עידן חדש בהתעמלות

אין ענף שעובר שינויים דרסטיים בחוקה שלו יותר מאשר ההתעמלות האמנותית. זה קורה בכל מחזור אולימפי חדש, אבל הפעם קשה יותר להנחיל את השינויים בגלל הקורונה. מרכז הפועל, באמצעות פרויקט הנבחרת הצעירה שהקים, ובאמצעות מאמנת הפועל חולון וחברת דירקטוריון הפועל, ג'ניה מורגובסקי, מתמודד עם האתגרים באמצעות השתלמויות, מוחשיות ובזום, בתקוה להגיע מוכנים לפריז 2024. מורגובסקי: "אנחנו נדרשות עכשיו להבנת החוקה כפי שלומדים פרשנות חז"ל. זה כמו ללמוד גמרא ומשנה". וכל זה כשהמטרה היא לפשט את שיפוט הענף עבור הצופה כדי שיהיה ברור כמו כדור שעובר את קו השער בכדורגל

השתלמויות מאמנים הם דבר שבשיגרה בכל ענף ספורט אבל נראה שאין חשיבות דרמטית יותר מאשר השתלמויות מאמנות ההתעמלות האמנותית (ריתמיק ג'ימנסטיק), הענף שהניב מדליית זהב נשית ראשונה לישראל במשחקים האולימפיים והרבה גמרים לאורך השנים.

על כן, ג'ניה מורגובסקי, מרכזת פרויקט 'הנבחרת הצעירה של הפועל', שהוקם אחרי אולימפיאדת טוקיו, טרודה מאוד בתקופה זו בהכנת מאמנות מועדוני הפועל מכל רחבי ישראל למחזור האולימפי החדש של פריז 2024, ומתברר עד כמה זה מורכב.

מורגובסקי, חברת דירקטוריון הפועל והמאמנת הראשית של הפועל חולון: "אחרי כל מחזור אולימפי יש שינוי חוקה, והתעמלות אמנותית הוא הענף שעובר את השינוי הכי דרסטי כל ארבע שנים. לא תמיד השינויים יוצאים לפועל כפי שתכננו. השאיפה היא להגיע למידה הכי גדולה של אובייקטיביות בשיפוט ושהניקוד יהיה ברור לצופים בבית, וכן, כדי למנוע פציעות ככל האפשר. בענף מנסים למצוא כל הזמן את הדרך להגיע אל כך שניקוד יהיה ברור כמו גול בכדורגל. עבר או לא עבר את קו השער".

אז לא מספיק שקשה לממש את המטרות הללו, הגיעה מגיפת הקורונה והקשתה עוד יותר את יישום שינויי החוקה. למשל, הוועדה הטכנית של התאחדות ההתעמלות העולמית החליטה להגביר לקראת פריז את אלמנט האמנותיות לתרגילים ועל כן בנוסף לשלושה צוותי שיפוט בכל תחרות, שאמונים על דרגות קושי, שליטה במכשיר וביצוע, הוחלט להוסיף צוות שופטות שיהיה אחראי על שיפוט החלק האמנותי של המתעמלת. עד כה היתה ההתייחסות האמנותית בידי צוות שופטות הביצוע, וכעת הוחלט לפצל ולהקים צוות נוסף.

מאמנות מכל רחבי העולם צריכות לבנות תרגילים חדשים השנה, בהתאם לקריטריונים המעודכנים, אבל ההתכנסויות מבוטלות ועוברות לזום, וכך הכל מסובך יותר. מורגובסקי קיימה השתלמות אחת של מרכז הפועל בהיכל טוטו חולון, בהדרכת פירה וורונוב ואנה גרברניק, אליהם הגיעו כחמישים מאמנות, ואילו את ההשתלמות השניה, שהתמקדה בתרגיל הקבוצתי, כבר הנחתה בתה, רחלי פייגה ויגדורצ'יק, בזום אינטרנטי דרך המחשב.

מורגובסקי: "אנחנו נדרשות עכשיו להבנת החוקה כפי שלומדים פרשנות חז"ל. זה כמו ללמוד גמרא ומשנה. כשנערכו השתלמויות בינלאומיות בישראל במחזורים קודמים היה ניתן לשאול שאלות וראינו הדגמות. כיום מדובר בהבנת הנקרא של החוקה החדשה והולך להיות בלאגן גדול בכל העולם עם זה. יש שופטות שיודעות יותר ויש שיודעות פחות. אנחנו שואלות שאלות בזום והתשובה לא פעם היא 'אנחנו צריכות לבדוק את זה'. בנוסף, כמעט כל הוועדה הטכנית הוחלפה, ובראשה עומדת כיום נציגת מצרים, שהחליטה כי הביגוד צריך להיות פחות חשוף אבל לא כתוב איפה וכמה בדיוק צריך לכסות מהגוף".

אז המצב לא פשוט אבל מרכז הפועל באמצעות פרויקט הנבחרת הצעירה של הפועל מסייע בהשתלמויות ותומך בקידום הענף כפי שסייע, כידוע, להצלחה הכבירה של לינוי אשרם מהפועל ראשון לציון, האלופה האולימפית המכהנת, אותה ליווה מרכז הפועל מראשית דרכה ביחד עם המאמנת שלה, איילת זוסמן, כיום המאמנת הראשית בישראל.

מורגובסקי, מארגנת את ההשתלמויות ומתמודדת עם כל המורכבויות החדשות: "מרכז הפועל סייע לנו גם במחזור הקודם בכך שמימן קורס שיפוט בינלאומי והשתלמויות חינם למאמנות. כל זה עזר לשופטות הישראליות להתקדם ולשמור על המקצוענות של ישראל בענף".