תחנת כח חדרה

(שלומי גבאי)
(שלומי גבאי)
(שלומי גבאי)
(שלומי גבאי)
(שלומי גבאי)
(שלומי גבאי)
לא רק שהפועל חדרה הפכה להיות קבוצת אמצע ליגת על לגיטימית בשנתיים האחרונות, אחרי יותר מארבעים שנה, אלא שפתאום יש לה קפטן שהוא אחת הדמויות המרשימות ביותר בכדורגל הישראלי. סמל ביתי חדרתי ומסמלי השתלבות עדת יוצאי אתיופיה בישראל. מנשה זלקה עומד להסתער החל מהשבת הקרובה על כל משחק בפלייאוף התחתון, אפילו שחדרה לא בסכנת ירידה, כי הוא לא שוכח שהוא מרצה בפני צעירים ומהווה דגמא כאדם וכספורטאי, וכל זה קרה עוד לפני שמונתה בממשלת ישראל שרה ראשונה יוצאת העדה. ראיון לאתר מרכז הפועל עם מנהיג אדום מזן מיוחד

 "היתה לנו עונה מצוינת" מסכם מנשה זלקה בן ה-30. "אלמלא ההפסד להפועל תל אביב בבלומפילד תחת גשם שוטף היינו בפלייאוף העליון. אבל זה שהפועל חדרה מאכזבת בכך שהיא לא עולה לפלייאוף עליון, זהו כבר חידוש במועדון הזה שחווה ארבעים שנות מדבר. התחושה אצלנו היא טובה בסך הכל".

ומה מצבכם ערב המשחקים?

"משתדלים להיראות הכי טוב. אנחנו לא במצב אידיאלי לאחר שעזבו אותנו שני זרים ונותרנו רק עם שלושה. הסגל, שגם ככה לא היה עמוק, התקצר עוד יותר, אבל נעשה את המכסימום בכל משחק ונרוויח דקות ניסיון עבור הצעירים שלנו, שיעלו מהנוער. זו תהיה גם הכנה טובה לעונה הבאה".

הבטחתם הישארות בליגה. כמה מוטיבציה יש לכם במה שנותר מהעונה?

"המוטיבציה שלנו היא תמיד לבוא ולנצח בכל משחק ולהוכיח כי אנחנו ראויים לליגת העל. רובנו לא שיחק מעולם בליגת העל עד שהפועל חדרה חזרה לשם לפני שנתיים ועדיין אנחנו צריכים להוכיח עצמנו כל פעם מחדש. חוץ מזה, ספורטאי שמגיע למגרש ועושה טובה שהוא משחק, הוא טעה בענף. אני בא כדי לנצח תמיד. זה אני".

איך עברה עליך ועל הקבוצה פגרת הקורונה?

"סגר מוחלט ולא פשוט. משעמם מאוד אבל אין ברירה, היה צריך לשמר על בריאות הציבור. עשינו קצת כושר, קצת פילאטיס, קצת תרגילים אבל זה בוודאי לא משתווה לאימון ומשחק. אין מה לעשות, זה נכפה עלינו".

בשבוע שעבר צוין יום הזכרון לבני העדה שנספו בדרכם לישראל, וגם אם למנשה, יליד הבירה אדיס אבבה, לא היו קרובי משפחה מדרגה ראשונה בין הנספים, הוא מייחס חשיבות מרובה ליום זה וחש אחריות להנחיל את המסורת ולגרום לכמה שיותר אנשים לדעת את סיפור העלייה. בשנה שעברה הוא השיא משואה בטקס יום העצמאות הממלכתי שבהר הרצל ירושלים, שנה לאחר שעשה זאת גם בטקס בחדרה כבן המקום.

"לאמי היה קרוב שנפטר אי שם במדבריות סודן בדרך לארץ, אבל העיקר הוא לא הסיפור האישי שלי אלא הגיבורים, ותיקי העדה, שעלו לישראל עוד קודם לכן, וחזרו כדי להעלות את הנשארים באתיופיה. המורשת והציוניות של העדה הזו מוצנעת מדי במדיה הישראלית אבל ברוך השם יש פייסבוק ואינסטגרם, רשת חברתית, שעקפה את המדיה הרגילה וכיום יודעים הרבה על הגיבורים בני העדה שחירפו נפשם כדי להעלות את יהודי אתיופיה לישראל".

ומה זה אומר לך שיש כיום כבר שרת ממשלה מבנות העדה?

"גאווה גדולה. אני גאה בה וזה רק מוכיח את מה שאני אומר בהרצאות לבני נוער, בעיקר צעירי העדה, לצאת לאקדמיה כדי לשבור תקרת זכוכית ולהשפיע. אני לוקח את פנינה תמנו שטה, שרת העלייה והקליטה, כדגמא עבור ציבור שלם. אפשר ללמוד ממנה ואני בהחלט מפרגן לה".

בשבת חוזרים לדשא, והאדומים של חדרה פוגשים את הכתומים של נס ציונה, הנלחמים נגד הירידה ללאומית. זלקה לא רוצה לעשות הנחות לאף אחד: "אנחנו באים לנצח ולסתום פיות שאמרו כאילו כבר הלכנו לים. הדיבורים האלה רק מניעים אותנו כי מזלזלים בנו. תמיד אנחנו מוכיחים לכולם עד כמה הם טעו בהערכה כלפינו".

ומה יהיה בעונה הבאה? הקורונה יצרה גם משבר כלכלי שבוודאי לא יקל על מועדון כשלכם.

"תהיה עונה קשה ומאתגרת כלכלית כמו לכל המדינה. הפועל חדרה רגילה עם זאת להתחיל כל שנה עם מאבקי הישרדות ועדיין נדרש ממנה לתקוע יתד בליגת העל. עשינו את זה במשך שנתיים ברציפות ואני מקווה שגם בשנה הבאה נעשה זאת".