אחיות לנשק

הספורטיאדה ה-37 | ענף הקליעה
הספורטיאדה ה-37: במטווח באילת המארח את תחרות הקליעה נכחו הבוקר עשרות יורים, כשבין קולות הנפץ והוראות המדריכים בלטה מעל כולם הנוכחות הנשית שגדלה משנה לשנה. אם עד כה היה ספק בנוגע ליכולתן של בנות ישראל להשתלב בענף האומנותי-לחימתי, אפשר כבר לחשוב אחרת

יום המשחקים הראשון של הספורטיאדה ה-37 נפתח עם תחרות הקליעה במטווח "שחורת" באילת כאשר הסממן הבולט ביותר שניתן להבחין בו כשינוי משנים קודמות, הוא מספר המשתתפות הרב שהחליטו כי שליפת אקדח וירי מעשי הם לא פחות מתאימים לנשים מגברים. אם לשפוט על פי התוצאות, נראה כי עם התמדה, נחישות ורצון גם לנשות ישראל יש מה למור כשהן פוגשות אקדח, אטמי אוזניים, משקפי מגן קליעים ומטרה מול העיניים.

השנה כמו בכל השנים הקודמות חולקו היורים והיורות לקטגוריות ומגוונות הבוחנות כל אחת בסגנונה את הדיוק, המהירות, הזריזות ובעיקר הריכוז הרב הדרוש למתחרה בענף הקליעה. ירי מעשי, אקדח אוויר, קליבר קטן (0.22 מ"מ) וקליבר גדול (9 מ"מ) הן הקטגוריות עליהן נשען הענף המתפתח, כשאצל הגברים הירי המעשי מחולק גם לקטגוריות "סניור" (מעל גיל 50) ו"סופר סניור" (מעל גיל 60).

בהתאם לנוכחות הנשית הגדולה והגדלה ביחס לשנים עברו, גילינו גם את אולה מאיוס (38), מתגוררת ברמלה ועובדת חברת "כ.א.ל" זו השנה ה-11, הלוקחת חלק בתחרות הספורטיאדה זו השנה השמינית ברציפות. מיד עם סיום המקצה המרשים של מאיוס, שוחחנו איתה על חוויותיה ורשמיה מהספורטיאדה, הביע דעתה בנוגע לשילוב נשים בספורט המזוהה בדרך כלל עם גברים וכיצד הגיע היא עצמה לתחום: "ראיתי שיש ב"כאל" נבחרות ספורט ושמתי לב לנבחרת הקליעה. מאוד סיקרן אותי התחום ואיך זה להתמודד עם אקדח. חשבתי שזה נחמד להוציא קצת אגרסיות ועצבים. ניסיתי, התאהבתי, פגשתי את איציק אלנבוגן האגדי שהוא בעצם דחף אותי וראה את הפוטנציאל". סיפרה הקלעית המוכשרת.


מאיוס גילתה גם שמעבר להיותה קלעית המחזיקה אליפויות במקצי הקליבר הגדול, קליבר הקטן וגם בירי מעשי, היא גם בעלת קורס שיפוט בתחום. "איציק גם סיפר לי שיש תחום מעניין שנקרא ירי מעשי. עשיתי קורס ב-2009, ועם הזמן עשיתי קורס שופטים והיום אני גם יורה וגם שופטת. אני מאוד נהנית מהתחום הזה". ומה בנוגע לספורטיאדה? מאיוס: "בכל שנה כל העובדים מגיעים להתחרות כאן באילת בכל מיני תחומים, וזה נורא כיף. יש חבר'ה, מבלים, יורים, תחרויות ובסופו של דבר מנסים לעשות את הטוב ביותר וגם לקבל מקום על הפודיום. כל ספורטיאדה שמסתיימת אנחנו כבר דרוכים ומוכנים לספורטיאדה הבאה". על ההתרגשות שלפני התחרות אמרה: "אני מרגישה עכשיו מצוין. את ההתרגשות משחררים בירי".


על שילוב הנשים בספורט וצמיחת הענף בקרב בנות ישראל אמרה: "כל אישה נוספת בענף זה מבורך. אני חושבת שאין מספיק נשים. ככל שיהיו יותר נשים תהיה יותר תחרות וזה יהפוך אותה ליותר מעניינת וגם מאתגרת", סיכמה מאיוס.