היו״ר החדש: פרוספר בן חמו

יו״ר הפועל החדש
יו״ר הפועל החדש
אחרי כניסתו לתפקיד, הגיע הזמן להכיר את יו״ר מרכז הפועל החדש, פרוספר בן חמו. מאיפה הכל התחיל? מה הוא חושב על ספורט? וגם: מה החזון שלו?

אז איך הכל התחיל?
״עליתי לארץ ממרוקו בשנת 1973, חודשיים לפני המלחמה. התקבלתי לעבודה בשנת 1980 בבית חולים קפלן כטכנאי מיזוג אוויר בקירור. לאחר שלוש שנים נבחרתי ליו"ר ועד עובדי בית החולים, ובשנת 1996 נבחרתי ליו"ר הועד הארצי של 44,000 עובדי קופת חולים כללית ואני משמש בתפקיד זה עד היום״.

44,000 עובדים זה המון עבודה, איך מנהלים מערך כזה?
״הארגון שלנו מורכב מכל הסקטורים: סיעוד, כוחות עזר, רנטגן, מרפאות בעיסוק, רוקחים מעבדות, מנהל ומשק, פיזיותרפיה, פסיכולוגיה וכו'. הארגון בנוי מ-14 בתי חולים, 1,200 מרפאות ו-8 מחוזות. בכל מחוז יש וועד ויו"ר וועד שנבחר כמוני אחת ל-4 שנים. בנוסף, יש שלושה מוסדות: הנהלה מרכזית, מעבדה מרכזית ומנהל אספקה״.

בן חמו הוסיף: ״ישנו וועד ארצי שמונה 61 חברים מכלל הסקטורים ופיזור גאוגרפי ויש את המועצה הארצית שמונה 151 צירים שוב באותה שיטה. המועצה הארצית בוחרת את היו"ר ואני שמח שבכל ארבע שנים אני מקבל הצבעות אמון מחברי הוועד לעשייה שלי. הארגון עובד בצניעות ובשיתוף כל העובדים, בעיה שאינה באה לידי פתרון מגיעה דרך הצינור הזה אלי לטיפול״.

והתוכן של התפקיד?
״אני קם כל בוקר עם חדוות עשייה לשפר את תנאי העובדים, צמצמנו במהלך השנים את חברות כוח האדם והקבלן ושינינו לעובדים רבים את תנאי ההעסקה מחוזים אישיים לחוזים בהסכם קיבוצי. במהלך השנים עברנו תקופות לא קלות של סכסוכי עבודה מול ההנהלה כשמערכת היחסים היתה עכורה. כיום עם המנכ"ל, מר אלי דפס, מערכת היחסים מושתת על כבוד הדדי והידברות בגובה העיניים ללא התנשאות״.

איזה פרט לא יודעים עליך?
״אני מאוד אוהב ספורט הייתי שחקן כדורגל בנוער של מכבי רחובות ומאז דבק בי החיידק, הבאתי את האהבה הזו אל העובדים בקופה ויחד עם הנהלת הקופה קידמנו את נושא הבריאות בקרב העובדים. כיום יש לנו כ-2,000 ספורטאים הלוקחים חלק במפעלים השונים, יש לנו מדליות וגביעים שהביאו הרבה כבוד״.

נעבור קצת לתפקידך החדש. יש לך איזו ראייה לעתיד? חזון?
״יחד עם הצורך בהישגים בספורט אני מאמין מאוד בספורט להמונים וחושב שצריך להרחיב, לקדם ולשים את הדגש עליו, הגדלת כמות הספורטאים ופיתוח הספורט בפריפרייה. כמו כן חשוב לי מאוד לקדם את נושא הספורט בקרב האנשים בעלי הצרכים המיוחדים״.

איך אתה מתכוון ליישם זאת?
״בכוונתי לרתום את המעסיקים אל מול הוועדים שיתמכו בנושא הספורט בליגה למקומות עבודה. אני יודע שמבחינה זו אני מדבר באותה שפה של יו"ר ההסתדרות, אבי ניסנקורן, ואני בטוח שיחד נקדם ונפתח את הספורט בקרב העובדים ,מנכ"ל הפועל ,יורם ארנשטיין ,יש מספר רעיונות חדשניים ואני בטוח שאם נחבר את כל הכוחות יחד שנת 2016 הבאה עלינו לטובה תביא עימה שינוי וגידול בנושא זה .

איחולים לסיום.
״אני מאחל לשנה טובה, שנת עשייה ספורטיבית, שגשוג בשמי ובשם כל חברי הדריקטוריון. ברמה האישית אני מקווה לעבוד בשיתוף פעולה עם כל העוסקים במלאכה ושיחד נצליח לממש את היעדים שהצבנו לעצמנו. הצלחה של הפועל היא הצלחה של כולנו״.