רצים וזוכרים: מירוץ דקל התום

מאיר יצחק הלוי, יורם ארשנטיין ואביבה דקל (אלעד חמני)
מאיר יצחק הלוי, יורם ארשנטיין ואביבה דקל (אלעד חמני)
זה ללא ספק אירוע הספורט המרגש ביותר מבין ענפי הספורטיאדה, המתקיים זו השנה העשירית ומנציח את זכרו של חייל צה"ל ותושב אילת, טום דקל ז"ל, אשר נהרג בפעילות מבצעית בעת שירותו הצבאי

במירוץ אשר מחולק לשני מקצים בני 3 ו-10 קילומטרים, נטלו חלק כ-340 רצים בקטגוריות גיל שונות, כאשר מקצה ה-10 ק"מ מחולק לשתי קטגוריות, ריצה והליכה. ראש עיריית אילת, מאיר יצחק הלוי, שלקח חלק בריצה למרחק של 3 קילומטרים, סיפר על חשיבותו של הימרוץ: "זה אירוע ספורטיבי שמנציח בחור אילתי מדהים, איכותי ומשובח שנפל במערכות ישראל, ואמו אביבה החליטה שזו הדרך לזכור אותו מכיוון שהיה ספורטאי, וחשבתי שזה נכון לעשות זאת. האירוע הזה יהפוך למסורת", אמר יצחק הלוי והוסיף גם את משנתו בנוגע לעתיד העיר ושילוב המרוץ כנושא דגל: "אנו לא מחפשים פודיומים אלא אורח חיים בריא, תנועה וזה מחמם את הלב. רק שיגדל משנה לשנה".

כחלק מאהבתו הגדולה לספורט, דקל שיחק בקבוצת הכדורסל של הפועל אילת. כלל מחלקת הנוער של הקבוצה הדרומית, לקחה חלק במרוץ ל-3 קילומטרים, בו השתתפו כ-123 רצים. מנהל מחלקת הנוער של הפועל אילת, יוסי מלול, אמר דקות אחדות לפני ההזנקה: "טום דקל היה חניך שלי בילדותו עד כיתה י"ב. הוא היה אחד הילדים המדהימים שהכרנו. מחלקת הנוער נקראת הפועל "טום" אילת מיום נפילתו ועד היום. בעבר גם קיימנו טורנירים לזכרו. אנו באים לכאן כדי לכבד ולחבק את המשפחה. זה חלק מאיתנו".לאחר שאמו של טום ז"ל, אביבה דקל, סיימה את המרוץ והסדירה נשימה, היא שיתפה בתחושותיה כשאמרה: "זו השנה העשירית בה מתקיים המרוץ על שם טום הבן שלי. זו התעלות וזה כיף גדול. עוברים במטעים של הקיבוצים, אווירה טובה, נופים יפים, חבר'ה אילתים. זה כיף גדול". אביבה דיברה גם על חשיבותו של המירוץ, "ברמה האישית מבחינתי מרוץ דקל הטום, זו קודם כל הנצחה של הבן שלי שנהרג בצבא בפעילות מבצעית בהיותו בן 20. ברמה הכללית, זה ספורט וזה הדבר הכי חשוב. זה הפסיכולוג הכי טוב שיש. אני ממליצה לכולם לקום ולצאת, לשים מוסיקה והשמיים הם הגבול. פשוט לקום, לעשות ספורט ולראות את הנופים רצים מול העיניים".אביבה, שנראתה נרגשת במיוחד במהלך הריאיון עמה הוסיפה: "כל העיסוק בספורט והאהבה לספורט התחילה מטום, הוא היה כדורסלן. עשינו גם טורנירים של כדורסל לזכרו. בגלל האהבה שלו לספורט אמרנו נלך עם ההנצחה בצורה הספורטיבית ביותר".

מנכ"ל מרכז הפועל, יורם ארנשטיין, שלקח חלק באירוע הססגוני והמרגש דיבר על המקצים עצמם: "מקצה ה-3 קילומטרים הוא מקצה עממי, המיועד לתושבי אילת ולצעירים באילת. המקצה של עשרה קילומטרים מיועד גם לתושבי אילת וגם לבאי הספורטיאדה. זה שילוב בין עיריית אילת למרכז 'הפועל'. אני מעריך שלא יהיו שינויים מהותיים בעתיד, אולי נוסיף מקצים נוספים שיתווספו גם למרתון המדברי והטריאתלון. אילת היא עיר דגל של הספורט".