רשות המים

תוך שהיא מצייתת להוראות הסגר בביתה אי שם בגליל, כאמא טרייה, רעייה ואם לשלושה, היתה רויטל גלוסקא כהן, יור איגוד הכדורמים, אחת הדמויות הפעלתניות ביותר למען החזרת הספורט הישראלי לשיגרה. לצד הפעלת השתלמויות למאמנים ושופטים בענף שלה, אימוני כושר בזום והתנעת פעילות הנבחרות עם פתיחת הבריכה האולימפית בווינגייט, ניהלה רויטל אין ספור דיונים עם בכירי משרד הבריאות ומשרד הספורט, וחברה אל ראשי מרכז הפועל והוועד האולימפי כדי למצוא פתרונות במיזעור נזק מגיפת הקורונה, ניהול המשבר והתנעת הליך החזרת הפעילות.

ממש בימים אלה מחכה רויטל לאישור משרד הבריאות להחזרת משחקי הליגות השונות, אבל יכולה כבר לסכם ולהתחיל לנשום לרווחה."מגיפת הקורונה והסגר תקעו את כל התכניות שלנו ובעיקר גרמו נזק בכך שבוטלו מוקדמות אליפות אירופה (19-) גברים בווינגייט לאחר שהשקענו רבות בנבחרת הישראלית ורצינו כי היא תהווה פלטפורמה לכל נבחרות הגברים. עם זאת החלטנו עכשיו באיגוד הכדורמים שהנושא הזה מאוד חשוב לענף ואנו נריץ את הנבחרת הזו כנבחרת בוגרים לאורך זמן. המסגרת תתחיל כבר עם נבחרת לגילאי 14-13 כי בעולם כבר יש מפעלים עד גיל 15 ועד 16 וחשוב לנו שלצעירים תהיה שאיפה לאן להתקדם. זה תלוי כמובן גם בגיוס כסף למען קיום נבחרות בגילאים הנוספים. מקצועית, אנחנו כבר יודעים כיצד לפעול לאחר ההצלחה בשנים האחרונות עם פרויקט הנשים והנערות, ואנחנו מאמינים שהגברים יוכלו להגיע אל אותן רמות גבוהות אליהן הגיעו הנשים".

נבחרת הנשים היתה אמורה לשחק לפני כחודשיים, ממש עם פרוץ המגיפה, בטורניר הקדם אולימפי טוקיו 2020, באיטליה, והמועד החודש של טורניר ההעפלה לטוקיו 2021 הוא ינואר 2021. כזכור, נבחרת הנשים כבר חברה קבועה בטופ 10 האירופי אולם הדרך אל הכרטיס האולימפי עדיין ארוכה ומדובר כרגע בטורניר שיהווה התנסות ובצבירת ניסיון בינלאומי עבור הצעירות כדי לנסות ולהעפיל לאולימפיאדת פריז 2024.

אז הכל אמנם נתקע אבל רויטל הבינה כי אפשר לנצל את זמן הפגרה הביתית לטובת קידום הענף. "לקח לנו זמן להתארגן אבל כשהבנו כי הקורונה לא כאן רק לשבוע-שבועיים, התחלנו לטפל בנושאים שפחות טופלו ביומיום. הזום קירב אותנו אל העולם והוריד עלויות. יצרנו קשר עם מאמנים באירופה, הרבה שיתופי פעולה, השתלמויות מאמנים ושופטים, ושימשנו דגמא למדינות אחרות. אנשי מקצוע ממדינות שונות הצטרפו לזומים שלנו. למשל, מעצמת הכדורמים קרואטיה, ובעקבות כך נוציא לשם בעתיד מאמנים להשתלמויות. כך גם עם יוון בזכות מאמן נבחרת הנשים שלנו, דמיטריס מברוטאס. במקביל, קיבלנו בקשות להגיע אל מחנות אימונים בישראל".

במקביל, רויטל התגייסה לסייע גם לענפים אחרים. "עבדתי רבות עם הוועד האולימפי ומשרד הספורט על החזרת כלל הספורט יחד עם יור ועדת הספורט של מרכז הפועל כנרת צדף, מנכל הוועד האולימפי גילי לוסטיג, חברת הנהלת הוועד האולימפי יעל ארד, יור איגוד הטניס יוני ירום, מנכל התאחדות ספורט הנכים רון בולוטין ויור הענפים הלא אולימפיים אריק קפלן. זו היתה תקופה מאוד מאתגרת של נון-סטופ עבודה, ואני שמחה שקיבלנו גב ממנכל מרכז הפועל יורם ארנשטיין, הן מול הרשויות השונות לטובת כל הספורט בישראל והן בעזרה שלו למועדוני הכדורמים. זה לא מובן מאליו. יש לנו שיתוף פעולה מאוד קרוב לאורך כל השנה עם יורם, כנרת ורכזת הכדורמים בהפועל, ג'וליה קדם שמואלי, ורואים שהמועדונים בשטח חשובים להם מאוד. אני שמחה על הקמת מועדונים חדשים, ויש עוד בדרך".

גולת הכותרת של 2020 בכדורמים הישראלי היתה אמורה להיות ארוח אליפות העולם לנשים עד גיל 18, ארוע חסר תקדים בישראל, שנדחה. אם הוא לא יתקיים לבסוף השנה, ייתכן שנזכה לארח את אליפות העולם נשים עד 20 בשנה הבאה. "בעולם רואים את ההתקדמות האדירה שלנו בנשים ועל כן נוצרו שיתופי פעולה חשובים, ואף הוזמנו אל הליגה העולמית, ככל הנראה בפברואר הקרוב. במפתיע אף קיבלנו הצעה מספונסר עולמי לאימוץ, שזה נורא מצחיק דווקא בעת משבר הקורונה לקבל דבר כל כך טוב וחשוב. אנחנו עדיין מחכים לתשובה סופית".

עוד התפתחות חשובה שאירעה לפני המשבר, ההחלטה של משרד הספורט על הקמת בריכות חדשות, ממתינה כעת להמשך. "אנחנו מקווים שזה לא ייתקע כי הכדורמים משווע למתקנים. אשדוד וחיפה קיבלו תמיכה מלאה במסגרת הפרויקט הלאומי הזה, ופתח תקוה קיבלה תמיכה חלקית. הבריכות מפוצצות פעילות ויש בעיות קשות למועדונים המובילים שלנו. הבריכה היחידה החוקית היא בווינגייט אבל היא מאוד יקרה וזה מקשה על הפעילות שלנו".

אבל בסיכום, רויטל אופטימית: "הענף ממשיך בתנופה. הקורונה אמנם היתה נוראית ואני מקווה כי היא תחלוף לחלוטין במהרה. אנחנו מסתכלים קדימה עם הרבה מטרות לנגד עינינו. אנחנו רוצים להגדיל את מספר הספורטאים ולגייס עוד ילדים וילדות ברגע שנתגבר על בעיית המתקנים. יש לנו 18 מועמדים לקורס שופטים וביצענו הרבה הכשרות למאמנים בזמן הסגר. לא ישבנו לשניה בשקט. אפילו טקס יום הזכרון לחללי מערכות ישראל קיימנו ברשת. תודה גדולה מגיעה למנכל האיגוד עמית אבנר ולצוות המשרד, שהיוו את חוד החנית בעבודה ובקשר עם השטח. אני רוצה לאחל הצלחה לשר הספורט החדש חילי טרופר וליור וועדת החינוך והספורט החדש בכנסת, חכ רם שפע, הלא הוא אחיו של שחקן-מנהל הפועל גבעת חיים, תום שפע, ובנו של גרשון שפע האגדי".