"מהו ספורטאי ללא מאמנו, ולהיפך?"

אלמיו וגואדי
אלמיו וגואדי
מרכז הפועל התגייס לסייע לרץ האולימפי מהפועל עמק חפר, דניאל גואדי, המבקש כי מאמנו, פאלורו אלמהיו, הממתין לאזרחות ישראלית, ייצא עמו לאליפות אירופה בשבוע הבא

בשבוע הבא ייצא דניאל גואדי מהפועל עמק חפר אל הופעת הבכורה שלו באליפות אירופה לאתלטיקה קלה, וכעבור עוד חודש ייצג את ישראל במשחקים האולימפיים, גם כן לראשונה. עם זאת, לרץ בן ה-26 מציקה מאוד העובדה כי מאמנו, אלמיו פאלורו, לא יכול לצאת עמו מכיוון שטרם קיבל אזרחות ישראלית. פאלורו, מאתיופיה במקור, מאמן בישראל אתלטים רבים בעשור האחרון והוא נשוי לישראלית, אבל בקשתו לקבלת אזרחות טרם אושרה במשרד הפנים.

דניאל בן ה-26 הוא אחד הספורטאים המפתיעים ביותר מבין חברי סגל ריו 2016. במרתון הבכורה שלו לפני כחודשיים ברוטרדם הוא הדהים כשעמד בסטנדרט האולימפי וקבע 2.18.51 שעות. באמסטרדם, שם תתקיים אליפות אירופה בשבוע הבא, הוא יתחרה במקצה החצי מרתון, ובריו ירוץ את המרחק המלא. כל זאת, ללא מאמנו פאלורו, שאינו יכול לקבל דרכון ישראלי כרגע למרות היותו פנים מוכרות בכל תחרות בישראל מכיוון שהוא משמש גם כשופט.

מאחורי הקלעים נעשים מאמצים לזרז את הליך האזרחות של המאמן המוערך, כולל מצד מנכ"ל מרכז הפועל, יורם ארנשטיין: "שמחנו מאוד כשדניאל השיג את הכרטיס האולימפי לריו, שם הוא ייצג את מדינת ישראל וגם את הפועל עמק חפר. אין ספורטאי ללא מאמן ואנחנו עושים הכל כדי שפאלורו ייסע עם דניאל כבר בשבוע הבא לאמסטרדם. אני יוצא בקריאה אל שר הפנים לפעול בדחיפות. תשתית הספורט בנויה על מאמנים ועלינו לאפשר להם לעבוד בשקט ולהתעסק רק בצד המקצועי ולא בניירת". מרכז הפועל כבר פנה אל משרד הספורט בבקשה לסייע בקידום הנושא.

גואדי פרסם בדף הפייסבוק האישי את המכתב הבא:

"בשבילי המאמן הוא כמו אב שני. דמותו וסמכותו מלוות אותי באימונים, בדרך הארוכה והמייגעת, וממנו אני שואב את הכוח וההכוונה ברגע האמת, כאשר אני הכי זקוק לו - על מסלול הריצה, בתחרויות. כפי שנראה כעת, מאמני מהיום בו התחלתי לרוץ, אלמהיו פאלורו, כנראה לא יוכל לעמוד לצידי במשחקים האולימפיים בריו - הרגע החשוב בחיי, הרגע החשוב בחייו. זאת מכיוון שעדיין אינו אזרח ישראלי. ההליך בדבר קבלת אזרחותו עומד תקוע במשרד הפנים, מחכה לדחיפה, מחכה לאישור.

אני לא יכול לדמיין את עצמי מתחרה היטב, רגוע ובוטח ביכולותיי, ללא דמותו שם בצד, ללא הפנים המוכרות והמכוונות. יכולותיי תלויות גם בנוכחותו.

המאמן פאלורו היה שם בשבילי ובעליות ובטח שבירידות התלולות ורגעי המשבר. אבל לא רק בשבילי. אלמהיו היה שם בשביל עשרות אתלטים צעירים אשר טיפח במו ידיו במשך השנים, מאז הגיע לישראל. תרומתו לאתלטיקה הישראלית גדולה ונאמנותו למדינת ישראל, לדגל הכחול לבן, אינה מוטלת בספק. עשייתו למען הספורט הישראלי - הספורטאים הנפלאים שנוצרו תחת שרביטו - הוכיחה זאת פעמים רבות.

אני קורא, מבקש, מכל מי שיש לו יד בדבר, אנא סייעו לאלמהיו להשלים את המסע האישי שלו על מנת שיוכל לצאת איתי למסע המיוחד שלי לריו. הרי מהו ספורטאי ללא מאמנו ולהיפך?

בבקשה, שתפו ככל האפשר ואולי הליכו במשרד הפנים יתפוס תאוצה.

תודה, דניאל גואדה אגזה".