ערב עם מלכה ומלך

מלכת הספורט פותחת עונה בגדול עם אליפות הפועל מלאה כל טוב בריצות שליחים של נבחרות ישראל, שיאניות קפיצה במוט, משוכנים בתנופה, מרוץ לכרטיס אל תחרויות בינלאומיות ב-10,000 מטר ועוד. מרכז הפועל יערוך טקס הוקרה לאחד מיקירי בניו, ד"ר אמנון גור, מבוני תשתית האתלטיקה הישראלית ומחשובי המאמנים והמנהלים שלה לאורך עשרות שנים. ערב אדום לוהט ביום חמישי הבא בהדר יוסף

 חגיגת האתלטיקה השנתית של אליפות הפועל על שם יריב אורן תתקיים בעוד שבוע בהדר יוסף, ואחרי גלי קורונה ומתיחויות בדרום אנחנו שמחים לחזור אל שגרת ספורט והתרגשויות מהסוג הטוב. ארוע מצוין גם להוקיר את פועלו של ד"ר אמנון גור הוותיק, ספורטאי, מאמן, מנהל, אשר לא רק שהדריך דורות של אתלטים מצטיינים ברמה הבינלאומית אלא גם יצר במו ידיו תשתית של אתלטיקה בצפון, במרכז ובדרום. טקס פרסי התחרות יישא מעתה את שמו של אמנון בן ה-84, שיזכה לחיים ארוכים, ומרכז הפועל יכבד את גור בטקס הצדעה והוקרה במהלך האליפות.

אמנון נולד בכפר תבור עוד בימי ראשית ההתיישבות שם, כשהוריו עדיין גרים באוהל. הוא אהב אתלטיקה וכדורגל, והחל לרוץ בשדות הגליל התחתון. הוא הקים קבוצת כדורגל משותפת לכפר כמא הצ'רקסי וליישוב היהודי באזור, ואילו בכפר הנוער כדורי הוא ייסד מגמת אתלטיקה. בהמשך הוא יפיץ את בשורת מלכת הספורט אל כל הגליל, עמק הירדן וטבריה, שם גם עסק באירגון צליחת הכנרת בשחייה וארועי ספורט נוספים.

לאחר שעבר לגור באזור השרון עם תחילת שנות השמונים, זכה גם אזור זה בפעילותו של אמנון, כשגולת הכותרת היתה הקמת מועדון הפועל אתלטי אורן השרון על שם יריב אורן. כמאמן אישי הוא שלח את יהודה צדוק לאולימפיאדת לוס אנג'לס 84 בריצת 10,000 מטר ולשבירת שיא ישראל בריצת 3000 מטר מכשולים, ובעשור שלאחר מכן הוביל את ודים בביקין לשבירת שיא ישראל בהטלת כידון, וכעבור עשור נוסף יהיה אחראי לפריצת שיאני ריצת המרתון המפורסמים שלנו, גירמה אמרה ואיימרו עלמיה, כולל המאמן שלהם זהר זימרו, שאף אותו הוא אימן. הפועל אורן השרון הפכה בזכותו לחממת דור הזהב של רצי המרחקים הארוכים, בני העלייה האתיופית.

אמנון שירת את הספורט הישראלי גם כמנהל מוביל. הוא כיהן בתפקיד מנהל המחלקה לספורטאים צעירים במשרד הספורט, יור הוועדה המקצועית של איגוד האתלטיקה, פרוייקטור לקליטת עולי אתיופיה בספורט, חבר הנהלת התאחדות הספורט ועוד. אמנון, שגם אימן שנים רבות בנבחרות ישראל, השלים במקביל דוקטורט בחינוך גופני ושירת בחיל המודיעין בכל מערכות ישראל. ממש במערכה האחרונה, "שומר החומות" בדרום, הוא שלח תכניות פעילות ספורט לילדים ביישובי עוטף עזה.

עוד מנערותו היה אמנון פעיל בהפועל, וכך עד היום באסיפה הכללית ובהפועל אורן השרון, ועל כך הוא מעיד: "למרכז הפועל אני מחובר בעבותות. השתתפתי בכינוסי הפועל כפעיל וכמארגן בטקסי הפתיחה, ובתחרויות האתלטיקה, וכך גם בהקפת התבור של מרכז הפועל. אני כבר 60 שנה באתלטיקה, מתוכן 55 יחד עם מרכז הפעל".

מקל, מוט, משוכות ועוד

אז מה צפוי באליפות הפועל ביום חמישי הבא? אולי כמעין הקשר ליהודה צדוק, חניכו של גור, תתקיים אליפות ישראל בריצת 3000 מטר מכשולים, נשים וגברים, החל משעה 21.00. התחרות תיפתח באיצטדיון הלאומי בהדר יוסף כבר בשעה 15.30 עם יידוי פטיש וקפיצה במוט נשים, שם מומלץ לשים לב לדור החדש והנפלא של בנות הפועל אורן השרון בהדרכת קונסטנטין סמיונוב. לוח שיאי ישראל בכוננות.

אטרקציה גדולה השנה באליפות היא מרוצי השליחים והשליחות. נבחרת ישראל בוגרים, נוער וקדטים, ונבחרות הנשים, הנערות והקדטיות ילהיטו את המסלול כבר משעה 16.00 וכל זאת כחלק מההכנה לתחרות גביע אירופה לאומות וכן התחרויות הבינלאומיות לגילאים השונים בחודש יולי.

בשעה 17.00 יוצבו המשוכות על מסלול הספרינט לקראת הריצה ל-110 מטר משוכות, שם צופה מאמן הפועל חולון, רפי גרודצקי, המומחה למשוכות, תחרותיות גדולה שתוביל לשיאים אישיים ואולי אף מעבר לכך, כדבריו.

עוד מקצועות בתחרות: הטלת כידון, הדיפת ברזל, קפיצה לרוחק, ריצת 200 מטר, 400 מטר משוכות, 1500 מטר, 1000 מטר מכשולים, 2000 מטר מכשולים, ולסיום, בשעה 21.45, ריצת 10,000 מטר שתהווה הזדמנות לקביעת קריטריונים אליפויות הבינלאומיות. בקיצור, חגיגת אתלטיקה גדולה לה חיכינו זמן רב ושאסור להחמיץ. בשעה 19.00 יתקיים טקס ההוקרה לפועלו של ד"ר אמנון גור.