עלה אדום

(איגוד השחייה)
(איגוד השחייה)
(איגוד השחייה)
(איגוד השחייה)
(איגוד השחייה)
(איגוד השחייה)
(איגוד השחייה)
(איגוד השחייה)
(איגוד השחייה)
(איגוד השחייה)
(איגוד השחייה)
(איגוד השחייה)

המדליה ההיסטורית של נבחרת השחייה הצורנית הקבוצתית באליפות אירופה והעפלת צמד הדואט לגמר מעלה רשמית על מפת הספורט הישראלי את מזכרת בתיה. סוף סוף יש לעיירה מיתוג ספורטיבי, אולימפי, וזאת בזכות מועדון ע.ל.ה מזכרת בתיה המסונף למרכז הפועל, שחתום על שתיים משמיניית בנות התרגיל הקבוצתי ועל חצי מהדואט. בבריכה המקומית כבר מאותתות הצעירות על המשכיות, והכל התחיל כשמרכז הפועל אירח בזמנו בעיירה את אליפויות הפועל, ובענף בו הפועל שולטת, זו היתה בעצם גירסה של אליפות ישראל. אימפריה אדומה חדשה נולדה

21.5.2021

איש לא חשב כי מזכרת בתיה צריכה קבוצות צמרת בכדורגל או כדורסל, אבל זה לא אומר שהעיירה חייבת להיעדר ממפת הספורט לחלוטין. פתאום יש נציגות דומיננטית ליישוב מאזור השפלה בספורט האולימפי, ובשבוע שעבר התברר סופית כי גם עיירה בסדר גודל כזה יכולה לייצר ספורטאיות ברמה בינלאומית גבוהה.

שחייה צורנית היא ספורט הדגל של מזכרת בתיה, והחותמת היוקרתית לכך התקבלה כששתי ספורטאיות של מועדון ע.ל.ה מזכרת בתיה, המשתייך אל מרכז הפועל, מהוות רבע מנבחרת ישראל אשר זכתה במדליית ארד באליפות אירופה, מדליה ראשונה והיסטורית של ישראל בענף במפעל זה.

ולא רק זאת, אחת מהשתיים, שלי בובריצקי, שותפה להעפלה אל גמר הדואטים האירופי, טופ 8, יחד עם עדן בלכר ממועדון גדרות, והשתיים יתחרו בקרוב בספרד על כרטיס לאולימפיאדת טוקיו, שתתקיים בקיץ הקרוב ושם אולי יהיה ייצוג למזכרת בתיה לראשונה במשחקים האולימפיים. בובריצקי ונוי גזלה ממועדון ע.ל.ה ממזכרת בתיה הן שתי שחייניות מתוך שמיניית נבחרת ישראל שזכתה בארד היבשתי אולם גם ההתברגות של ישראל בטופ 3 האירופי לא מעניק כרטיס אולימפי ונראה כי ישראל לא תופיע בטוקיו במקצוע זה, תרגיל קבוצתי לשמונה שחייניות.

פרט לבובריצקי וגזלה יש למזכרת בתיה את שני שראיזין, שחיינית מחליפה בתרגיל הקבוצתי. העומק לא נעצר כאן כי קבוצת הנערות בגיל 15-13 זכתה לאחרונה במדליית הזהב של אולימפיאדת הילדים הישראלית המתקיימת מדי שנה במכון ווינגייט, ובסך הכל יש כארבעים בנות מגיל 8 עד 17 המתאמנות בבריכה של מזכרת בתיה.

ניקה בימבד בוזילו, המנהלת המקצועית של המועדון: "אנחנו מקוות שמהנבחרת הצעירה שלנו יגיעו בעתיד הקרוב עוד 4-3 בנות אל נבחרת ישראל הבוגרת. ההישגים האחרונים של ישראל הם מקור גאווה גם לספורט הישראלי בכלל וגם למועדון של מזכרת בתיה בפרט. אני חייבת לציין את המאמנת הראשית עד לא מזמן במועדון, אלינה ורקוטה, שבמשך כעשור בנתה ביחד עם סווטלנה קרופקין את הספורטאיות האיכותיות האלה, מגיל 6, שהיום מככבות בזירה הבינלאומית. אני מקווה ששלי בבוריצקי תגיע לטוקיו ובכל מקרה הענף כאן פורח. זה לא רק שילדות מבית רוסי מגיעות כמו פעם אלא מכל העדות. יש לנו תנאים מצוינים בבריכת מזכרת בתיה עם הרבה שעות מים. נעשתה כאן עבודה קשה לאורך שנים והיום רואים את הפירות".

ניקה, לשעבר ספורטאית נבחרת ישראל בשחייה הצורנית, מנהלת בהצלחה גם את המועדונים של הפועל דולפין נתניה ושל מועדון תל אביב, כשהמאמנת במזכרת בתיה כיום היא ורוניקה גינזבורג, ומאחוריהן יש את התמיכה של המועצה המקומית בדמות עומרי דנינו, מנהל מחלקת הספורט. מועדון השחייה הצורנית הוקם לפני כ-12 שנים ועכשיו ברור כי מדובר בתרנגולת מקומית המטילה ביצי זהב.

דנינו: "נבחרת השחיה הצורנית מהווה עבורנו ועבור תושבי מזכרת בתיה מקור גאווה עצום. הבנות נדרשות במסגרת הפעילות לשעות רבות של אימונים תחת כנפיה של ניקה וצוות המאמנות שמשקיעות את כל כולן בבנות. בזכות העבודה הקשה, ההקרבה והדרך שהבנות עוברות ביחד עם צוות האימון, אנחנו שמחים לצפות בביצועים המרשימים שלבסוף מתורגמים להישגים נהדרים בזירה הארצית ולעיתים אף בזירה הבינלאומית".

מבט על סגל הנבחרת מגלה כי שבע שמיניות הנבחרת השלישית באירופה היא אדומה, קרי, ספורטאיות של הפועל. פרט לשחיינית אחת מגדרות, היתר מגיעות ממזכרת בתיה, הפועל יובלים ירושלים והפועל דולפין נתניה. וזה לא מקרי. ירון זרד, המנהל הקודם של מחלקת הספורט במזכרת בתיה וממייסדי הענף בעיירה, נזכר: "מרכז הפועל קיים המון פעמים את אליפויות הפועל לשחייה צורנית אצלנו במזכרת בתיה וזה עשה הד גדול כי זה היה ממש כמו אליפות ישראל. לא סתם הלכנו יד ביד עם הפועל. מנכל המרכז יורם ארנשטיין עזר לנו מההתחלה, וכל הפועל תמך בנו. אם זה איצ'ה קרמר בעבר ואם זו ג'וליה קדם שמואלי כיום, שמרכזת את הענף. כשהתחלנו את החוג עם שש בנות בזמנו לא האמנתי שיבוא יום ומהבריכה הזו תצא מתמודדת על כרטיס לאולימפיאדה ומדליסטיות באליפות אירופה. הפועל זה הבית שלנו ושל כל השחייה הצורנית כפי שרואים גם את הפריחה בירושלים, בנתניה ובעוד מקומות".

דנינו: "שיתוף הפעולה עם מרכז הפועל חשוב לנו מאוד, על אחת כמה וכמה בשנת הקורונה המורכבת שהיתה. אנחנו שמחים ללכת יד ביד עם הפועל ועם עובדיה ומנהליה המסורים שתמיד זמינים, מייעצים וגם מסייעים בעת הצורך".