מרכז הפועל חגג 90 לשמואל ללקין

ללקין עם יורם ארנשטיין, סולומון סטולר ואסתר, מזכירתו לשעבר
ללקין עם יורם ארנשטיין, סולומון סטולר ואסתר, מזכירתו לשעבר
הרבה חברים הגיעו כדי לשמוח עם ללקין, מבכירי הפועל והספורט הישראלי כולו במשך עשרות שנים. גם הסרט המפורסם ממינכן הוצג

מרכז הפועל חגג השבוע את יום הולדתו ה-90 של אחד מענקי הספורט בישראל, שמואל ללקין. חברים ותיקים הוזמנו וסיפרו על חוויות משותפות, מנכל הפועל יורם ארנשטיין בירך את ללקין, ורעייתו של סולומון סטולר, יור ותיקי הפועל, אפתה עוגה לכבודו.

ללקין נולד בתל אביב והחל בקריירה צבאית עשירה, שהחלה בפלמח. כמפקד כתה הוא הוביל יחידת סיור בדרום, שנתפסה על ידי הבריטים ונגזר עליה עונש מאסר. בכלא התחיל ללקין לשחק כדורעף, ואלה היו צעדיו הראשונים ותחילתה של קריירה חדשה. לאחר שנתיים שוחרר ממאסר, השתתף בשחרור ירושלים בעת מלחמת העצמאות ושימש בתפקידי פיקוד רבים כקצין עד 1962.

לאחר השירות הצבאי מונה ללקין לתפקיד מנכל התאחדות הספורט והפך להיות אחד המשפיעים ביותר על הספורט בישראל. ללקין עמד.בראש משלחות רבות של ישראל למשחקים האולימפיים, כשהפעם המפורסמת ביותר היתה במינכן 1972.

חייו של ללקין ניצלו מכיוון שחדרו היה מרוחק כעשרה מטרים מביתן הספורטאים הישראלים, ש-11 מהם נרצחו בעת התקפת המחבלים הפלשתינאים. בטקס לזכרם, ששודר למיליונים ברחבי העולם מהאיצטדיון האולימפי, נשא ללקין נאום בלתי נשכח, בעברית, ובכך הפך לחלק בלתי נפרד מסיפור הטבח הנורא, שחילל את הרוח האולימפית.


ללקין, במקור מהפועל תל אביב, כיהן בתפקידו בהתאחדות הספורט עד 1996. בין יתר פעילותו העשירה הוא הקים את המטווח האולימפי לקליעה על שם יגאל אלון בהרצליה. בין החברים שהגיעו לכבדו ביום שמחתו השבוע, היו אורי גולדבורט, שמואל דרור ואורי אפק, כולם מדור מייסדי הספורט בישראל, שותפים לדרך של ללקין, שהתבדח: "אני רוצה למות בגיל 119 על מנת שיהיה כתוב על הקבר 'נפטר בטרם עת'". ללקין נראה מצוין, תודה לאל, ויורם ארנשטיין איחל לו הרבה שנים מאושרות ובריאות.

הרגעים המרגשים של הארוע היו בעת הצפיה המשותפת בסרט המתעד את ארועי מינכן 1972 ובו נאום ללקין המפורסם.