עבר, הווה ועתיד ברוגבי של הגליל

הפועל גליל עליון (ליאור ז'ורנו)
הפועל גליל עליון (ליאור ז'ורנו)
מועדון הרוגבי של הפועל הגליל העליון חגג 40 שנות פעילות, פריחה והתחדשות. כ-200 שחקנים מכל הזמנים הגיעו לכנס שהתקיים בחסות מרכז הפועל

 הפועל גליל עליון היא מותג שזכה למוניטין רב בזכות הכדורסל אמנם, אבל בשקט בשקט מתברר כי גם למחלקת הרוגבי של המועדון יש היסטוריה מרשימה, ולמרות שלא מדובר בענף "ישראלי" של ממש, הנה רק לאחרונה חגגו האדומים מהגליל 40 שנות רוגבי בארוע שהתקיים בכפר הנשיא בחסות מרכז הפועל.

אם לדייק, 40 שנה כבר מלאו אשתקד למועדון, מפני שיעקב כץ ורונן קלעי הקימו אותו בשנת 1976, אבל רק השנה החבר'ה הרימו את המסיבה. כץ עבד בעיריית קרית שמונה, קלעי היה מתנדב מחו"ל בכפר בלום, והם סחפו אחריהם מתנדבים וסתם מתלהבים אחרים אל השגעון. לצד קבוצת הבוגרים הוקמה גם קבוצת נוער, אלא שמשבר תקצוב סגר את העסק בשנת 2000.

לפני חמש שנים קם לתחיה המיזם על ידי חברים מהעבר, והתנופה חזרה, כפי שמספר המנכל - מאמן - שחקן יניב גרטי: "למרבה הפלא תוך חצי שנה הוקמו ארבע קבוצות כולל נשים וצעירים ופתאום מצאנו את עצמנו עם 70-60 שחקנים ושחקניות. יש כיף, אוירה, ספורט, ובכך אנחנו מאמינים".


רוגבי הפועל גליל עליון (ליאור ז'ורנו)

המועדון הפורח מפעיל כיום פרויקטים בשני בתי ספר, וילדים מגיל 8 כבר חווים את המשחק. קבוצת הבוגרים המשתפרת מתאמנת בקיבוץ דן ומארחת את משחקי הליגה הרשמיים בקיבוץ איילת השחר. בכנס 40 השנים הראשונות הוכתר כשחקן מצטיין עומר שפירא מכיתה ח', בן קיבוץ יפתח, שמשחק כבר ארבע שנים במועדון ופורח, כהגדרת גרטי.

גרטי, חקלאי בקיבוץ דן (במקור מכפר גלעדי), מסכם את הכנס: "איתרנו אנשים מהעבר, כולל מחו"ל, והיה מרגש. המטרה היתה להפגיש בין עבר להווה ובין עבר לעבר. למצוא שיתופי פעולה אפשריים שיתרמו למועדון, כי שחקני עבר עוסקים היום בכל מיני דברים. יותר מ-200 איש הגיעו ואני מודה למרכז הפועל על התמיכה בארוע החשוב".


רוגבי הפועל גליל עליון למען הקהילה (ליאור ז'ורנו)

התמונות באדיבות ליאור ז'ורנו