מכל גווני הקשת: קופצים לבריכה

ענף השחייה (אלעד חמני)
ענף השחייה (אלעד חמני)
הספורטיאדה ה-36: שחיין בן 81, שחיינית מקצוענית בעבר, נציג מהמגזר הערבי ואורח מרוסיה נכנסו לבריכה. אמנם זה נשמע כמו התחלה של בדיחה, אך את קיבוץ הגלויות המשובח הזה קיבלנו בבריכה העירונית באילת כחלק מתחרות הספורטיאדה הנפלאה


הענף שאולי מכיל את מגוון שכבות ורבדי האוכלוסייה בספורטיאדה ה-36, ענף השחייה, יצא היום (רביעי) לדרך בכל תרועה רמה כאשר 320 שחיינים ושחייניות מ-35 חברות ומפעלים, התקבצו בבריכה העירונית באילת לפתיחה הרשמית של תחרות השחייה, אשר מורכבת ממספר רב ומגוון של מקצים במרחק וסגנון השחייה.

חשוב לומר כי הספורטאים המשתתפים אינם מקצוענים, אך חלקם היו בעבר. בין השחיינים הרבים ניתן למצור את אניה גוסטמלסקי, שחיינית אולימפית בעבר, ועד לראובן ארבל, שחיין שעבר את גיל ה-80, ואף נעזר במקל הליכה, בא לבדו כמייצג את חברת "טמבור" מטעמו בלבד.

חיים פולק (68), המייצג את התעשייה הצבאית שיתף בתחושותיו רגע לפני הקפיצה הראשונה לבריכה כשאמר: "אני שוחה קרוב ל-35 שנים ומשתתף בספורטיאדה כבר 30 שנה". פולק, שחיין עטור גביעים ומדליות מתחרויות הספורטיאדה מהקמת התחרות עד עצם היום הזה, מציין כי מותר לשחות עד חמישה משחים, וגם השנה הוא ניצל את כל המכסה: "במקרה השנה נרשמתי לכל המשחים הארוכים. 200 חתירה, 100 מעורב אישי, 100 גב, 100 חתירה ו-200 מעורב אישי".לייצג במשך 30 שנה בספורטיאדה זה הישג שאין לו אח ורע. כיצד שומרים על כושר והכנה נכונה?
"אנו שוחים פעמיים בשבוע כשמירה על הכושר ולוקחים את התחרות הזו בשיא הרצינות. זה יוביל להישגיות".

הישג חסר תקדים ברמה האישית נרשם גם אצל מייצגי בית הלוחם. במעמד המרגש מבחינת הספורטאים המייצגים, ניתן למצוא גם את בנצי צפוני מהישוב גבעת זאב. צפוני, אמן פיסול מנירוסטה ותכשיטן במקצועו, ואף מורה לשחייה, הוא הלום קרב ממלחמת יום כיפור, השתקם באורך פלא ונוטל חלק כאחד השחיינים בתחרות: "ברגע שאני מצליח להיכנס למים ומשחרר אנדורפינים, זה עוזר לי ובעיקר מוציא אותי מהדיכאון. כשאני מסיים לשחות, אני מתחיל לחייך. אנחנו מתאמנים כל השנה כפעמיים בשבוע, ואני אף עושה יום אחד נוסף. השחייה עבורי היא תרפיה".

גולת הכותרת של תחרות השחייה היא השחיין הראשון והיחידי המייצג את המגזר הערבי, מוסטפא אבו שייח' מקלנסואה, המייצג את בנק לאומי, אשר חשף סיפור פיקנטי על איך החל את קריירת השחייה שלו. אבו שייח' שיתף אותו בתחושותיו על האירוע ובהיותו הנציג היחידי של המגזר הערבי בתחרות: "זה אירוע גדול המייחד את כל קשתות הספורט והעובדים בכלל, ולי יש כבוד גדול להיות הנציג היחידי של המגזר. אני שוחה הרבה שנים ואני מקווה שהרבה ערבים ישתלבו בענפי השחייה ובכלל בענפי הספורט. אבו שייח', לו נולדה לפני כשבועיים, לא ויתר על ההכנה לספורטיאדה ולקח זאת בשיא הרצינות: "התאמנתי באופן אישי ואינטנסיבי, לא כולל האימונים הרגילים של הבנק שמתנהלים במהלך כל השנה. אני מתאמן בקבוצת מאסטרס בגבעת חיים".ידוע כי ענף השחייה במגזר לא הכי מושך אליו ספורטאים. כיצד התחברת לענף?
"זה התחיל בגיל 5 כשאבא שלי לקח אותי ואת אח שלי למאמן שחייה בקלנסואה בשם אחמד נטור. הייתה לנו בריכה אחת בכל האזור. שם התאהבתי בשחייה. אחר כך הקימו בכפר קבוצה מקצוענית ולאט לאט הקבוצה גדלה. אומנם שחיתי הרבה בחיים שלי ואף נטלתי חלק באליפויות ישראל, אבל זה לא היה ממש מקצועני, בעיקר עקב תנאים. מאז שהצטרפתי לבנק לאומי ב-2008 אני שוחה. מאז שאבא שלי הקים את הקבוצה מקלנסואה היא הפכה להיות המגדלור של המגזר הערבי בענף השחייה. יש התפתחות ויש הרבה קבוצות. אני מאמין שהמגזר הערבי ייטמע בשחייה כפי שעשו זאת בענפים אחרים כדוגמאת כדורגל".

בין החובבנים ניתן למצוא גם שחיינים עם עבר מקצועי בשחייה, אחד מהם הוא יזהר שנהר (53) מרחובות. שנהר דיבר על ההבדלים וההרגשה לשחות כמקצוען בעבר, מול חובבי הענף: "מאז שפרשתי משחייה מקצוענית בשנת 84', לא שחיתי עשרים ומשהו שנה. כשהחלתי לעבוד בבנק לאומי הצטרפתי לנבחרת השחייה ועל ההתחלה הייתי בטופ של קבוצת הגיל שלי. האמת שאני לא מרגיש מעל כולם. אומנם לא כולם היו אלופי ישראל, אבל הם יודעים את העבודה וחלקם גם היו מקצוענים בעברם כמוני", אמר שנהר והוסיף כי: "הרבה פעמים בגלל התוצאות שלי אני מתחרה עם חבר'ה הצעירים ממני ב-20 שנה, וזה יוצר אתגר בפני עצמו".

את מיטב ומירב המחמאות קיבלנו מאורחים מרוסיה, ששלחה כ-10 נציגים אשר לקחו חלק פעיל בתחרויות השחייה השונות. חשוב לציין כי רוב המתחרים הרוסים צעירים, אך גם היה את הוותיק מבניהם, אלכסנדר דירבין (51), שסיפר על האירוח, ההתרשמות וקבוצתו עצמה: "כל השחיינים שלנו עובדים במקומות עבודה ברוסיה, בדיוק כמו כאן. חלקם גם היו מקצוענים בעברם. התנאים שנתנו לנו מאוד טובים וקבלת הפנים הייתה נעימה מאוד. גם הבית מלון שלנו ליד הבריכה והתנאים אידאליים. אני מקווה שימשיכו להזמין אותנו גם בשנים הבאות. אנחנו נהנים מאוד".