לצבוע את העמק באדום

ינון אשכנזי
ינון אשכנזי
"אני סוגר מעגל של כמעט 60 שנה" אומר בהתרגשות ינון אשכנזי, שיקבל את עיטור "איש כפועלו" של מרכז הפועל בכנס ותיקי הפועל השבוע. התחיל כאתלט וכדורידן הפועל פתח תקוה, המשיך בטיפוח הכדורעף בבקעת בית שאן, וגולת הכותרת היא מפעל ההנצחה לבנו, ארז ז"ל, שנפל בעזה ואשר על שמו נקראת קבוצת הילדים של עמק המעיינות בכדורגל

ינון בן ה-58 היה פעיל בילדותו בהפועל פתח תקוה אתלטיקה, שם רץ לצד חנה ואילן שזיפי, אביבה בלס ועוד, ולאחר מכן בקבוצת הנוער בכדוריד תחת המאמן יורם אוברקוביץ, לימים יור דירקטוריון הפועל.

לאחר שירותו הצבאי הקדיש ינון את זמנו בטיפוח ענף הכדורעף בעמק המעיינות לאחר שעבר לגור בקיבוץ רשפים של "השומר הצעיר" ובנה את קבוצת הכדורעף של הפועל בקעת בית שאן. במסגרת פעילותו שימש גם כרכז ספורט במועצה האזורית בקעת בית שאן. בשנות ה-80 שימש כרכז הפועל בקיבוץ הארצי, ובהמשך כרכז מדור הספורט הבין קיבוצי בהפועל.

בשנת 2003, נפל בנו ארז ז"ל בפעולה של השייטת בעזה, ומאז הקדיש את זמנו להנצחת שמו. אהבתו של בנו ארז להפועל תל אביב הובילה את ינון להקים בשותפות עם המועדון בית ספר לכדורגל על שמו. בית הספר מאגד בתוכו את ילדי הקיבוצים, המושבים והעיר בית שאן. לוחמי השייטת הפכו לשותפים למפעל, והדבר החשוב הנוסף שצמח זו הפעילות עם הילדים בעלי הצרכים המיוחדים, פעילות אשר בעבורה זכה לפני שנה במגן בית נשיא המדינה. עם השנים הקים ארבע קבוצות ליגה לילדים, שפועלות במסגרת ההתאחדות לכדורגל בשם הפועל עמק המעיינות "ארז".

אשכנזי: "הפועל בשבילי זה בית ואני מבלה את רוב שעותיי במועדון. גדלתי על הספר "החוגר" אותו הביא לי אבי לפני קום המדינה. קראתי ונדלקתי על הפועל. מאז שארז נפל הפועל עשו בשבילי מעל ומעבר לספורט. הם נתנו לי יד בשעות הקשות ואמרו לי 'קום, החיים חזקים מהכל' ואכן קמתי. הפועל זו דרך חיים".