מים ואש

(קרדיט: גלעד קוולרצ'יק)
(קרדיט: גלעד קוולרצ'יק)
(קרדיט: גלעד קוולרצ'יק)
(קרדיט: גלעד קוולרצ'יק)
(קרדיט: גלעד קוולרצ'יק)
(קרדיט: גלעד קוולרצ'יק)

נבחרת ישראל ביורו. משפט לא שכיח בספורט הישראלי אבל נבחרת כדורמים הגברים רשמה תקדים היסטורי כשניצלה את הביתיות בווינגייט על מנת לנצח את אוקראינה וטורקיה ולזכות בכרטיס לספליט 2022. כמו בנבחרת כדורמים הנשים, שעושה חיל בשנים האחרונות, כך גם נבחרת הגברים בנויה על שחקני מועדוני הפועל השונים כולל הסקורר במאני-טיים, רוני גרוס מהפועל גוש זבולון, שמעיד על רוח קבוצתית מיוחדת: "השחקנים נתנו לי את האמונה שאני יכול להביא את עצמי למשחק וגם נתנו לי את הפסים שהייתי צריך כדי להבקיע. ההישג הזה חשוב גם לילדים שצפו בנו מהציע"

כמו נבחרת כדורמים הנשים שהפכה לאורחת קבועה באליפויות אירופה כך גם נבחרת הגברים מבוססת על שחקני מועדוני הפועל, והם אלה שנתנו את הטון בהעפלה ההיסטורית בסוף השבוע האחרון. כזכור, נבחרת ישראל סיימה שניה בטורניר המוקדמות אותו אירחה בנתניה ובכך סידרה לכדורמים הישראלי קיץ חם, סוף סוף גם באגף הגברים.

בין אם אלה שחקני האלופה, הפועל קריית טבעון, בין אם זה הקפטן עידו גולדשמיט מאסא תל אביב (שייכת למרכז הפועל), ובין אם זה טל גרודמן, שהוביל בעבר את הפועל גוש זבולון לתארים וכיום מדריך שם את הצעירים, מרכז הפועל גאה היום בשחקנים ובפעילים השונים שחתומים על ההישג הלאומי.

הנבחרת פתחה בהפסד די צפוי מול הולנד החזקה, שאף סיימה ראשונה בבית והבטיחה מקומה ביורו 2022

רוני גרוס מהפועל פלרם גוש זבולון, מחזיקת גביע המדינה הטרייה, היה ממצטייני הנבחרת בטורניר שהתקיים בבריכה האולימפית במכון ווינגייט. במשחק האחרון והקובע הוא הבקיע רביעייה מול טורקיה. רק השנה הוא קיבל אישור להתחרות במדי ישראל מכיוון שבעבר שיחק בנבחרת קנדה, משם עלה לישראל.

גרוס מדבר אתנו מסיני, לשם נסע כדי לנפוש אחרי המשימה: "היה מתח רציני עם הנבחרת אז אני צריך להשתחרר קצת. עבדנו ממש קשה לקראת הטורניר, גם במחנה ביוון וגם במחנות אימון בארץ. ממש גרנו במים וזה השתלם בסוף. הכימיה הקבוצתית החזקה עזרה לי להתגבר על המתח ונהנינו לשחק ביחד".

גרוס אף התגבר על פציעה בכתף, שמנעה ממנו להתאמן כרגיל ערב הטורניר, אבל הופיע במאני-טיים, ווגם על כך הוא נותן קרדיט לחברים: "השחקנים נתנו לי את האמונה שאני יכול להביא את עצמי למשחק וגם נתנו לי את הפסים שהייתי צריך כדי להבקיע. הכל התחבר במשחק האחרון, החל מהשחקן הראשון שקפץ למים ועד האחרון. כולם הביאו את הצד הטוב ביותר שלהם. זה היה חשוב גם עבור הילדים שצפו בנו ומשחקים כדורמים".

רויטל כהן גלוסקא, יור איגוד הכדורמים, מסבירה כיצד גם הגברים מצאו את הדרך ליורו לאחר שנים בהם התרגלנו לראות בעיקר את נבחרת הנשים תחת הזרקורים: "השינוי היה בעבודה במסודרת במשך שנה וחצי מרגע שזכינו לבית לאומי בווינגייט ולא היתה מגבלה של שעות מתקן. גם מצב האיגוד השתפר ובהמשך נולד בנבחרת צוות שמחוייב למשימה, מאמן ונבחרת רצינית".

ואיך דואגים מעכשיו להמשכיות כדי שההישג לא יהיה חד פעמי?

"המינוף יהיה על ידי השגת תקציבים נוספים להכנה של הנבחרת הזו בצורה המיטבית והקמת נבחרות גברים נוספות. בנוגע לגודל התקציב, אנחנו עובדים עליו כעת בעזרת משרד הספורט והוועד האולימפי".