ערבה לחיך

(קרדיט: עמוס זבולון)
(קרדיט: עמוס זבולון)
(קרדיט: עמוס זבולון)
(קרדיט: עמוס זבולון)
(קרדיט: עמוס זבולון)
(קרדיט: עמוס זבולון)
(קרדיט: עמוס זבולון)
(קרדיט: עמוס זבולון)
(קרדיט: עמוס זבולון)
(קרדיט: עמוס זבולון)
כדי להסביר את סוד הקסם וההצלחה של הפועל חבל אילות חוזר מייסד מועדון הכדוריד שהעפיל השבוע לראשונה לליגת העל, סילביו קוגן, אל לא פחות מאשר ראשית ימי הפועל והתנועה הציונית בארץ ישראל: "יש כאן את כל מה שבנה את ארגון הפועל. שילוב של מקום עבודה עם ספורט, תרבות פנאי, מועדון שהוא משפחה ואת כל הביחד. יש כאן שיתוף פעולה בין קיבוצים, בתי ספר ומועצה מקומית עם אמונה, יש את מרכז הפועל, מאמנים טובים, עבודה קשה"

 18.6.2021

זהו ההסבר גם לכך ששחקנים ממרכז הארץ החליטו להדרים במשך השנים ולהוביל את המועדון הצעיר אל הבמה המרכזית של הכדוריד בישראל, וקוגן בטוח ששחקנים נוספים יבואו בהמשך: "חבר'ה באו אלינו לשמונה חודשים ונשארו חמש שנים או לפחות שנתיים. רק מי שנמצא פה מבין את זה. השחקנים לא רק התקדמו מקצועית אלא מצאו מקום מדהים לגור בו, להתאמן, לבנות קריירה. אלה חיים אחרים".

קוגן, כיום מנהל מחלקת הספורט של המועצה האזורית אילות, פתח חוג כדוריד במקום לפני 14 שנים ובו 13 ילדים. כעבור שנה כבר היו 40 ילדים, נפתחו קבוצות נוספות וכעבור עוד שנה הם נרשמו באיגוד הכדוריד. לפני שנתיים העפילה הקבוצה הבוגרת אל הליגה השניה, הלאומית, והשבוע היא חגגה במשחק עליה ברמת גן עם ניצחון שהוא גם סימלי מול אימפריית כדוריד היסטורית, הפועל רמת גן, דבר שהיה בלתי נתפס, בלתי הגיוני עד לפני כמה שנים.

אל האולם הגיעו גם שחקנים מהמרכז ששיחקו בעבר באילות, כמו ניר גבע שגדל במכבי ראשלצ, דותן בק מהפועל פתח תקוה, והשם הכי חם, שגיא בוניס, שכיכב העונה בבני הרצליה אחרי הסטאז' שעשה אי שם בערבה. כל אלה ועוד חגגו עם הפועל אילות וקוגן גאה: "כל מי שנגע פעם בחבל אילות יודע מהו הקסם של האזור ושל מועדון הכדוריד שלנו".

ואם כבר מממשים את חזון הפועל, קוגן מעיד על הקשר ההדוק עם מרכז הפועל, שמלווה את הפרויקט המשוגע הזה ותומך בו כחלק מהאג'נדה של חיזוק הספורט בפריפריה: "כמו שאני אומר תמיד למנכל מרכז הפועל יורם ארנשטיין, 'כולנו אדומים'. הפועל היא באמת חלק מההצלחה, חלק מהעניין כאן. קבוצה כמו שלנו מתאימה לחזון של הפועל, ואכן יורם ורכז הכדוריד בהפועל איז'ו ויינר מסייעים לנו לאורך כל הדרך".

וזה לא רק שחקנים מהמרכז. גאוות המועדון היא שחקני הבית שצמחו מהחוג המקומי. לדגמא, אלון סופר בן ה-17, תלמיד כיתה יא שהשתלב העונה בקבוצה הבוגרת וצבר דקות משחק. המאמן הסרבי, סרג'ן רונדיץ, שמאמן גם את הצעירים, נתן לו את המפתחות לנהל את המשחק כמרכז, בהדרגה, תוך שהוא מפעיל בין היתר גם את שני הזרים הסרבים.

סופר, מקיבוץ לוטן, הוא דגמא לילד שצמח מההתחלה אצל האדומים מהערבה: "שיחקתי כדורסל מכיתה ג ועברתי לכדוריד כי הרבה חברים שלי שיחקו שם ושכנעו אותי לבוא בכיתה ז ואני לא מצטער על זה. בחבל שלנו הכדוריד משמעותי יותר. השנה עליתי לבוגרים לאחר שבעונה שעברה כבר התאמנתי איתם. המאמן רונדיץ נתן לי ביטחון והסביר לי שגם אם עושים טעויות אפשר לתקן. ככל שמשחקים יותר ומתאמנים יותר קשה, מתקדמים".

אולם חדש ייחנך ביטבתה עם תחילת העונה ההיסטורית בליגת העל, והמועדון, המייצג חבל ובו בסך הכל כ-5000 תושבים, לא עוצר בשאיפות שלו. ראש המועצה ד"ר חנן גינת תומך נלהב בכדוריד ובספורט בכלל, מאמין אף הוא בחזון ומספק גב חשוב לכל הפעילות. קוגן: "אנחנו רוצים להפוך לחבל ארץ של ספורט. יחד עם העזרה של מרכז הפועל אנחנו מקדמים גם טניס, כדורסל, ג'ודו, רכיבת סוסים, שחייה, החלקה על הקרח במתקן שבאילת, טניס שולחן, קפוארה ועוד. בכדוריד, הגענו לליגת העל כדי להישאר".