"גמאני רצה" ומקיפה את כדור הארץ

אוקטובר הוא חודש המודעות העולמית למלחמה בסרטן השד ומרכז הפועל התגייס לסייע לקמפיין הישראלי על ידי עזרה לעמותת "גאמני רצה" שמדרבנת רצות ורצים לצבור קילומטראז' של 40,075 קמ, המרחק הנדרש להקפת כדור הארץ, ולפרסם זאת כחלק מהגברת המודעות לנושא, ובכלל מדרבנת אנשים לרוץ כי זה בריא ומחסן

 9.10.2020

עומרי פדהצור, מייסד עמותת גמאני רצה: "גמאני רצה הוא מיזם ריצה חברתי עממי ולכן החיבור עם 'הפועל' הוא חיבור טבעי וממש מתבקש. כנער גדלתי בקבוצת 'הפועל יבנה' בסיוף וארון הבגדים שלי היה מלא בחולצות עם הסמל האדום. לראות היום את הסמל הזה, ביחד עם הלוגו של 'אלטשולר שחם', בהקשר של 'גמאני רצה' זה סוג של סגירת מעגל עבורי".

עומרי, מהנדס ואיש צבא לשעבר, עבר קורס מאמני ריצה ונתקל במהלכו במחקר מאוניברסיטת ברקלי אודות יתרונות פעילות גופנית של ריצה על פני הליכה לנשים החולות בסרטן או מחלימות ממנו. "ההפעלה הנמרצת של השרירים, המתרחשת במהלך הריצה, מביאה לירידה גדולה יותר ברמות הורמון האסטרוגן לעומת פעילות ההליכה הדורשת פחות מאמץ וקרדיו. במאמר הומלצו זמני אימון לאדם בוגר בריא מגיל 18 עד 65,של לפחות 30 דקות, חמש פעמים בשבוע או 20 דקות פעילות עצימה שלוש פעמים בשבוע".

פדהצור הקים קבוצת ריצה של מחלימות, שהחלה להשתתף גם במירוצים רשמיים. תחילה 2 קמ, בהמשך 5 קמ ואז הגיע סגר הקורונה הראשון. אלא שאת פסק הזמן הכפוי ניצל פדהצור לפנייה אל מאמני ריצה נוספים על מנת להקים קבוצות ריצה דומות נוספות וכיום יש כבר 40 כאלה עם 65 מאמנים מתנדבים, ומספר לא יאומן של אלף רצות.

קמפיין שתוכנן לחודש אוקטובר, חודש המודעות לגילוי מוקדם, השתנה בגלל מגבלות הקורונה, מריצה המונית אל ריצה יחידנית משותפת וירטואלית להקפת כדור הארץ בריצה. פעילי גמאני רצה חיפשו תחליף והגו את פרויקט הקפת כדור הארץ בו כל אחד תורם את הקילומטראז' שלו, מפרסם עצמו ברשתות החברתיות בצבע ורוד ומעלה את המודעות.

אחרי שבוע, מאז תחילת אוקטובר, נאספו כעשירית מתוך 40,075 הקילומטרים הנדרשים כדי להקיף את העולם. "אני רוצה שכל אחד ירוץ כמה שהוא יכול כדי שנראה את הפרויקט כל החודש והנושא יישאר בתודעה. אני רוצה שכל תורי הממוגרפיה יתמלאו לזמן הקרוב. ישנם 90% החלמה בגילוי מוקדם לכן אנחנו חייבים ליצור מודעות, ומי מהנשים המגלה שחלתה, אנחנו מזמינים אותה לקבל אצלנו את כל החום, האהבה והתמיכה שבעולם".

כעת, כל שנדרש הוא לצאת לריצה, להצטלם ולהעלות לרשתות החברתיות תחת התיוג @גמאני רצה, בצבע ורוד, לרשום את הקילומטראז' ואת שם האשה שלמענה ולמען בריאותה רצתם. היעד הכללי של כולם הוא, כאמור, הקפת כדור הארץ, 40075 קמ. מרכז הפועל חילק לעמותה מסגרות ורודות המיועדות לצילום לאחר הריצה כפי שאתם רואים בתמונות המצורפות לכתבה.

ןהעיקר, גם כאמצעי מניעה וגם כאמצעי ללחימה במחלה, פדהצור, חבריו לעמותה, רופאים ומדענים, ממליצים חד משמעית על ספורט בכלל וריצה בפרט: "אני רוצה להשריש תרבות פעילות עבור נשים כאלו, אני רוצה רמת נגישות שכל אישה תוכל לגשת ללא תשלום, ללא מנוי לקבוצת ריצה, במרחק של עשר דקות נהיגה מהבית".