מאמנת השנה של הפועל: איילת זוסמן

(קרדיט אנטולי אטמנוב)
(קרדיט אנטולי אטמנוב)
(קרדיט אנטולי אטמנוב)
(קרדיט אנטולי אטמנוב)
(קרדיט אנטולי אטמנוב)
(קרדיט אנטולי אטמנוב)
(קרדיט אנטולי אטמנוב)
(קרדיט אנטולי אטמנוב)

היא בכלל לא רצתה להיות מאמנת אלא להמשיך ולחבר כוריאוגרפיה למתעמלות אבל החיבור של איילת זוסמן עם לינוי אשרם שאב אותה אל מסע שהסתיים על ראש הפודיום בטוקיו כאשה הישראלית הראשונה שחתומה על מדליית זהב אולימפית. בראיון לאתר מרכז הפועל מספרת זוסמן על תחושת השליחות עבור הספורט הישראלי ומעמד האשה, הדלק להמשיך לפריז, ההתגברות על משבר המוקדמות של אשרם בטוקיו, מסבירה מה מיוחד באלופה האולימפית הראשונה של ישראל ומודה למרכז הפועל על השקט הנפשי והתמיכה שהעניק להן במשך שנים

15.10.21

"אף פעם לא רציתי להיות מאמנת בכלל. הייתי כוריאוגרפית עד שהגיעה לינוי ותפסה לי את כל שעות היום", משחזרת מאמנת השנה הנבחרת של מרכז הפועל, איילת זוסמן, את סיפור ההצלחה עם ספורטאית העשור של הפועל, לינוי אשרם, האלופה האולימפית מהפועל ראשון לציון.

"הבנתי שכדי להצליח אני צריכה לאמן אותה ולכן עצרתי את שאר עיסוקיי כי מדליה אולימפית נראתה באופק. ראיתי שאם לא אאמן אותה היא לא תתקדם. זה התחיל מזה שבילינו באולם האימונים המון שעות ביחד בהיותי כוריאוגרפית ונוצר בינינו קשר מיוחד. ידעתי שיש בה משהו אחר ובחרתי לעבוד איתה צמוד ולקדם אותה".

החיבור בין השתיים הוא חיבור נדיר, אולי חד פעמי, והחושים של איילת הביאו אותה להיות מאמנת התעמלות אמנותית פול-טיים של לינוי אשרם. כיום מאמנת זוסמן את הנבחרת המתכוננת לאולימפיאדת פריז 2024 כשלינוי נמצאת שם למרות שטרם החליטה אם תמשיך.

איך מייצרים אנרגיה לקמפיין אולימפי חדש אחרי שמגיעים אל הפיסגה של כל הפסגות?

"נכון, הגשמנו חלום שאפילו לא חלמנו. הצלחנו מעל למצופה. לא תארנו לעצמנו עד כמה רחוק נגיע, והיה באמת קצת קשה לחזור לשגרת האימונים אבל הצבנו מטרות חדשות. ככה זה בספורט. תמיד יש את מחר ואת התחרות הבאה מה גם שאנחנו אוהבות את העיסוק שלנו. בסך הכל קיבלנו אנרגיות טובות מההישג ואנחנו משתמשות בהן כדי למנף את הדור הבא".

מה המיוחד בלינוי?

"לינוי באמת ספורטאית מיוחדת. גם כישרון וגם רצון שיש לה הרבה. לא יהיה פשוט לשחזר הישג כזה אבל נעבוד כדי לשחזר אותו. תמיד צריך עבודה קשה, הצבת מטרות והשגתן. זה תלוי המון באופי. בלינוי יש את השאיפה למכסימום יכולות ביצוע ואת היכולת לעבוד אין סוף שעות. זכינו לתמיכה מהמון אנשים. מאיגוד ההתעמלות, מרכז הפועל, הוועד האולימפי, היחידה לספורט הישגי, מכון ווינגייט, החברה העירונית ראשון לציון, אבל בראש וראשונה ממרכז הפועל שעזר ונתן לנו שקט נפשי לעבוד. כך לינוי התקדמה לאורך השנים והפגינה יכולות גם ברגעים הקשים. היתה לנו גם את התמיכה של המאמנת אלה סמופלוב והחניכה שלה ניקול זליקמן, שהופיעה גם היא בגמר האולימפי. עבדנו איתן כל יום וקיבלנו מהן תמיכה שהיא לא פחות חשובה".

ואכן היו רגעים קשים אפילו בטוקיו, במוקדמות, כשזה לא התחיל טוב. איך הוצאת את לינוי ממשבר תרגיל החישוק?

"בטוקיו אכן היו הרבה רגעים קשים. אחרי נפילת החישוק במוקדמות לקחתי אותה לרבע שעה של שיחת מוטיבציה. אמרתי לה שהיא מסוגלת ושלא תוותר. אני יודעת מי את, אמרתי לה, אז תעשי רק את מה שאת יודעת. רק תיכנסי לטופ 10 של הגמר. אחרי הכל לינוי הגיעה מוכנה למשחקים האולימפיים ומה שקרה שם זהו חוסר ריכוז רגעי. בסוף זה עבד והיא ביצעה את שאר התרגילים בקלות, בלי לחץ".

דרגת הקושי הגבוהה של התרגילים הביאה בעצם את הניצחון בגמר? זה לא הימור ללכת על דרגת קושי גבוהה?

"אכן דרגת הקושי הביאה בסופו של דבר את מדליית הזהב כי ברגע שלינוי מבצעת את התרגילים שלה היא עולה על המתחרות שלה. לגבי כל מתעמלת אחרת הייתי אומרת לך שבאמת מדובר בהימור, אבל לא עם אחת כמו לינוי שרצתה אפילו דרגת קושי גבוהה יותר אבל לא רצינו ללכת לשם. רצינו שהיא תבצע על אוטומט את התרגילים שלה, שגם ככה, קשים יותר יחסית לאלה של המתחרות שלה".

מעבר למרוץ למדליה, זוסמן מרגישה כי להישגים שלה יש תוכן, ואולי זה הדלק הנוסף להמשך הדרך והעבודה הקשה. "אני מרגישה שליחות, הן בלקדם בנות צעירות, הן בקידום הספורט בישראל והצבתו על המפה העולמית והן בקידום מעמד הנשים. אני מקווה שהבחירה של מרכז הפועל בי כמאמנת השנה תעודד מתעמלות, מאמנות ובכלל ספורטאיות בישראל".

על הבחירה בה כמאמנת השנה של הפועל: "אני שמחה שבחרו בי ואף פעם זה לא מובן מאליו. בשנת 2017 בחר בי מרכז הפועל בפעם הראשונה כמאמנת השנה ואני חשה כי היום זו סגירת מעגל. אני מאושרת מכך ששימחנו הרבה אנשים במדינת ישראל בכלל ובספורט הישראלי בפרט".