אלופים ואלפים

סגני אלופי העולם הטריים לשייט ותיקים, איתן פרידלנדר ומוטי אמברם, הם גם ממובילי הספורטיאדה שכובשת את הים האדום

זה לא מובן מאליו שהספורטיאדה האדומה פרצה אל הים האדום והציפה אותו בדגמי שייט שונים, נשים וגברים. חמש שנים לאחר שהפליג איתן פרידלנדר אל המקום השמיני באולימפיאדת לוס אנג'לס 1984, כשייט בעל עבר במועדוני הפועל השונים, הוא בא אל יור דירקטוריון הפועל דאז, יורם אוברקוביץ ז"ל, שעל שמו נקראת הספורטיאדה, והציע לו להכניס את השייט.

אוברקוביץ אמר לו 'קח הכל עליך' וכך איתן היה למנהל התחרות הראשונה, לשופט ולאיש הלוגיסטיקה. בקיצור הכל. אין להשוות למה שקורה במפרץ אילת בספורטיאדה ה-38. כ-300 איש בים מהם כמאה במפרשית ה-420 עליה מפליג מוטי אמברם, מנהל רשות הספורט של עיריית תל אביב ובעבר אלוף העולם בדגם זה, 1975, אגם מדמבליק בהולנד.

ממש לאחרונה הוכתרו פרידלנדר ואמברם כסגני אלופי העולם בדגם האולימפי 470 בקטגוריית מסטרס פלוס פלוס שהיא עבור צמדים שגילם המצטבר הוא מעל 120 שנה. אמברם בן ה-65 ופרידלנדר בן ה-60 סיימו אחרי זוג גרמני על אגם הורטין בצרפת והיתה להם עדנה. גם פרידלנדר היה אלוף עולם ב-420, אלוף אירופה ב-470 וכן שמיני באולימפיאדה וכל זאת עם שמשון ברוקמן שמפליג אף הוא בספורטיאדה אבל על דגם הלייזר ליחיד.

אמברם: "האינטרס שלי הוא שכל מי שעובד אתי וכל תושבי תל אביב יעסקו בספורט. יש כאן באילת 21 עובדי עיריית תא והעיסוק בספורט בשיגרה נותן לעובדים גאווה במקום העבודה, אווירה של ביחד המחברת אנשים מקצוות שונים בעבודה ותורמת תרומה ממשית למקום העבודה. מעיריית תל אביב הגיעו מעל 180 איש לאילת והם מתחרים ב-11 ענפים מתןך ה-14 שיש בספורטיאדה".

פרידלנדר מספר על התפתחות וצמיחת השייט בספורטיאדה: "הבום הגדול היה השלום עם ירדן. לאחריו קיימנו שיוטים משותפים עם הירדנים לעקבה וחזרה. קיימנו פעם שיוט של 250 קטמרנים במסגרת שיוטי המלך חוסיין וזה עשה הד ענק. העליה הדרמטית במספר הנשים הגיעה בזכות גלשן הסאפ האופנתי המביא לכאן קרוב למאה גולשות ומשנה את כל התמונה".

איתן מדבר עמנו לאחר שיצא מדיון בו ישב בראש ועדת הערעורים. "אנשים באים לכאן עם רצון אדיר לנצח וחלק מהניצחונות מושגים על שולחן הערעורים. כל משך השנה הם מגיעים לאימונים ולתחרויות הליגה. הספורטיאדה, ובכלל השייט במקומות עבודה, הוא עסק רציני בהחלט, והספורטיאדה היא השיא".