ממסלול הריצה לקלפים, מאתלטיקה לברידג

אילן וחנה שזיפי (מאיר אוחיון)
אילן וחנה שזיפי (מאיר אוחיון)
הספורטיאדה ה-36: אילן וחנה שזיפי, רצי אתלטיקה בעברם, גילו את משחק הקלפים שממלא להם את החסר: "הברידג' שינה לנו את החיים"

ענף נוסף שמשוחק בספורטיאדה ה-36 הוא ענף הברידג'. משחק הקלפים פחות מוכר לחובבי הספורט בישראל, אך כדאי שתדעו שמדובר בענף הספורט הישראלי המצליח ביותר.

אילן שזיפי, אלוף ישראל בריצה ל-800 מטר בעברו, לוקח חלק בימים אלה בספורטיאדה ה-20 שלו השנה בתור שופט ברידג'. אשתו, חנה, אלופת אסיה בעברה ורצה אולימפית, משחקת באופן קבוע מאז פרישתה מהמסלול ושחקנית בנבחרת ישראל. השניים, חיים את המשחק מדי יום ובטוחים: "אין שום ספורט בארץ שמביא הישיגים בינלאומיים יותר מזה".

אילן, שהוא גם שופט ראשי בהתאחדות הישראלית לברידג', סיפר על ההיסטוריה שלו באירוע הספורט הגדול בישראל: "זו הספורטיאדה ה-20 שלי, התחלתי בהתחלת שנות ה-90. גם חנה וגם אני אנחנו אנשי הפועל, גדלנו ונולדו בהפועל פתח תקווה באתלטיקה קלה, היא הייתה אלופת אסיה, השתתפה באולימפיאדה, אני הייתי אלוף ישראל. בקיצור אנחנו אנשי הפועל מבטן ולידה. כשהפסקנו לרוץ, חיפשנו מתח ספורטיבי אחר ועברנו לברידג'. חנה, שהייתה אחת האתלטיות הטובות בישראל, עברה לענף הזה והצליחה להיות בנבחרת ישראל לנשים בענף. מאז אנחנו כאן, אני עברתי לתחום של השיפוט".כשנשאל על הענף שפחות מוכר בנוף הספורטיבי ענה: "אנחנו חושבים שברידג' זה ענף ספורט הישראלי הכי מצליח. אין שום ספורט שמביא הישיגים בינלאומיים יותר מזה. בשנה האחרונה הייתה לנו מדליית זהב באליפות אירופה, מדליות באליפות עולם ואליפות לנערים. אחנו ממש מעצמת על בענף הזה. אנחנו ממשיכים ומתפתחים בכיוון הזה. ברידג' זה דבר שצריך ללמוד, זה לוקח שנים עד שמגיעים להישגים".

אז מה זה ברידג' בעצם?
"משחק קלפים, ולמרות זאת, הוא לא משחק מזל. הוא תלוי ביכולת, כישרון, ויכולת לשתף פעולה עם שותף. המשחק הוא בזוגות או בקבוצות. נכון שהוא מסתמן כמשחק של מבוגרים, אך יש הצלחות גדולות של צעירים שמשחקים את המשחק".

איך המשחק משתלב בחיי היום יום שלכם?
"אצלנו זה חיי היום יום. אני עובד במשרה מלאה בהתאחדות הישראלית לברידג' בתור שופט ראשי, חנה משחק ברידג' ממש מדי יום. הוא שינה את החיים שלנו, את החברים ואת שעות הפנאי".