ספורטאית העשור של מרכז הפועל: לינוי אשרם

(עמית שיסל, הוועד האולימפי בישראל)
(עמית שיסל, הוועד האולימפי בישראל)
(עמית שיסל, הוועד האולימפי בישראל)
(עמית שיסל, הוועד האולימפי בישראל)
(עמית שיסל, הוועד האולימפי בישראל)
(עמית שיסל, הוועד האולימפי בישראל)
(עודד קרני, הוועד האולימפי בישראל)
(עודד קרני, הוועד האולימפי בישראל)
(עמית שיסל, הוועד האולימפי בישראל)
(עמית שיסל, הוועד האולימפי בישראל)

בטקס הפרסים השנתי והמסורתי של מרכז הפועל יוענק הפעם פרס מיוחד למתעמלת הפועל ראשון לציון, לינוי אשרם, שכבר הוכתרה שלוש פעמים כספורטאית השנה של הפועל, והפעם תוכתר כספורטאית העשור. האישה הישראלית הראשונה שזוכה בזהב האולימפי משחזרת איך התחילה את העשור כ"עוד ילדה בחוג", את העבודה הקשה, את נפילת הכדור בטוקיו וההתרוממות שלאחר מכן, מייעצת לדור הצעיר איך להגשים חלום ומתארת רשמים ראשונים מהחזרה לאימונים וההתלבטות אם להמשיך. ראיון מיוחד לאתר מרכז הפועל

12.10.21

לינוי אשרם מהפועל ראשון לציון, אלופה אולימפית בהתעמלות, הישראלית הראשונה שזוכה בזהב אולימפי וספורטאית העשור של מרכז הפועל, נזכרת איפה היא היתה כשרק התחיל העשור היוצא: "ילדה בת 11. אפילו לא בנבחרת לאומית כלשהי. סתם ילדה שנהנית מהחוג בהפועל ראשון. עוד בכלל לא ידעתי מה אעשה עם עצמי ועם העיסוק הזה בעתיד".

איך זה נגמר, כולנו יודעים, כולנו התרגשנו מול הטלוויזיה כשמדליית הזהב הוענקה לישראלית שעמדה על ראש הפודיום בטוקיו. לינוי (בת 22) השתייכה לצמרת העולמית של הריתמיק ג'ימנסטיק (התעמלות אמנותית) בשנים האחרונות לאחר שזכתה באליפות אירופה וזכתה במדליות הכסף והארד של אליפויות העולם, והכל בקרב-רב, במתכונת האולימפית. את הזהב היא שמרה לרגע הגדול ביותר של הענף, המשחקים האולימפיים. היא זכתה לאורך הדרך גם בשלל מדליות במקצועות הבודדים המרכיבים את התחרות, אלות, חישוק, כדור וסרט, והפכה לפנים של הענף בישראל מה גם שבלטה בייחודיות שלה כצברית ללא שורשים רוסיים, להבדיל מכל המתעמלות הישראליות שהצליחו עד אז.

מתי קרה המעבר, לינוי, ממעמד של עוד ילדה בחוג אל מעמד של ספורטאית הישג?

"כשבקטגוריית הג'וניור זכיתי בשתי מדליות ארד באליפות אירופה בגיל 15 הבנתי שזה מה שאני רוצה ושאת זה אני אוהבת ויכולה ללכת הכי רחוק שאפשר למרות שאני לא מרוסיה ושזה נגד כל הציפיות. אבל זה הכל הגיע באמצעות עבודה קשה. בגיל 12 לא היתה לי את הגמישות שיש לי היום".

ומה המסר שלך לילד או ילדה שעושים צעדים ראשונים כיום בספורט וחולמים על פסגות כמו שלך?

"להבין שאת באמת אוהבת את מה שאת עושה, את המקצוע שלך. להבין שהוא חלק ממך, ואז להשקיע ולהתמיד. לדעת שגם יהיו נפילות בדרך ושצריך להתמודד איתן. לאגור סביבך אנשים שאוהבים אותך ותומכים בך, שלא יתנו לך להיות לבד בזמנים הקשים. ולהאמין".

ואת כל זה מצאת בהפועל ואצל המאמנות שלך במועדון?

"הפועל ראשון גידלו אותי מאז שאני קטנה, ומרכז הפועל כולו היה שם בדרך לצדי. הפועל ראשון, על כל המאמנות שעבדו אתי מראשית הדרך, זו משפחה, וכמובן המאמנת האישית שלי, איילת זוסמן, שהיא כמו אמא שניה בשבילי. בלעדיה לא הייתי מגיעה לאן שהגעתי והמדליה האולימפית היא גם שלה".

מה עבר בראש כשהתבשרת על בחירתך כספורטאית העשור של הפועל?

"זה מטורף. לא חשבתי על משהו כזה וזה עדיין לא נתפש. אני שמחה שמרכז הפועל בחר בי. כיף שמבינים את העבודה הקשה ושיש גמול למה שאת עושה. טוב לדעת שיש אנשים שמעריכים ושהם בעדך".

בראיונות לאחר הזכייה אמרת שאת עוד לא מעכלת את הניצחון בטוקיו. זה כבר קרה מאז?

"לאט לאט זה קרה. קלטתי, אולי עם כל הראיונות שעברתי בתקשורת מאז, זה נקלט, אבל עדיין נראה לי הזוי".

ולחשוב שכל התחרות האולימפית התחילה עם נפילה של החישוק אותו לא מוצאים עד היום. איך התרוממת מזה?

"איילת הרימה אותי. הבנתי שכבר עברתי את הדבר הכי נורא שיכול לקרות בתחרות. ידעתי שאני יכולה ליותר מזה ושגרוע מכך לא יכול להיות ולכן פשוט ליהנות מעכשיו ולעשות הכל רגוע מבלי לתת ללחץ להשפיע. לתת את מה שאני יודעת".

ואז כשמכריזים עלייך כמנצחת?

"לא הייתי בטוחה שמתכוונים אלי. לא חלמתי שזה יקרה בכלל. הרבה דברים עברו בראש".

את לינוי תפסנו השבוע בין אימון לבין פיזיותרפיה. כן, היא חזרה להתאמן, אם כי טרם החליטה, לדבריה, על מרוץ לפריז 2024.

"כיף לחזור לאימונים. התגעגעתי לאולם. על פריז אני עדיין לא יודעת וזה ועד רחוק. רק סיימתי את הרגע הגדול שלי ואת החלום. אני חווה את הרגע ועוסקת בעכשיו. מחזירה את עצמי לכושר לאט לאט. יש חוקה חדשה לענף אותה אנחנו לומדות כעת ויש הרבה לדעת בנושא. קשה עדיין לקבל החלטות".

מנכל מרכז הפועל, יורם ארנשטיין:

"אין מילים חזקות מספיק כדי לתאר את שעשתה לנו לינוי בזכייתה במדליית זהב באולימפיאדת טוקיו. היא הגשימה את חלומה ובכך הגשימה גם חלומם של הרבה ישראלים הזקוקים לכל רגע של גאווה בחברה ובמדינה שלנו. לעולם לא נמצא את הדרכים המתאימות והמספיקות להודות לה.

מרכז הפועל, שהיה בין אלה שליוו את לינוי בדרכה אל עבר מצוינות והישגיות בספורט, מאחל לה שתמשיך להוות דוגמא וסמל לנחישות, לערכיות ולהישגיות בכל מה שתבחר לעשות במהלך חייה. אנו מאחלים לה הצלחה רבה, בריאות טובה ואושר רב בהמשך דרכה".