"לינוי אשרם יכולה לעלות על הפודיום האולימפי"

לינוי אשרם
לינוי אשרם
כך המאמנת מהפועל ראשון לציון, לנה קופילנקו, על המתעמלת הראשונה מישראל שזכתה בשתי מדליות באליפות אירופה לריתמיקה (התעמלות אמנותית). "כשהיא עולה אל המשטח רואים כי מדובר במשהו אחר", מוסיפה הכוריאוגרפית והמאמנת איילת זוסמן, אף היא חלק מהצוות הגדול שמאחורי סיפור ההצלחה החדש

מי שעוקב אחרי ההתעמלות בישראל מכיר היטב את השם לינוי אשרם ומודע לעומק של הפועל ראשון לציון. אחרי סוף השבוע האחרון כבר לא נותר כמעט חובב ספורט בישראל, וגם כאלה שלא ממש מוגדרים ככה, שלא יודעים על המתעמלת הראשונה מישראל, שעולה על שני פודיומים באליפות אירופה אחת לריתמיקה (התעמלות אמנותית).

ואם עוד היו ויכוחים לפני התחרות בדבר השאלה, מיהי המתעמלת המובילה בישראל לאחר פרישתה של נטע ריבקין, אז לפחות כרגע, תמו הוויכוחים. אשרם זכתה ביורו 2017 במדליות הארד של גמר החישוק וגמר האלות ודורגה במקום ה-2 הכללי אחרי הרוסיה סולדאטובה, שהיתה הטובה ביותר בתחרות בבודפסט.

כל התקשורת עטה השבוע על לינוי בת ה-18, שזה טבעי כשכוכב נולד, אבל אנחנו באתר מרכז הפועל רוצים לשמוע מה אומרים בצד הפחות זוהר ולדעת מי הם האנשים שמאחורי ההצלחה. החל ממנהל הפועל ראשלצ, אופיר אבן, דרך המאמנת הראשית של אשרם, לנה קופילנקו, המאמנת הותיקה רעיה אירגו, הכוריאוגרפית והמאמנת איילת זוסמן, והמאמנות נטלי גוטמן וגאלה ברסקי. זו התשתית באולם גמי ראשלצ, שעושה את העבודה הסזיפית היומיומית ואשר הצמיחה לנו ספורטאית-על חדשה.

לינוי היא מתעמלת ייחודית. החל משבירת הרצף של יוצאות ברית המועצות לשעבר, שהעלו את הענף על המפה, ועד סגנון ההופעה הייחודי. האבא מתימן והאמא מיוון, ומגיל 6 היא אצל קופילנקו. היא לא היתה כוכבת מייד, אבל בגיל 11 זכתה באליפות ישראל ואותתה על העתיד. קופילנקו: "היא אמנם לא בלטה מגיל צעיר ממש, אבל היא היתה עקשנית. ילדה מיוחדת עם אופי חזק. עובדת לבד גם אם אין לידה מאמנת. התוצאות באליפות אירופה לא הפתיעו אותי. אלה תוצאות של עבודה קשה, של צוות מקצועי ורפואי מצוין".

לנה קופילנקו ריתמיקה לינוי אשרם

ובכל זאת, כשלפני כמה חודשים היא נפצעה ברגלה ונותחה, לא הרבה האמינו כי ההתאוששות תהיה כה מהירה. איילת זוסמן התאימה לה תרגילים חדשים, והרכבת יצאה שוב לדרך. זוסמן: "לינוי שיחקה אותה מעל ומעבר לציפיות. היא מתעמלת של עבודה קשה והיא ייחודית. היא לא ארוכת רגליים ולא גמישה טבעית, אבל מאוד אתלטית ובעלת סגנון אישי ייחודי רק לה. כשהיא עולה אל המשטח רואים שמדובר במשהו אחר. יש לה גימיקים משלה וזה עובד".

לינוי התגלתה בזירה הבינלאומית כשסיימה חמישית באולימפיאדת הנוער 2014, וכעת העיניים נשואות אל הדבר האמיתי, טוקיו 2020, אם כי הדרך עוד ארוכה, כשגם בארץ יש עדיין מתחרות על הכרטיס הישראלי. קופילנקו: "אני מאמינה שהיא יכולה לעלות על הפודיום האולימפי, אבל זה עוד רחוק. שופטות ומאמנות באו אלי בבודפסט והחמיאו על ההופעה שלה, וסיפרו עד כמה הן נהנו. אפילו הרוסיות אמרו שאין להן אף אחת עם טכניקה כמו של לינוי".

זוסמן: "כמו שכתבתי ללינוי על קיר הפייסבוק שלה? השמיים הם הגבול. היא מוכיחה בכל פעם שהיא עשויה מחומר אחר. יש לה כאן בראשלצ את המאמנות הטובות ביותר ומהרמה הבינלאומית הגבוהה ביותר, ויש לה רצון מאוד גדול".

איילת זוסמן ריתמיקה לינוי אשרם 2017 לנה קופילנקו