פרפר אדום

איבונה טוביס לאונוב
איבונה טוביס לאונוב
"הרגשה נהדרת לקבל עיטור 'איש כפועלו' ממרכז הפועל. מאז שאני בהפועל חיפה לא החלפתי צבע" אומרת איבונה טוביס לאונוב, שחיינית מהטופ 20 האולימפי של מכסיקו 68, מדליסטית משחקי אסיה, שיאנית ואלופת ישראל ואף מהטובות במאסטרס של אירופה בכל הזמנים, שתזכה לכבוד בכנס ותיקי הפועל בשבוע הבא

בגיל 5 החלה איבונה ללמוד לשחות בברטיסלבה, כיום בירת סלובקיה ואז עיר בצ'כוסלובקיה, וכבר בגיל 8 השתתפה בתחרויות שחייה. עוד בנעוריה החזיקה בשיאי נערות ובוגרות בטרם עלתה ארצה בגיל 17 עם משפחתה והחלה להתאמן בבריכת הפועל חיפה שבשכונת גאולה, אצל המאמן והפרשן המיתולוגי יוסף טלקי.

חודשים ספורים אחרי עלייתה השתתפה במכביה ה-7 וזכתה במדליות זהב וכסף. בגיל 18 השתתפה במשחקי אסיה, בנקוק 1966, וזכתה במדליית כסף ובמדליית ארד. לאחר שנה, באליפות ישראל בשחייה זכתה במדליית זהב וכסף וקבעה שיא ישראלי חדש. לאחר שנה היא כבר חגגה לא פחות מ-9 מדליות זהב ואחת ארד באליפות ישראל.

במהלך השנים פרצה איבונה גם אל הזירה הבינלאומית המרכזית, השתתפה בתחרויות בינלאומיות וזכתה במדליות נוספות. גולת הכותרת היא המקום ה-19 באולימפיאדת מקסיקו סיטי במשחה ל-100 מטר סגנון פרפר.

"כל הישג ריגש אותי ואני לא זוכרת אחד מהם בצורה יוצאת דופן. העבודה לקראת תחרות היא קשה אבל כשמגיעים להישגים בתחרויות זה משמח".

גם אחרי קריירה מלאה בשיאים ותארים לאומיים המשיכה איבונה לשחות והגיעה אל המקומות הראשונים בתחרויות המסטרס של אירופה.

"אני שוחה גם היום. זה הכרחי כדי להיות במצב תקין. אני מאוד ממליצה לכולם לעסוק בספורט. לאו דווקא שחייה".

בשנים האחרונות משמשת איבונה בת ה-70 כשופטת בתחרויות שחיה שונות וביניהן הספורטיאדה באילת, ממש לפני כחודש. בכנס ותיקי הפועל שיתקיים בשבוע הבא תזכה איבונה לקבל את עיטור 'איש כפועלו' של מרכז הפועל.