שחור-לבן-אדום

צפת עוד לא כוסתה שלג החורף אבל נצבעה שחור-לבן לכבוד אליפות ישראל בשחמט הנערכת שם בימים אלה. ברקע יש את האדום של מרכז הפועל, עם כמאה מועדונים עבור מאה קהילות ברחבי הארץ. צביקה ברקאי, מפקד מהולל בצבא בעבר וכיום איש עסקים, פעיל חברתי ויור האיגוד, מצא שותפות עם הפועל בפרויקט השחמט שהוא חינוכי, תרבותי, מעסיק נכים מכל הסוגים, נגיש לילדים ולמבוגרים, מגיע אל המיגזר, וגם להיט עולמי שעושה קאמ-בק

14.12.21

ממש בימים אלה מתקיימת אליפות ישראל בשחמט. משחק המלכים, שעושה קאמ-בק עולמי בשנים האחרונות, חזר להיות להיט גם בישראל, והעיר צפת, מארחת האליפות, שוקקת חיים בשחור-לבן עם תחילת החורף אבל עם הרבה צבע אדום מסביב כי מרכז הפועל דומיננטי בפריחת הענף.

104 שחקנים הגיעו אל העיר הגלילית למשך תשעה ימים של אליפות ישראל הפתוחה, מתוכם עשרות שחמטאים המייצגים כמאה מועדונים מכמאה רשויות מקומיות, עם רוב להפועל. לאחרונה הכיר משרד החינוך בשחמט ובערך המוסף שלו כענף ספורט רשמי, והוא שולב במערכת החינוך עם תקציב של 4.2 מיליון שקלים ל-1000 כיתות וגני ילדים, כשהמתקצבים הם מפעל הפיס והרשויות המקומיות, חצי חצי.

יור איגוד השחמט, צביקה ברקאי, רואה בפעילות שליחות חברתית חשובה: "שחמט הוא אמצעי בלתי רגיל לפתח נוער וקהילות, לפתח קבלת החלטות, ולכן גם מפעל הפיס נוטל חלק בפרויקט כספונסר. יש ביקוש לא נורמלי למשחק, והרשויות המקומיות משלימות את התקצוב. עצם קיום אליפות ישראל בפריפריה הוא חלק מתפישת העולם שלנו הכוללת תעדוף ציבור שיש בקרבתו פחות אירועים בדרך כלל, וכאן מדובר בארוע תרבותי חינוכי. ראש עיריית צפת שוקי אוחנה נרתם לקידום הנושא, ובכל העיר והגליל משחקים שחמט בבתי הספר. לצפת עצמה יש רומנטיקה וייחודיות שמשכה את הטובים ביותר להירשם לאליפות".

גם היישובים הערביים לא נזנחו, וברקאי מציין מקומות כאום אל פאחם, כבול, מרר, בועינה נוג'ידאת, טייבה ועוד, שקלטו את המשחק ופתחו שולחן. ברקאי: "שחמט מאפשר להתגבר על פערים. הוא טוב למיגזר, הוא מאפשר גם לנכים להשתתף. יש שח לעוורים, לחרשים, וכבר היו לנו הישגים בינלאומיים נכבדים מאוד בקטגוריות אלה. זו תחרות בה אתה יכול לראות ילדה בת 6 מתמודדת מול אדם בן 60 וכולם כולם נלחמים על הניצחון".

לאחרונה, נבחרת הסניורים (ותיקים), זכתה באליפות העולם, ואילו הנבחרת הרגילה של ישראל דורגה במקום ה-12 והמכובד באליפות אירופה לקבוצות.

בזמנו, ברקאי ניצח על הישגים בתחומים אחרים, כמו כיבוש מבצר הבופור במלחמת לבנון הראשונה, כשפיקד על כח גולני. הוא אלוף משנה במילואים ודוקטור למדעי המדינה, מרצה בפני נוער ועומד בראש גופים שונים למען הקהילה. בעסקיו, הוא משמש כבעלים של חברה למסחר בדלק ואנרגיה: "זה מאפשר לי לעשות הרבה בהתנדבות למען הקהילה, וכך גם הפעילות ההתנדבותית בשחמט. כשהיינו בצבא שמרנו על המדינה והסתכלנו מזרחה אל מעבר לגבול, ואילו היום אנחנו מסתכלים פנימה".

ברקאי מצא במרכז הפועל שותפות לדרך, שותפות בתרומה לקהילה: "כולנו בשחמט הישראלי מאוד מעריכים את המעורבות של מרכז הפועל ושל מנכל הפועל יורם ארנשטיין באופן אישי. יורם ועובדי הפועל מסייעים לענף החשוב הזה, ולכן גם הרבה מועדונים של הפועל נרשמים לפעילויות ומפגינים נוכחות מרשימה בשטח".