מבצע גביע אדום

(הדר ואן קולא)
(הדר ואן קולא)
(הדר ואן קולא)
(הדר ואן קולא)
(הדר ואן קולא)
(הדר ואן קולא)
(הדר ואן קולא)
(הדר ואן קולא)
(הדר ואן קולא)
(הדר ואן קולא)
שנתיים אחרי האליפות ההיסטורית הגיע גם הגביע לידי הפועל אשדוד כדוריד. חגיגות אין, בגלל המצב הבטחוני, והראש של היור עופר קושמרו, כמו של כולנו, בדברים אחרים, אבל עדיין משמח לציין את המאורע, להיזכר בחבלי הלידה הקשים של המועדון, בימים בהם היה קהל מקומי שהצטיין בפוגרומים, אבל בעיקר, להתגאות בשחקני הבית ובמקצוענות

 "מציאות משוגעת", אומר בעצב 'מר הפועל אשדוד כדוריד' עופר קושמרו. "במקום לחגוג את הזכייה הראשונה וההיסטורית בגביע המדינה יחד עם הקהל וכל המתנדבים והמלווים של המועדון אחרי המשחק, פשוט הלכנו הביתה".

ועוד היה מזל. יממה אחת לאחר הניצחון הדרמטי של אדומי אשדוד בהארכה מול מכבי ראשלצ, ממש באותו אולם ברעננה, הופסק משחק כדורסל בשל התקפת טילים מעזה.

קושמרו: "מה שעובר לי בראש השבוע אלה דברים שפחות קשורים לכדוריד. ראיתי את המשלחת לאולימפיאדת הדמים במינכן ממש רגע לפני המראתה למשחקים, אל פיגוע הטרור. הייתי אז בקורס מדריכים בווינגייט והכל קפץ לי לראש השבוע. הבת שלי ושני נכדיי גרים ביתד שבעוטף עזה, והעיר שלי אשדוד מופגזת ללא הרף. זאת מציאות משוגעת".

ועדיין, אחרי ביטול גמר 2020 בגלל הקורונה (גם כן מול הצהובים מראשלצ) ואחרי האליפות ההיסטורית של 2019, נחת גביע 2021 בארון האדום הצנוע אך המכובד של קושמרו כדי להשלים חותמת רשמית להיותו של הפועל אשדוד מועדון צמרת.

כעת יש עננה סביב קיום סדרת חצי גמר האליפות מול הפועל ראשלצ. שחקני אשדוד לא יכולים להתאמן, הזרים מגלים רצון לברוח מה גם שהשוער טומיסלב סטויאקוביץ הסרבי חי כאן עם אשה ותינוקת, ומי יודע איך ומתי יסתיים מבצע "שומר החומות" בדרום.

הפועל אשדוד נוסדה בשנת 1967 ועלתה לראשונה אל הליגה הבכירה רק לפני עשר שנים. קושמרו, שגדל ושיחק בקבוצה בתחילת שנות השבעים, ולאחר מכן במכבי ראשלצ עם האחים חודורוב, לקח לידיו עם פרישתו ממשחק את המועדון ובמו ידיו הצמיח אותו.

אך סימלי הוא שאת שער הניצחון בהארכה השבוע כבש בנו בן ה-26, עומרי קושמרו, ומצטיין המשחק הוא לו אקסבורד, אף הוא שחקן בית. יחד עם האחים ביטרמן, אסף בן גוזי ועוד שחקני בית, התואר מרגש כפליים.

קושמרו: "אנחנו גאים במיוחד בעובדה שבסגל הקבוצה יש נוכחות חזקה של שחקני בית. כמובן שאני גאה בעומרי אבל הגול שלו היה רק החותמת. הוא מקצוען שמגיע זמן רב לפני תחילת כל אימון כדי לשמש דגמא לצעירים וזה מה שחשוב. אין קיצורי דרך".

דרך ארוכה עברה הפועל אשדוד מאז המשחקים בליגות הנמוכות, כפי שעופר מתאר: "היו תנאים לא תנאים. עבריינים שהפריעו למשחקים ורדפו אחרי שופטים ושחקני קבוצות שניצחו כאן. אם אשדוד הפסידה הם היו נכנסים למגרש או זורקים אבנים".

כיום יש לא פחות מ-15 בתי ספר יסודיים בהם פעילה הפועל בעיר, קבוצות ילדים ונוער, תמיכה עירונית משמעותית, וכמובן, תמיכה של מרכז הפועל.

קושמרו: "התרגשתי מאוד כשראש העירייה לשעבר צבי צילקר התקשר השבוע לברך אחרי הזכייה. היה קשר מיוחד בינינו. אנחנו אדומים אז מוכרחים לציין את הבית שלנו, מרכז הפועל, עם הקשר הטוב שיש לנו עם יורם, רותי איז'ו וכולם. הבאנו להם כבר אליפות ועכשו גם גביע אז אנחנו מקווים להגדלת התמיכה. הפועל אשדוד זה גם האבקות, ג'ודו ומעכשיו אפילו גם כדורמים והכל הפועל. צריך להודות גם למחזיק תיק הספורט הנוכחי בעירייה, יורם אסרף, שדואג לנו ביומיום, ולכל האנשים הטובים שעושים את המועדון הזה והכל בהתנדבות".