ממריאה ברוח

(איגוד השייט)
(איגוד השייט)
(איגוד השייט)
(איגוד השייט)
(איגוד השייט)
(איגוד השייט)
(איגוד השייט)
(איגוד השייט)
(איגוד השייט)
(איגוד השייט)
(איגוד השייט)
(איגוד השייט)

קטי ספיצ'קוב מייחלת לכל סוג של רוח באולימפיאדת טוקיו. גולשת הרוח מהפועל אילת יודעת שהיא מתעלה כשהתנאים מגוונים ואז אפשר לפנטז: "כמובן שיש לי חלומות על פודיום אולימפי, ובישראל, חלום על פודיום הוא גם חלום על מדליית זהב, ולשם אני שואפת". בינתיים היא חווה סגר קורונה בבסיס האימונים שלה בפורטוגל, חוששת מביטול המשחקים האולימפיים כמו כולם, אבל עובדת קשה ומקריבה הכל למען חלום הילדות, שהתחיל בכך שבחרה בכוונה בספורט בו אין קהל וזה רק היא לבד בשקט של הים. "אינדיבידואליסטית", כפי שהיא מגדירה את עצמה, אבל לא שוכחת להודות למועדון הפועל אילת, הבסיס להצלחה

18.1.2021

 "הפועל אילת היא כמו בית בשבילי מאז גיל 10 כשהתחלתי לגלוש", מעידה קטי ספיצ'קוב בת ה-22, הנציגה של ישראל לתחרות גלישת הרוח לנשים באולימפיאדת טוקיו 2021. היא עמדה על כל פודיום אפשרי מגיל ילדות ועד בוגרות, ענדה את מדליית הכסף של אליפות העולם לנשים וגרמה לדגל ישראל להתנופף בהרבה טקסים על נקודות שונות בגלובוס, אבל הרבה שוכחים כי הכל מתחיל במועדון הסמוך לבית, לא רק במקרה שלה אלא בסיפור של כל ספורטאי מצליח, וקטי לא שוכחת.

"גם היום המועדון הוא בית וכך זה באילת כי שם כמעט כל ילד עבר במועדון השייט של הפועל אילת מתישהו. לי היתה הזכות לגדול שם לתוך מערכת שעוטפת ומחבקת את הספורטאי, ונותנת לו המון דברים שהם לא מובנים מאליו. המועדון מספק, למשל, ציוד, שזה קריטי במיוחד בשייט. אני רואה הרבה ספורטאים בחו"ל, שמתמודדים לבד עם הנושא הזה, שהוא מאוד יקר, וזה לפעמים עוצר אותם מלהמשיך בקריירה. בהפועל אילת התמיכה היא ענקית בקטע של הציוד וזה אחד הדברים שעזרו לי להגיע לאן שהגעתי".

קטי מתראיינת לאתר מרכז הפועל בשיחת טלפון מבסיס האימונים הנוכחי שלה, וילאמורה פורטוגל, שם היא מתכוננת לאליפות אירופה שתיערך באתר הזה בחודש מארס, לאליפות העולם באפריל בהייר שבצרפת, ובכלל, למשחקים האולימפיים בקיץ. לפני שהיא התמקדה בגלישת רוח, כילדה, היא ניסתה התעמלות אמנותית וטריאתלון, ומי שעוקב אחריה באינסטגרם לא התפלא לראותה מתמודדת לאחרונה עם גלישת סקי, אי שם על הר בצרפת. "סקי זה כיף אבל קשה. לא פשוט ללמוד, אבל שינוי האווירה לפעמים זה טוב. במיוחד לאחת שמגיעה מהחום של אילת".

לאחר אליפות היבשת והאליפות העולמית באביב, שתי תחרויות שהן מהוות בשנה אולימפית מבחן ולא מטרה, הפוקוס יעבור אל הדבר האמיתי וכאן מגיע שלב השאלה ההכרחית על הציפיות שלה עצמה מהמשחקים האולימפיים. "המטרה שלי היא להוציא את הכי טוב מעצמי. אני שואפת הכי גבוה שאפשר. כמובן שיש לי חלומות על פודיום אולימפי, ובישראל, חלום על פודיום הוא גם חלום על מדליית זהב, ולשם אני שואפת. אני עובדת קשה על זה. לשם כך נותרו כמה חודשים של עבודה קשה והרבה הקרבה, ואני מחכה ורוצה לראות שהכל ישתלם".

בריו 2016 עוד היית גולשת נוער וראית את התחרויות בטלוויזיה. מה הרגשת כשהוכרזת סופית כנציגת ישראל לטוקיו?

"אני לא בטוחה שאני כבר מעכלת את זה. אולי רק כשאהיה שם בטוקיו אבין את זה ואז אשים ווי קטן על חלום ילדות שהתגשם. לנצח פעמיים במבחנים, כפי שקרה בקמפיין, זה בכלל מרגש עוד יותר".

ומי היריבות העיקריות על המדליות כעת?

"אני מאמינה כי מחמש ייצאו שלוש. חוץ ממני יש את הסינית יונג שו לי שזכתה באליפות העולם בה אני הייתי הסגנית שלה, ואשר לא השתתפה באליפות של 2020. האלופה של 2020 ליליאן דה חוס ההולנדית, וכמובן האלופה האולימפית שרלין פיקון הצרפתיה. יש גם את אמה ווילסון הבריטית הצעירה שיכולה להפתיע".

מה התנאים הדרושים לך שם באתר באנושימה מבחינת מזג אוויר ורוחות?

"מבחינתי, כל יום תנאים אחרים של רוח. הכי אמיתי. שבכל יום הרוח תהיה שונה. יום של גלים, יום של רוח חלשה, יום של רוח חזקה, יום של רוח בינונית. הכל. זה לא סוד שאני מגוונת ביכולות הגלישה, ושילוב כזה של רוחות מחייב יציבות, שאם אצליח לשמור עליה, אני אציג תחרות טובה. כדי להיות בטופ צריך לדעת לגלוש בכל סוג של רוח. באליפות אירופה האחרונה, השיוט הכי גרוע ואשר אותו זרקתי מחישוב הנקודות, היה מקום 6. זה מראה על יציבות בכל התנאים וזה חשוב מאוד בשייט".

אי אפשר, לצערנו, שלא להתייחס למשבר הקורונה העולמי, המאיים על קיום המשחקים ומשבש את ההכנות. ממש עכשיו בפורטוגל חווה קטי סגר כמו בישראל, והיא מספרת על התנהלות של ספורטאי בעת הזו ועל החששות מביטול תחרות המטרה המרכזית של הספורטאים האולימפיים.

"למזלנו מותר כאן בווילאמורה לצאת לאימונים בים. לא קל להסתדר עם כל הטיסות והמעברים, אבל פשוט יותר כשאני ממוקמת כאן במקום קבוע ומתרכזת בספורט. אני משתדלת להיות פחות בסיטואציות עם אנשים. וילאמורה היא מעין בסיס שלי כרגע. האמת היא שכולם כאן מסתובבים בחוץ בדיוק כמו בסגר בישראל, אבל מקפידים על מסיכות".

חוששת מהודעה על ביטול מכיוון טוקיו?

"אני מקווה שיעשו מה שדרוש על מנת לקיים את המשחקים. עד היום התבטלו משחקים אולימפיים רק כשהיו מלחמות עולם אז אני מקווה שאיכשהו המשחקים יתקיימו, גם אם ללא קהל. לי אישית, כספורטאית, יהיה מאוד חבל אם האולימפיאדה לא תתקיים".

לפחות בענף שלך אין קהל כך שזה לא ישנה אם המשחקים ייערכו ללא קהל.

"אחת הסיבות שבחרתי לבסוף להיות בענף השייט היא הסיבה הזו, שאין קהל. אני אוהבת את השקט בים, גם באימונים וגם בתחרויות. החברתי לספורט הזה כי בים זו רק אני לבד על הגלשן, והמתחרים מסביב. אני לגמרי טיפוס אינדיבידואליסטי".