שדות מגנטיים

פס הייצור של הפועל שדות ים ממשיך לייצר כישרונות שייט המעשירים את המועדון במדליות. המנהל המקצועי של המועדון ואחד המאמנים הלאומיים, שחף אמיר, מסכם את אליפות העולם בגלשני הרוח לצעירים בלטביה ממנה שבו צעירי המועדון עם ארבע מדליות

עונת השייט מתקרבת לסיומה ואמנם אליפות אירופה לבוגרים עומדת להיפתח בפולין אבל את עונת הצעירים אפשר כבר לסכם במועדון השייט ההישגי ביותר,הפועל שדות ים, שהעשיר את אוסף המדליות הענק שבקיבוץ עם עוד שלל רב בשבוע שעבר.

לא פחות מארבע מדליות נקטפו בידי גולשי הרוח הצעירים של המועדון באליפות העולם אותה אירחה לטביה ובה התחרו צעירות וצעירים בדגם הביק, דגם העתודה של הניל פרייד האולימפי, בשלוש קטגוריות: עד גיל 15, עד גיל 17 ועד גיל 19. האחרונה היא הקטגוריה של אולימפיאדת הנוער אותה תארח בואנוס איירס בעוד כחודשים.

שתי גולשות משדות ים הוכתרו כסגניות אלופות עולם: עמית שגב עד גיל 15, דניאלה פלג עד גיל 17. בקטגוריה עד גיל 15 זכה רם זרח במדליית הארד, כמו גם מיכל סלבין בנערות. משלחת ישראל זכתה ב-11 מדליות, כשאחד המאמנים החתומים על ההצלחה הוא שחף אמיר, שייט העבר וכיום מנהל מקצועי בהפועל שדות ים.

אמיר: "נבחרת ישראל סיימה בפור גדול לפני המתחרות בכל הגילאים כשזכתה ב-11 מתוך 16 מדליות. אמנם צרפת לא הגיעה עם כל הבכירים שלה בשל אליפות צרפת, אבל בהחלט ניתן לאמר כי אנחנו חזקים מאוד בגילאים אלה. הצעירים שלנו מתאמנים כל השנה בים, כולל בחורף, בעוד שרבים מגולשי המדינות האחרות מושבתים בחורף. בגילאי הבוגרים זה כבר אחרת כי המקצוענים יורדים לספרד ועוד מקומות על מנת להתאמן גם בחורף. אצלנו שמים יותר דגש על העבודה עם הנוער".

במשך שישה ימים התקיימה התחרות בלטביה בה נערכו 15 שיוטים (למעט כמה שיוטים שבוטלו בגלל תנאי רוח קיצוניים) ללא שיוט מדליות כנהוג בבוגרים. המפרש של גלשן הביק דומה לגלשן האולימפי אבל הגלשן עצמו קטן יותר וצר יותר. "אפשר לנבא הצלחה בבוגרים על פי הביק. בדרך כלל מי שמצליח בדגמי הנוער מצליח גם בבוגרים".

מדוע יש ירידה בהצלחות הבוגרים והבוגרות של ישראל בשנים האחרונות לעומת הדור הקודם?
"היתה אכן ירידה אבל כבר רואים את העלייה חזרה, כמו למשל בזכיות האחרונות של הצעירים, יואב כהן ונוגה גלר, בתחרויות סבב. באליפות העולם לבוגרים בדנמרק לא הייתי אבל שמעתי כי תנאי השייט לא היו כל כך מתאימים לישראלים".

בהפועל שדות ים לא מחכים יותר מדי זמן וההכנות לעונה הבאה כבר בעיצומן. הספורטאים שהתחרו בחו"ל יקבלו קצת זמן לנוח אבל כל היתר כבר עובדים במרץ לקראת תחרות פתיחת העונה אותה מארח המועדון בסוכות מדי שנה. משרדי המועדון כבר מתפקדים בבית שמשון בובר החדש, אם כי ייקח זמן עד שכל המתקן יתפקד כבית הרשמי של המועדון.

כמו כל עולם השייט, גם בקיבוץ מחכים לבחירת התאחדות השייט הבינלאומית בדגמים שיתחרו באולימפיאדת פריז 2024, כדי לבנות תכנית מקצועית הישגית. אמיר: "ייתכן וגלשן הרוח ישתנה ויוכנס דגם המגיע למצב ריחוף על המים. אולי מפרשית ה-470 תהיה מעורבת נשים-גברים, אולי קייט שליחים. צריך לחכות ולראות עד סוף השנה הנוכחית ואז ניערך בהתאם".

בינתיים, לאולימפיאדת הנוער בחודש אוקטובר הקרוב נוסעת נעמה גזית מהפועל חיפה לאחר שזכתה במדליית ארד עד גיל 19 בלטביה. להפועל מכמורת יש אלופת עולם עד גיל 15, מיקה כפרי, וכן יש לציין את מדליסטית הארד עד גיל 17 ממכמורת, שרון קנטור, ואת מדליסט הארד בגיל זה מהפועל חיפה, ניר לשד.