הסתיים סמינר השתלמות מקצועי לעובדי מרכז הפועל במועדון ברצלונה

עובדי מרכז הפועל למדו על מודלים של ספורט מקצועני, על יחסי עובד-מעביד בין שחקנים, מועדון והתאחדות, על פנימיית הכישרונות הבינלאומית הספרטנית, והתוודעו למועדון המתבסס על הכנסות ענק ללא תקציב ציבורי כלל

עובדי מרכז הפועל עברו בשבוע שעבר סמינר השתלמות במודלים של ספורט מקצועני מודרני בברצלונה בו התוודעו אל פעילות אחד ממועדוני הספורט הגדולים והמתקדמים בעולם. כידוע, ברצלונה זה לא רק כדורגל אלא אימפריה של כדוריד, כדורסל וכדורמים, והיא בעצם מועדון חברים ענק וחובק עולם.

במסגרת הסמינר, תחילה, נערכו בארץ שתי הרצאות מקדימות לפני היציאה לבירת קאטאלוניה. האחת, של יו"ר חטיבת הספורט בהסתדרות המעוף ויו"ר ארגון השחקנים בארץ, ניר אלון, בנושא ארגוני השחקנים בארץ ובאירופה, והיחסים בין אגודות מקצועניות לבין ארגון השחקנים. ההרצאה השנייה היתה מפי נציג של מועדון ברצלונה בישראל.

המשך הסמינר נערך בברצלונה. תחילה, אנשי מרכז הפועל שמעו הרצאה מפי כדורסלן העבר רפאל ג'ופרסה, במסגרתה קיבלו הסבר על מערכת היחסים בין הליגה לבין השחקנים. מתברר כי מעבר לחוזים האחידים יש לשחקנים קרן לעזרה הדדית, כך שבמקרה בו שחקנים נאלצים להפסיק לשחק, מקבל ארגון השחקנים עבורם סכום כסף שמקורו בחסויות שמקבלות ההתאחדות

ומינהלת הליגה. בכדורגל, הכנסות ממשחק אחד בעונה עוברות אל ארגון השחקנים לצורך תמיכה בשחקנים הזקוקים לכך מסיבות שונות. בקשר לברצלונה עצמה, ג'ופרסה ציין כי הערכים של כבוד, עבודת צוות, אנושיות, מאמץ ושאיפות, הם המנחים את המועדון.

למחרת הוקדש יום שלם לסיור במתקנים הנהדרים של המועדון, כולל האצטדיון האולימפי המפורסם שב"הר היהודים", שאירח את אולימפיאדת 1992 ואת אליפות אירופה באתלטיקה 2010. לאחרונה החליט מועדון החברים על שיפוץ מתקן הכדורסל והכדוריד בסכום של 800 מיליון יורו, ולא מדובר בכסף ציבורי. המועדון מונה 150,000 חברים, מתוכם הצביעו 33,000 בעד ההוצאה הכספית הממומנת מהחסויות, ממוזיאון המועדון ומחנויות המזכרות, המרצ'נדייז. החנות בברצלונה, אגב, מכניסה 35 מיליון יורו בשנה, והמועדון הוא השני בגודלו באחזקת קרקעות אחרי המדינה. אחת ל-6 שנים מתקיימות בחירות לראשות המועדון וההנהלה.

ביום הבא חוו אנשי מרכז הפועל את הלה מסייה, הפנימייה בה צומחים כוכבי העתיד בכדורגל, כדורסל וכדוריד. 90 ספורטאים צעירים מרחבי העולם לומדים שם ומנהלים אורח חיים ספורטיבי הדוק, שלא לומר ספרטני. בסיור במקום הדיסקרטי והסגור, למדו אנשי הפועל כי משחקי מחשב מותרים לילדים רק בשישי שבת. האוכל נרשם ונמדד, כיבוי אורות כולל כיבוי וויי-פיי בשעה 11:00, והשכמה מוקדמת לאימון בוקר. לסיום הסיור הוזמנה המשלחת לצפיה במשחק ליגת האלופות בכדורגל בו ניצחה בארסה 1-3 את ארסנל בקאמפ-נואו.