועל לשורה של הישגים מרשימים. על ספורט, מנהיגות וחזון בראיון מהספורטיאדה

בשיא הלחץ של אחד מאירועי הספורט הגדולים שיש למדינת ישראל להציע, התפנה מנכ"ל מרכז הפועל, יורם ארנשטיין, אחד האנשים המשפיעים בספורט הישראלי וממארגני של הספורטיאדה, לדבר בראיון מיוחד לצוות "דאבל פס". בראיון מספר על הייחודיות שבאירוע, החזון שמנחה אותו והאירועים שהוביל בשנה האחרונה.

לספורטיאדה השנה הגיעו מעל 8,000 ספורטאים, שמשתתפים בעשרות תחרויות במקביל, דבר שמהווה מורכבות אופרטיבית עבור המארגנים. "יש לנו שתי בעיות מולם אנו מתמודדים בספורטיאדה. האחת, זה להתכונן לוגיסטית במלונות על מנת לשכן את הספורטאים. האתגר השני זה להתמודד הביקוש שגדל להשתתפות באירוע. אבל יש לנו צוות מיומן שמתנדב מכל הארץ ומסייע להפעיל את המערכת האופרטיבית. זו הספורטיאדה הגדולה ביותר שכוללת ארגוני עובדים בכל ענפי הספורט", הסביר ארנשטיין את המורכבות האופרטיבית.

אולם גם המנכ"ל יודע שלצד שיתוף הפעולה והאווירה הנעימה בתחרויות, לכל משתתף יש רצון לנצח כשאמר: "כל אחד רוצה להביא גביע והישגים, יש כאן גאווה שכל אחד רוצה להביא ניצחון למקום העבודה שלו. אבל הכי חשוב שהכול נשמר באווירה ספורטיבית , דבר שגורם לאחדות של העובדים במקום העבודה".

אחד הדברים ששמו עליהם דגש במרכז הפועל הוא הנגשת הספורט לכלל האוכלוסייה: "אנחנו תומכים בספורט ועוזרים לענפים הקטנים וכמובן לקבוצות בפריפריה. אנחנו שותפים עשייה ברשויות מקומיות ובקבוצות החלשות והפחות מתוקצבות במשק", מתאר המנכ"ל.

הספורטיאדה היא אירוע השיא של מרכז הפועל שמגיע לאחר שנה של עשייה בתחומים שונים, כולל סיוע להשתתפות בתחרויות בינלאומיות כשבשנת 2015 יצאו 500 ספורטאים לתחרויות במדינות בחו"ל.

אחד מנקודות המפנה החיוביות שהובילו לשינוי בפעולת מרכז הפועל הוא כניסתה לתפקיד של שרת הספורט החדשה, מירי רגב. ארנשטיין, אחד שבעל ניסיון רב שנים בניהול ספורטיבי, יודע להעריך את השינוי שהובילה השרה. "רואים שינוי בגישה. היא מבינה שבסה"כ אנחנו משתדלים להיות טובים ומשתמשים בכסף שלנו במטרה אחת: לעזור לאנשים. גם היא מבינה שלחסל את המרכזים זה לא צעד חכם. השרה הקודמת לצערנו חשבה שאם המרכזים לא יהיו קיימים, זה יהיה יותר טוב לספורט. אנחנו משתדלים לעזור לכל הקבוצות והשרה מבינה זאת", הסביר.

אולם ארנשטיין מצהיר שבארגון הספורטיאדה ותקצוב הפריפריות לא תמו מטרות המרכז, הוא בטוח שאם ייתנו לו את הכלים והסיוע, יוכלו להרחיב את הפעילות. "התוכנית האסטרטגית שלנו מצריכה תכנון כספי. זה לא רק לדבר אלא גם להנגיש את הספורט. אנחנו מתואמים עם משרד התרבות והספורט. באמצעות התוכנית הלאומית שנקראת "אפשרי בריא" ניתן ליישם פעילויות משותפות. הפועל יכולה להיות הזרוע המבצעת של הפעולות הללו".

כאמור, ארנשטיין דגש על התכנית "אפשרי בריא", התוכנית הלאומית לחיים פעילים ובריאים. לדעת המנכ"ל, אם זו תיושם, הדבר יחולל שינוי בספורט הישראלי. "התוכנית קיבלה את אישור הממשלה, אבל לצערי לא קורמת עור וגידים. לתכנן ולכתוב תוכניות זה קל, ליישם אותן צריך כסף וצריך יכולות ארגונית. אנחנו יכולים לעשות זאת מצוין לדעתי".

מלבד היותו מנכ"ל מרכז הפועל, ארנשטיין הוא שחקן כדורגל בעברו, כששיחק בהפועל מרמורק ואף בבני יהודה, עימה זכה בגביע המדינה בכדורגל. מאז שימש כמנהל במשך שנים בארגונים ספורטיביים. במהלך תקופתו כשחקן נקרא "אבא יורם", כינוי שיש שיגידו במרכז הפועל מתאים לו גם כיום, לאור תמיכתו מרובת השנים בחברים במרכז. "אני רואה את המדינה שלנו כמדינה שקמה בכדי לעשות לאזרחים שלה טוב. הערכים שלי כאחד שמנהל ארגון ספורטיבי, נותנים לי את האפשרות לחבק את כל מי שעשה ספורט ואלה שרוצים לעזור. בעניין הזה יש לי חיבוק של אבא. זה עוזר לי לתרום מהיכולת שלי לפרויקט הגדול הזה של הספורטיאדה", הצהיר.

בסיום, העביר ארנשטיין מסר חד למקבלי ההחלטות במדינה מתוך ניסיונו: "אני מקווה שהמנהיגים של מדינת ישראל יבינו שספורט ברמה איכותית, בסקטור ההישגי יגביר את הזהות של האזרחים למדינה שלהם. חשוב לשמר את ערכי המדינה, לחזק אותם וגם אם חלק נשכחו יש צורך להזכיר לציבור את הבסיס למדינה נורמאלית. אחד הערכים הכי חשובים בחיים של אנשים זה ספורט, בספורט יש הישגיות, שותפות וחינוך. אם המנהיגים של מדינת ישראל יחשבו שספורט הוא ערך חשוב שיש לקדמו, אני מעריך שתהיה לנו מדינה הרבה יותר טובה", סיכם.