ספורטאי השבוע של הפועל: מתן עברי

הרץ מהפועל עמק חפר הוביל את נבחרת ישראל לזכייה היסטורית במדליית הארד של אליפות אירופה במרוצי שדה (20-) השבוע באירלנד ומתכונן ביום ראשון הקרוב להסתער על שיא הנוער בריצת 3000 מטר וכל זאת כשהוא מכהן כאלוף ישראל בניווט ספורטיבי. מאחוריו כבר יש העפלה לגמר האירופי לנוער במקצוע זה (שוב מקום 7) ולפניו הרצים הבכירים של המועדון מהם הוא לוקח דגמא כמו גם מהבת דודה המפורסמת, השחיינית האולימפית עמית עברי. "לו היית אומר לי לפני שנתיים שארוץ באליפות אירופה הייתי צוחק"

17.12.2021

מועדון: הפועל עמק חפר

גיל: 19

מאמן: אמיר רמון

התחלה: "אני בא מיישוב עם אווירה ספורטיבית בגליל, שמשית, ממשפחה שדוחפת לספורט, והגעתי למועדון שהוא מהמובילים באתלטיקה הישראלית, הפועל עמק חפר, אליו הגעתי כי אין בצפון הרבה אפשרויות לאתלטיקה וזו היתה האופציה הקרובה ביותר. ניסיתי כילד כדורגל וכדורסל, ומכיתה ח גיליתי את ענף הניווט הספורטיבי כשבמקביל ייצגתי את בית הספר באליפויות מרוצי שדה"

הסבה מניווט ספורטיבי: "סיימתי שישי באליפות אירופה לנוער בניווט אבל הבנתי שאם אני רוצה להיות בטופ העולמי אני צריך לשפר את מהירות הריצה שלי. ככה הגעתי אל המאמן אמיר רמון ואל הקבוצה שלו לריצת מרחקים בינוניים וארוכים בהפועל עמק חפר, וככה הריצה הפכה מאמצעי למטרה בפני עצמה והפכתי להיות אתלט. רץ"

הבחירה: "לא זנחתי לגמרי את הניווט. אני מכהן כאלוף ישראל לבוגרים כיום אבל הדגש הוא על האתלטיקה הקלה. שיפרתי באמת את הריצה שלי אצל אמיר מתחרות לתחרות ואמנם לא היו תחרויות ניווט בינלאומיות בגלל הקורונה אבל הבנתי שהריצה זה משהו מיוחד שיש לי עכשיו בידיים"

הנימוק: "ניווט ספורטיבי זה ספורט מדהים אבל ריצה זה משהו יותר תחרותי. אתה יותר חי את הספורט באתלטיקה, מותח את עצמך אל קצה גבול היכולת. בניווט זה אתה מול עצמך ביער עם מצפן, ורק בסוף אתה מגלה אם ניצחת. לאתלטיקה היו דברים נוספים להציע לי, כמו למשל, להרגיש את המתחרים שלך מקרוב, להבין מה עובר להם במחשבות ולהגיב בהתאם. יש יותר אינטרקציה עם האנשים סביבך"

הפריצה: קבע את הסטנדרט לריצת 3000 מטר של אליפות אירופה (20-) שלא התקיימה בגלל הקורונה, והשנה כבר הגיע לשם, העפיל לגמר וסיים במקום 7 עם התוצאה הרביעית בכל הזמנים לנוער בישראל, 8.16.35 דקות. "הרבה מעבר לציפיות"

מטרה קרובה: "ביום ראשון בתחרות בתל אביב אני הולך על השיא הישראלי לנוער (20-) ב-3000 מטר, ששייך לחברי למועדון דרג'ה צ'קולה, 8.14.48 דקות משנת 2019"

מדליית ארד באליפות אירופה: סיים שביעי כללי וראשון מבין ששת הרצים שהרכיבו את נבחרת ישראל באליפות אירופה למרוצי שדה (20-) באירלנד בהשתתפות מאה רצים מעשרים מדינות, כשהתוצאה הקבוצתית לנבחרות נקבעת על פי שלושת הראשונים מכל נבחרת. רק פוטו פיניש בין מתן לבין רץ אירי מנע מדליית כסף לישראל

משמעות ההישג: "מדליה מאוד משמעותית כי לתחרות הזו מגיעים רצים מגוונים מאוד מכל המרחקים הבינוניים כמו 5000 מטר, 3000 מכשולים, 1500 ועוד, והיינו מרחק נגיעה מהכסף והזהב"

מודל לחיקוי: "הרצים הבכירים במועדון הם מודל ללמוד מהם על חיי אתלט שהיו זרים לי, והם גם חברים טובים שלי כיום. הם עדיין מהווים לי מודל כי אני רוצה ללמוד מהטובים ביותר"

חלומות: "יש שאיפות חדשות בכל פעם. לו היית אומר לי לפני שנתיים שאגיע לאליפות אירופה הייתי צוחק, וכך גם אם לפני שנה הייתי אומר לי שאעפיל לגמר אליפות אירופה ואסיים שביעי. אני רוצה פשוט להמשיך וליהנות מהספורט, לשבור שיאים אישיים, להגיע אל הישגים חדשים, ואחרי הצבא ללמוד ולהתחרות במכללה באמריקה. אני רוצה להגיע אל האוניברסיטה הכי נחשקת ולפתח שם את הקריירה שלי"

משחקים אולימפיים: "3000 מטר זה לא מקצוע אולימפי ולכן אתמקד בעתיד ב-5000 ו-10,000 מטר אבל זה עוד רחוק. הלוואי ואגיע לשם"

מחוץ לספורט: ספורטאי מצטיין בצבא, חובב טיולים

שושלת יוחסין: הבת דודה עמית עברי היא השחיינית הישראלית הראשונה שהעפילה לחצי גמר אולימפי

מוטו לפני זינוק: "להרגיע, לנשום עמוק. משתדל שלא להגיע לחוץ אל קו הזינוק אבל זוכר שהולך להיות כואב וקשה אם כי כך יהיה גם לשאר המתחרים שלי אז אני לא משקשק על קו הזינוק"