עליית ספרד

(איגוד הכדורסל)
(איגוד הכדורסל)
(איגוד הכדורסל)
(איגוד הכדורסל)
(איגוד הכדורסל)
(איגוד הכדורסל)
יפתח זיו
יפתח זיו
נבחרת הכדורסל של ישראל הרשימה כשניצחה את אלופת העולם, ספרד, בביתה, הכניעה גם את פולין החזקה והעפילה לאליפות אירופה. אתר מרכז הפועל שמע חוויות וסיכומים מאת מאמן הנבחרת והפועל ירושלים, עודד קטש, כוכב הפועל גלבוע גליל והנבחרת, יפתח זיו, וסמנכל מרכז הפועל עודד נחמן, ששימש כראש המשלחת לוולנסיה 2020 עם הפנים ליורו 2022. קטש: "התסריט הכי טוב". זיו: "ננסה לשבור שיאים חדשים". נחמן: "הצעירים התגבשו והפכו לגוף אחד ושמח"

4.12.2020

כאילו בכדי להשלים שבוע של הצלחות ישראליות בענפים האישיים, שייט, ג'ודו והתעמלות, הצטרפה נבחרת הכדורסל על מנת לנפק גם הצלחה קבוצתית במשחק כדור ועשתה זאת עם העפלה מרשימה לאליפות אירופה בתום טורניר שהתקיים בוולנסיה. לצד ניצחון צפוי על רומניה הגיע ניצחון מרשים על פולין, והדובדבן, ניצחון על המארחת, ספרד. השחקנים של עודד קטש מעפילים ליורו 2022 ומציגים כישרון רב עם רוח לחימה וכיף. אי אפשר היה לבקש יותר מכך וגם קטש מסכים שהתסריט האופטימי ביותר התממש.

"חד משמעית, התסריט הכי טוב. לגבור על אלופת העולם ספרד ועל פולין שהגיעה לרבע הגמר העולמי, לסיים עם 4 מ-4 לאחר שהגענו עם חששות, אבל האמנו בעצמנו, זה הכי מתוק. אנחנו מאוד מרוצים גם מהדרך ומהאווירה שבנבחרת. יש לנו עכשיו שנה וחצי לנסות ולהמשיך בדרך הזו ולעבוד על החיבור בין השחקנים בחלונות שבין פעילות המועדונים. יש לנו הרבה צעירים שיצברו ניסיון בזמן הזה כך שאפשר להיות אופטימיים".

הטורניר התקיים בבועה מנותקת על מנת להישמר מהקורונה ולאחר שאיגוד הכדורסל שכר מטוס מיוחד כדי לשמור על ריחוק של השחקנים מהסביבה הבעייתית של עידן הקורונה. ראש המשלחת עודד נחמן, שהוא גם סמנכל מרכז הפועל וחבר הנהלת איגוד הכדורסל, דאג לכל מה שמסביב: "מצב די קשה. אתה מכניס קבוצה למקום סגור במשך תשעה ימים, ללא יכולת לצאת להתאוורר אלא רק לאימונים ומשחקים. הגענו בטיסה פרטית ישירות לוולנסיה ומייד השחקנים עבור בדיקות קורונה והסתגרו במלון שעבר למצב של דלתות סגורות. לרומנים היה חולה קורונה, כך התגלה, והם לא הורשו לצאת מהקומה שלהם בכלל והאוכל סופק להם ישירות לחדר. לכל השחקנים אין עליה במעלית אלא רק במדרגות. מצב לא נורמלי".

ולמרות כל זאת מתברר כי הנבחרת שלנו הסתגלה מצוין לתנאים. נחמן: "השחקנים הצעירים התגבשו והפכו לגוף אחד ושמח. לא שמעת הגה מהם על התנאים, ושום טענה במשך תשעה ימים. המאמנים הכינו אותם עם עבודה מדוקדקת והם שיחקו מצוין, ללא אגו, כשכל אחד נותן את המכסימום גם אם נכנס רק לכמה דקות. הצעירים קיבלו במה והצדיקו עצמם ואת העלייה מהמקום הראשון בבית".

קטש: "לצערי השחקנים כבר הסתגלו לסוג של בידוד אבל התנאים היו טובים והאיגוד עזר לנו מאוד בכך ששכר מטוס מיוחד עבורנו וכך הגענו ישירות לוולנסיה. הטורניר הזה היה שונה מכל מה שהכרנו עד היום בגלל המסביב אבל בסך הכל נהנינו מאוד".

אחד הגורמים להצלחת הפועל גלבוע גליל בעת האחרונה, יפתח זיו בן ה-25, תרם אף הוא להצלחה הכבירה בכחול-לבן, ובמיוחד בניצחון מול פולין. זיו: "היתה חוויה שונה, טורניר שמתקיים בבועה, אבל נהנינו והסוף היה טוב. תמיד כיף לייצג את ישראל במדי הנבחרת, לקבל דקות והזדמנות, ואני שמח שיצא לי להשפיע לטובה. נגד פולין הרגשתי שאני מביא שינוי ושמחתי להיות דומיננטי בניצחון. אנחנו בונים את עצמנו לעוד שנה וחצי, ליורו 2022. אני מאמין שהשחקנים יקבלו עם הזמן יותר דקות בקבוצות ויגיעו טובים יותר. זו חבורה של לוחמים שתוכל לעשות משהו יפה אבל הזמן יגיד. נגיע כיחידה אחת לאליפות אירופה וננסה לשבור שיאים חדשים".

היכולת בנבחרת היא המשך ישיר ליכולתך בגלבוע גליל?

"בקבוצה אנחנו נהנים העונה מהמשכיות לאחר שהופענו בפלייאוף העונה שעברה. יש זרים צעירים ורעבים ונבנה כאן תלכיד טוב. אני יודע את מקומי, מכיר את הצוות כולו ושמח להיות דומיננטי. אני לומד תוך כדי תנועה ומצפה לעשות דברים גדולים גם עבור המועדון".

המאמן הלאומי קטש מסכם ומסביר את סוד ההצלחה בטורניר: "זה טמון קודם כל בכישרון, אבל החיבור והפירגון ההדדי, שילוב הצעירים יחד עם ותיקים כמקל ופניני, ששימשו כמעין מנטורים לצעירים, כל אלה יצרו תלכיד מאוד מיוחד".