על המשמר


על משק כנפי ההיסטוריה של הפועל משמר העמק והרצון העז לכדורסל קיבוצי, ישראלי, ממריאה הפועל מגידו ומעפילה במאזן כמעט מושלם אל הליגה הארצית בהדרכת המאמן יאיר קלס והכוכב דגן יבזורי, שניהם מקומיים. הקהל חוזר, הילדים באים לשחק, ספונסרים תומכים וגם מרכז הפועל שם. האולם הכי קר בארץ הוא גם הכי חם

8.7.2021

הגעגועים לספורט קהילתי חם, לסצינה מקומית בה הקהל מחובר לקבוצה ביתית מרגשת, באים לידי ביטוי בשנים האחרונות בכדורגל ובכדורסל, ועכשיו הגיע גם הזמן של הפועל מגידו, שעושה רטרו להפועל משמר העמק האגדית באולם בו שיחקה קבוצה סופר אגדית, הפועל גבת יגור. מגידו העפילה בצורה מרשימה מליגה א אל הליגה הארצית וניחוח החציר של כדורסל הקיבוצים עושה קאמ-בק.

הפועל משמר העמק היתה בצמרת בשנות השישים, גבת יגור הדהימה כשזכתה בגביע המדינה בשנות השבעים אולם אז נקלעו הקיבוצים למשבר והרבה קבוצות נעלמו או התאחדו. הקבוצה המאוחדת של חבל מגידו התמזגה עם יקנעם כדי להעפיל אל הליגה הלאומית בשנת 2007 ואף זכתה בכרטיס לליגת העל (2010) עליו ויתרה בשל היעדר אפשרות כלכלית לשחק בליגה הבכירה בישראל. בהמשך נוצר חיבור עם קריית טבעון ואף נולדה אפיזודה בה מגידו הפכה לקבוצת בת של מכבי תל אביב, לא פחות, שזה משהו שפחות גאים בו בעמק הצפוני כיום.

לפני שמונה שנים התאגדו החברים המקומיים כדי להקים קבוצה חדשה בליגה ב, הנמוכה ביותר שיש, כשאליהם חובר דגן יבזורי, תוצר מקומי, שהיה שם בליגה הלאומית ובהמשך בקבוצות אחרות בליגת העל, וחזר כדי לסיים את הקריירה בבית. יבזורי סחף את מגידו אל הארצית לאחר עונה פנטסטית בה נרשם רק הפסד בודד אחד, ואף הוא, רק לאחר שההעפלה הובטחה.

אריאל ירון, כיום מנהל מחלקת הספורט במועצה האזורית מגידו, ובעבר מאמן במועדון, הוא מקברניטי הקאמ-בק: "יש כאן בעיקר חבר'ה מקומיים שהלכו ביחד דרך משמעותית. ספונסרים התחברו, המועצה האזורית תומכת, הקהילה מחזקת ובאה למשחקים ויש כבר 300 שחקנים מגיל ילדים ועד נוער. אנחנו מקווים להחזיר עטרה ליושנה ואת העניין המחודש בכדורסל באזור. פעם היו מגיעים 1000 איש למשחקי משמר העמק. זהו מועדון שהוא בית ומשפחה".

כ-500 אוהדים חגגו במשחק ההעפלה, כשגם במשחקי החוץ החשובים נרשמה נוכחות תומכת ביציע. "הבית שלנו הוא מבצר", מעיד אריאל, "האולם הכי חם בארץ למרות שהוא גם הכי קר בארץ, אבל השחקנים שלנו מחושלים. ככל שיהיו יותר הצלחות יבוא יותר קהל בהמשך".

גם המאמן, יאיר קלס, הוא מקומי, והשחקנים ברובם תושבי חבל מגידו, עמק יזרעאל ואזור הגלבוע. 13,000 תושבים גרים בחבל מגידו הכולל בעיקר קיבוצים כמו רמות מנשה, עין השופט, המושבה יקנעם ועוד. ומה הלאה?

אריאל: "אנחנו שואפים להתבסס בליגה הארצית עם חומר מקומי ולשלב את הנוער שלנו בקבוצה. המועדון מהווה מוקד משיכה חברתי קהילתי תרבותי. לא נקנה כל מה שיש בשוק כדי להתחזק אבל אנחנו כבר מהווים קבוצה אטרקטיבית אליה שחקנים רוצים לבוא. יש כנראה ערך לקיבוציות, לתחושת הבית. שחקנים רוצים לבוא אלינו לא בשביל כסף אלא בשביל האווירה המיוחדת, הארוחה ביחד אחרי משחקים. כיום, כשאפילו בליגה הלאומית יש זרים ומתאזרחים, משמשת הליגה הארצית במה לצעירים".

כמובן שהמועדון משתייך למשפחת הפועל, אולם מרכז הפועל לא מסתפק בלסייע רק לקבוצה עצמה אלא לכלל פעילות הספורט המגוונת באזור. אריאל, שאחראי על כל הספורט בחבל הצפוני: "הפועל מסייע גם לקבוצת הוותיקים שלנו, שמתאמנת בקיבוץ דליה, וכן לפעילות המועצה במרוצים השונים, ריצות לילה, אופניים, סיוף ועוד, כשהפועל מגידו כדורסל היא רק חלק מהסיפור".