קפיצה צורנית

(סימונה קסטרווילארי, באדיבות איגוד השחייה בישראל)
(סימונה קסטרווילארי, באדיבות איגוד השחייה בישראל)
מאמנת השנה של מרכז הפועל היא לריסה קונין מהפועל יובלים ירושלים, שהובילה את נבחרת ישראל לגמרים היסטוריים ומקום 12 כללי בתרגיל לשמינייה באליפות העולם תוך קפיצה חסרת תקדים בניקוד. קונין: "יש לנו חלום אולימפי והבנות מאמינות בעצמן. אני שמחה על הבחירה ומקווה ששיתוף הפעולה עם מרכז הפועל יימשך שנים רבות"

 מתוך העבודה הסזיפית והקשה בבריכות מועדוני הפועל צמח השנה הישג לאומי נפלא בשחייה הצורנית, מקום 12 בגמר אליפות העולם שהתקיימה בדרום קוריאה. מדובר בתרגיל האולימפי לשמיניית ספורטאיות, וזהו הישג חסר תקדים של נבחרת ישראל בכך ששמינייה בכחול-לבן מעפילה לשני הגמרים בתרגילים האולימפיים, גמר התרגיל הטכני וגמר תרגיל הרשות. האחראית הראשית לכך היא לריסה קונין, המאמנת הראשית בהפועל יובלים ירושלים ובנבחרת ישראל.

קונין עדיין מתרגשת כשהיא מספרת על התגובות בעולם: "כל נציגי הנבחרות השונות מכל רחבי העולם באו אלינו ושאלו אותנו איך עשינו קפיצת מדרגה כה ענקית תוך שנתיים בלבד בניקוד ובמיקום. צריך להבין שאף נבחרת לא עשתה כזו קפיצה אף פעם ברמות של הניקוד".

תומאס גראפס המונגריה, חבר הנהלת התאחדות השחייה העולמית (פינא) והאחראי על השחייה הצורנית בעולם: "ישראל התקדמה תוך שנתיים ממקום 22 בעולם למקום ה-12 ששווה גמר עולמי. כדי לעשות את זה הספורטאיות הישראליות היו צריכות לשפר בציון 10 נקודות, דבר שנחשב בענף שלנו לבלתי אפשרי. אני כל כל שמח שישראל עשתה את זה כי זה מוכיח לכל העולם שניתן לעשות התקדמות שכזו אם באמת מאמינים ובאמת משקיעים".

אחת משחייניות השמינייה היא שלי בובריצקי מהפועל מזכרת בתיה, שנאבקת במקביל על מקום באולימפיאדת טוקיו 2020 במסגרת דואט, ביחד עם עדן בלכר מגדרות. לריסה מאמינה כי בעתיד תוכל גם השמינייה להיות בתמונת המשחקים האולימפיים: "טוקיו זה עוד קצת מוקדם אבל יש לנו חלום אולימפי לפריז 2024. הבנות מאמינות בעצמן מפני שהן עובדות קשה מאוד ורואות תוצאות. כשיש תוצאות האמונה גוברת שזה אפשרי למרות שקשה מאוד להעפיל לאולימפיאדה. חשוב מאוד שלספורטאי תהיה אמונה בעצמו".

לריסה עצמה היתה אלופת אוזבקיסטן בכל הקומבינציות האפשריות של שחייה צורנית בטרם עברה ללמוד אימון והוראת ספורט במוסקבה, משם עלתה לישראל ב-1996. היא אם ל-3, כשהבכורה היא כבר מאמנת בעצמה, והצעירה ספורטאית בשחייה הצורנית, כמובן. לריסה, תושבת מעלה אדומים, משמשת בבוקר כמורה לספורט בחוות הנוער הציוני בירושלים לצד העבודה בספורט ההישגי. בנבחרת היא מאמנת יחד עם אנה טרס וסבטלנה בלכר.

"עשינו את הקפיצה הגדולה לאחר שאיגוד השחייה החליט על שינוי והביא מאמנת ספרדיה בעלת מוניטין. הבנות מתאמנות חמש פעמים בשבוע בירושלים ובווינגייט, ונוסעות למחנות אימון בספרד. זה לא פשוט כי הן חיילות ותלמידות תיכון, ויש קשיים, אבל יש להן חלום ומוטיבציה, והן מוכשרות. מרכז הפועל מאוד מסייע לנו ואני מקווה ששיתוף הפעולה הזה יימשך עוד הרבה שנים. אליפות הפועל היתה השנה מאוד חשובה לענף. הצעירות הסתכלו מקרוב על הבוגרות ושאבו מהן השראה, וההורים נהנו מאוד מהחוויה. משמח אותי מאוד לקבל את התואר 'מאמנת השנה' של מרכז הפועל".