לקפוץ רחוק, לנתר גבוה, לזרוק חזק

הרבה לפני עידן חנה מיננקו ועידן רוגל נחום היה זאב רייס השם הנרדף בישראל לקפיצה משולשת. במשך 24 שנים הוא החזיק בשיא הישראלי, אבל לא רק בזכות הישג זה יקבל רייס בן ה-82 את עיטור "איש כפועלו" בכנס ותיקי הפועל בחודש הבא. רייס היה ברוך כישרונות, ובעיקר זכורה קריירת הכדורסל שלו במועדון הצמרת של הפועל גבעת ברנר לצד אימפריית הכדוריד של הפועל רחובות

"אני מתרגש לקבל את עיטור 'איש כפועלו'. נולדתי לתוך הפועל בקיבוץ. הפועל היה אז מספר 1 וכל חיי הנוער והספורט היו סביב הפועל. אחרי העבודה והלימודים, הפועל היה מרכז החיים שלי" אומר רייס, שבהמשך היה למנהל מפעל רהיטי גבעת ברנר.

בגיל 15 הוא החל לשחק בקבוצת הכדורסל של הקיבוץ, ובאותם ימים של שנות ה-60 וה-70 היתה ברנר בצמרת הכדורסל בישראל. אחד הרגעים הגדולים של המועדון היה בדצמבר 1972 כאשר הפועל גבעת ברנר ניצחה את מכבי תל אביב שבשורותיה שיחקו טל ברודי, מיקי ברקוביץ, תנחום כהן-מינץ וסטיב צ'ובין.

בנוסף, זאביק שיחק כדורעף בליגה העליונה בגבעת ברנר, ובכדוריד, בהפועל רחובות, שהיתה אז הקבוצה המובילה בישראל. באתלטיקה, בנוסף לשליטתו בקפיצה המשולשת הוא החזיק בתוצאה השניה במדינה בקפיצה לרוחק, הצטיין בספרינטים הקצרים והיה אצן בנבחרת השליחים של ישראל.

זאביק היה ספורטאי בנבחרות ישראל כדורסל, כדורעף ואתלטיקה קלה, בטורנירים בחו"ל ובארץ, והופיע בכל תחרויות כנסי "הפועל" שנערכו בשנים ההן. "הייתי עוף מיוחד. עסקתי בהרבה ענפים. אפשר לאמר שאתלטיקה וכדורסל היו האהובים עלי ביותר".

בגיל 26 סיים את לימודיו במכללת ווינגיט לחינוך גופני והספיק לחנך ולהקנות במשך מספר שנים את ערכי הספורט והחינוך הגופני, ולאחר מכן המשיך בלימודיו האקדמיים ועבר לעולם העסקים בנגריית הקיבוץ הגדולה.

בשל הישגיו המגוונים כבר בגילו הצעיר הפך רייס לדמות נערצת על כל העוסקים בספורט בישראל ועל כל האוהדים. ב-6 לדצמבר בתל אביב הוא יזכה לעיטור 'איש כפועלו' של מרכז הפועל.