מקלט לסייפי אוקראינה בהפועל כפר סבא

הפועל כפר סבא שבה מאליפות אירופה לצעירים לא רק עם מדליית הארד של ליאור דרוק אלא גם עם קבוצה גדולה של סייפי אוקראינה אותם היא מארחת בבתים ובאולם האימונים. "ההורים של ילדי הסייפים במועדון הם עכשיו האבא והאמא של סייפי אוקראינה. הם דואגים להם לארוחות, לבגדים ולכל. האוקראינים הגיעו ממש בלי כלום לארץ", מספר חבר ההנהלה מרטין קורן, שמבקש כעת תרומות של בגדים בעיקר וכל מה שאפשר על מנת להמשיך ולקלוט את האוקראינים לפחות עד אליפות העולם בחודש הבא בדובאי

 מועדון הסיוף של הפועל כפר סבא הוכיח כי לא רק שהוא מההישגיים ביותר בישראל אלא גם אחד הערכיים ביותר. 13 סייפות וסייפים מהנבחרות הצעירות של אוקראינה מצאו מקלט בימים אלה בבתי משפחות סייפי המועדון מהשרון, ובית לאימונים לקראת אליפות העולם לנוער וקדטים בחודש הבא בדובאי.
 
הכל החל באליפות אירופה לנוער וקדטים שהתקיימה החודש בנוביסאד, סרביה, שם נפגשו הנבחרות בזירה ומאחורי הקלעים. שר הספורט של אוקראינה, יהודי, לשעבר אלוף המכביה, פנה אל מאמן נבחרת ישראל, סשה איוונוב, עם בקשה לסיוע, ולאחר בדיקה עם איגוד הסיוף ומכון ווינגייט, הוחלט להביאם ארצה.
 
נבחרת הדקר נקלטה בווינגייט ואילו נבחרת הרומח בהפועל כפר סבא, כולל שתי מאמנות. חבר הנהלת כפר סבא והנהלת האיגוד, מרטין קורן: "ההורים של ילדי הסייפים במועדון הם עכשיו האבא והאמא של סייפי אוקראינה. הם דואגים להם לארוחות, לבגדים ולכל. האוקראינים הגיעו ממש בלי כלום לארץ. חלקם התלבטו אם בכלל לצאת אל האליפות בסרביה ובסופו של דבר הגיעו לאחר מסע תלאות בכל רחבי אירופה עם תיק גב קטן".
 
הפועל כפר סבא גייסה את העירייה לעזרה, זו סייעה בעוד שני אולמות אימונים ובדברים נוספים, המועדון מסייע גם בציוד לאימון, ובימים אלה מתקיימים אימונים משותפים לקראת אליפות העולם.
 
קורן: "שתי חברות הבטיחו ציוד לאליפות העולם, שחלקו הגיע מחו"ל, ואילו איגוד הסיוף והוועד האולימפי מנסים לסדר לאוקראינים טיסה לדובאי באפריל. אנחנו עדיין לא יודעים מה יהיה איתם אחרי אליפות העולם. אולי יקבלו מעמד פליט כאן? אולי ייקלטו בפנימיה? יוסי הררי יור האיגוד בודק את האפשרויות. ההורים של הנערים עדיין באוקראינה".
 
מתברר כי שניים מהסייפים, בני 18, לא הורשו לצאת מגבול אוקראינה מכיוון שהחל מגיל כזה נדרשים כל הגברים להתגייס ללחימה בצבא האוקראיני כנגד צבא הכיבוש הרוסי. רק התערבות של שר הספורט איפשרה לסייפים לצאת לסרביה לאחר שהייה בת יומיים בגבול. חלק מהקבוצה כולל גם יהודים, כולל אחת המאמנות, לשעבר אלופת עולם שהשתתפה אף היא במכביה. 
 
הפועל כפר סבא חזרה מסרביה עם מדליית ארד אירופית של ליאור דרוק (20-), חניכתו של תומר אור, בדגם הרומח. אוקראינה, צריך לדעת, היא נבחרת המשתייכת לצמרת העולמית של הסיוף באופן מסורתי, וכעת היא מוסיפה איכות לאימונים של סייפינו בעוד שהסיוף הישראלי מספק מקלט לפליטים שהגיעו לכאן חסרי כל, מודאגים ומוטרדים ממצב משפחתם במולדת. אגב, כשהתברר כי לאחד האוקראינים יש יום הולדת 16, הובאה למועדון עוגה ושאר כיבוד, וכולם חגגו לו.
 
קורן: "זו זכות לעשות זאת וזה חשוב מאוד וראוי. באופן טבעי אנחנו מסייעים ככל שאנחנו יכולים, ואם היינו נוהגים אחרת זה לא היה טבעי כבני אדם. אנחנו מבקשים מכל מי שיכול לתרום בגדים מכל הסוגים. הם צריכים פשוט כל פריט לבוש. תחתונים, טישירטים, מעילים, גרביים, סבון וכל מה שאפשר. בבקשה תעזרו לנו לעזור להם".