מספר חזק


דוד אייגר הוא לא רק המתעד והסטטיסטיקאי הבכיר של האתלטיקה בישראל כבר עשרות שנים אלא פעיל רב זכויות בענף. הוא אחד ממייסדי נבחרת הנשים הראשונה, מרתון טבריה ועוד. הוא התמחה בכתיבת ספרים וחוברות על מלכת הספורט בישראל. הוא שימש כנציג הפועל במוסדות השונים, הוא מוציא לאור הישגים של אתלטי הפועל עוד מלפני קום המדינה, ועל כל אלה יקבל דוד אייגר את עיטור "איש כפועלו" של מרכז הפועל במהלך כנס ותיקי הפועל המסורתי שיתקיים בחנוכה

דוד אייגר פעיל בספורט ובמיוחד בענף האתלטיקה מזה 50 שנים. במהלך השנים הללו הוא היה פעיל, הן בתפקידים פורמאליים בענף, ביוזמות מקוריות ומשמעותיות בפיתוחו, והן בפעולה ענפה ומיוחדת במינה ברישום ודיווח על הישגי אתלטי ישראל בארץ ובחו"ל. פעולותיו אלו הוציאו לו מוניטין ברמה הלאומית והבינלאומית.

דוד, איש "הפועל" מושבע, ייצג את הפועל בתפקידים שונים. באמצע שנות ה-70 כיהן כמזכיר הראשון אי פעם, במשרה שלמה, של הועדה הארצית לאתלטיקה בהתאחדות לספורט בישראל. ביוזמתו, מומש רעיון ותיק לגבש לראשנה נבחרת ישראל לאומית לנשים, שבלטו בה אתלטיות הפועל, אסתר שחמורוב, חנה שזיפי והקפטן מירה בולבה. מאז תחרות הבכורה שלה והניצחון על נבחרת יוון, מתחרה נבחרת ישראל באופן סדיר.

בזכותו של דוד מתבצעת, מזה שנים רבות, כתיבה והדפסת חוברת מידע על הישגי האתלטיקה בארץ, המופצת במקומות רבים. נוכחותו של דוד בתחרויות האתלטיקה בארץ היא שם דבר ואין דומה לה. בעת הזינוק למרתון הכינרת הראשון, ביום 31 דצמבר 1977, היה דוד אייגר יו"ר הועדה המארגנת. תודות לו ולמספר יזמים נוספים קם המפעל ששינה שמו לימים ל"מרתון טבריה" והוא משמש כיום כאליפות ישראל הרשמית. במשך שנים הנחה דוד את הרכב המוביל ודיווח ממהלך המרתון.

לקראת האליפות ה-70 של ארץ ישראל (1935 עד 1948) ושל מדינת ישראל העצמאית מאז, יצא לאור ספרון עתיר פרטים על תולדות האליפויות שנערכו ומידע רב ומפורט על אלופי הארץ בכל הזמנים. דוד היה המחבר הראשי של פרסום זה, שהיו לו שלושה שותפים. בקיאותו של דוד בהישגי האתלטיקה הישראלית והבינלאומית יחידה במינה ודומה שאיש לא השתווה לה עד היום. מזה עשרות שנים הוא מקיים מעקב מדוקדק אחר תוצאות ששופרו, שיאי ישראל לבוגרים, נוער, קדטים וילדים, ונתונים אלו היוו את הבסיס לעדכון השיאים.

בימים אלו שוקד דוד על סיום הבדיקה וההגהה של רשימת כל שיאני ישראל בכל הזמנים באתלטיקה למקצועותיה. בפרסום זה יתווספו גם הישגי אתלטי "הפועל" בשנים 1932 עד 1951, בהן לא התאפשרה השתתפותם בהתאחדות לספורט הרשמית ובאליפויות הארץ הרשמיות, ולכן, מספר תוצאות שהיו טובות יותר מהשיאים הרשמיים לא אושרו, ובכך יתוקן עיוות שנפל בפרסום ישן בתחום זה.

ולבסוף, לאחר שנים של עבודה, מתקרבים למהדורה סופית של ספר דברי ימי האתלטיקה ב-71 שנות המדינה, כולל חלק מקדים באשר לתקופה מ-1932, שבמהלכה הונהגה אליפות ארצית של מועדוני "הפועל", לראשונה בשנת 1940. כתיבת הספר, אשר יהיה המפורט ביותר אודות ענף ספורט בישראל, מתקרבת לסיומה, ואת התפקיד המרכזי בה ממלא דוד אייגר.

בזירה הבינלאומית ובמיוחד בהתאחדות הסטטיסטיקאים של האתלטיקה הבינלאומית, ATFS, דוד אייגר חבר בעל שם ומוניטין כבר עשרות שנים, ומשמש שופר למידע על הנעשה בישראל ועל ישראלים המתחרים בחו"ל. פעילותו רבת השנים בתחומים הנ"ל, תרומתו לכינוסי "הפועל", יוזמתו לפעילות ארצית ובינלאומית, הנהגתו את קבוצות האתלטים שיצאו למפגשים בשם "הפועל" ובשם ההתאחדות לספורט ואיגוד האתלטיקה, הביאו לעליית קרנה של התאגדות "הפועל".