ספורטאי השבוע של הפועל: בוקיאו מלדה מהפועל עמק חפר

(קרדיט מקסים דופליי)
(קרדיט מקסים דופליי)
(קרדיט מקסים דופליי)
(קרדיט מקסים דופליי)
(קרדיט מקסים דופליי)
(קרדיט מקסים דופליי)

רק עשר שנים לאחר שעלה מאתיופיה ובכלל התחיל לרוץ ניפץ מלדה שיא בן 7 שנים ב-10,000 מטר כשזכה באליפות ישראל דרמטית אחרי 28.00.78 דקות ומודה: "אולי באמת הייתי יורד מ-28 דקות אם לא הייתי מניף את היד. אני מאוכזב קצת אבל מקווה לרדת ל-27 דקות בחודש הבא בגביע אירופה". והחלומות כבר בשמיים: "אני מסוגל לשבור את כל שיאי ישראל מ-3000 מטר ועד מרתון. 5000, 10,000, חצי מרתון. הכל. יש לי עוד הרבה חלומות בעזרת השם. אני רוצה לייצג בכבוד את ישראל. אני אוהב מאוד את המדינה", וכל זאת כשהוא מסייע כספית לאביו וחמשת אחיו שבאתיופיה

שם: בוקיאו מלדה

גיל: 25

מועדון: הפועל עמק חפר

מאמן: ניגאטו וורקו

התחלה: עלה מאתיופיה לפני עשר שנים והתחיל לרוץ כבר כשהתגורר במרכז הקליטה בשדרות

גילוי: "המאמן רחמים גשה ראה אותי רץ ונתן לי נעלי ריצה. ממרכז הקליטה עברתי לפנימייה ליד חדרה ותוך שבוע הייתי הכי טוב שם. המורה לספורט אמר לי שאגיע רחוק. מגיל 16 אני בהפועל עמק חפר"

התפתחות: "ניצחתי בכמה מרוצי כביש ל-10 קמ וזכיתי באליפות הנוער ל-5 קמ. הצטיינתי גם במרוצי שדה. קיבלתי מעמד של ספורטאי מצטיין בצהל, עברתי קורס מדריכי חדר כושר ושירתתי כמדריך בצבא"

הכנה לשיא החדש: "התאמנתי לתחרות עם רצים בכירים באתיופיה בתנאי גובה עם המאמן שלי, שהוא אתיופי וגר שם, והיה כיף. אני מקווה לחזור לשם כי זה מה שהביא אותי לשבירת השיא. כאן פחות מכירים אותך כשאין לך מאמן בארץ ואני בודק אפשרות למאמן גם פה. בינתיים אני רץ לבד ליד הים באשקלון שם אני גר. באתיופיה אני מתאמן בראש שקט ללא דאגות, יש יריבי אימון ובכלל המון רצים באדיס אבבה, אבל בארץ אני צריך כל הזמן לטפל בעניינים שונים מסביב. האיגוד והמועדון עוזרים לי"

סיפור הניצחון: "אף פעם לא הרגשתי כל כך טוב. סיימתי את הריצה כמו שחשבתי. הכל תפקד. נשארנו ארבעה רצים בסיום אז לקחתי קצת אחורה כדי שהם ימשכו אותי. אמרתי לעצמי שאין מצב שאני נותן להם לנצח אותי. כשנשארנו רק אני ואיילה גשאו, ידעתי שאני לוקח. כל הכבוד לו שהוא רץ ככה עד הסוף. הוא הפתעה גדולה".

הנפת היד שאולי מנעה ירידה מ-28 דקות: "הרמתי את היד לפני קו הסיום מהתרגשות. זה לא שזלזלתי חלילה, אני מכבד את כולם. יום אחד אני מנצח, יום אחר מישהו אחר. אולי באמת הייתי יורד מ-28 דקות אם לא הייתי מניף את היד. אני מאוכזב קצת אבל מקווה לרדת ל-27 דקות בחודש הבא בגביע אירופה ל-10,000 מטר"

מטרה קרובה: "לקבוע את הקריטריון לאליפות העולם באורגון, 27.28 דקות. אם אתאמן כמו שצריך אני אביא את התוצאה"

החלום: "לעשות היסטוריה באתלטיקה הישראלית. אם אני בריא ושלם אני מסוגל לשבור את כל השיאים מ-3000 מטר ועד מרתון. 5000, 10,000, חצי מרתון. הכל. יש לי עוד הרבה חלומות בעזרת השם. אני רוצה לייצג בכבוד את ישראל. אני אוהב מאוד את המדינה. אני רוצה לזכות במדליה באליפות אירופה הקרובה במינכן הקיץ. אחרי גביע אירופה אחליט אם ארוץ באליפות אירופה מרתון או 10,000. באחד ממקצועות אלה אוכל לזכות במדליה"

אולימפיאת פריז 2024: "אשמח לרוץ שם 5000 ו-10,000"

מחוץ לריצה: "עומד להתחתן. מסתפק בלהתפרנס מריצה וזה בסדר, לא טוב לשלב. למרות שאני תומך כספית גם באבא שלי וחמשת האחים שלי שגרים עדיין באתיופיה"