לזכרו של שלמה יפרח

שלמה יפרח ז"ל (מימין)
שלמה יפרח ז"ל (מימין)
הלך לעולמו שלמה יפרח ז"ל, חבר דירקטוריון הפועל בין השנים 2008 עד 2015, אשר מונה לאחרונה למחזיק תיק הספורט בהסתדרות עובדי הבניין והעץ ואשר שימש במשך שנים רבות בתפקיד איש הקשר לוועדות הכנסת. לפני שלושה שבועות הוא נפטר באופן פתאומי והותיר אחריו חלל ענקי, שלמה יפרח, שנולד במרוקו ועלה לישראל בגיל 13. איש של נתינה גדולה, של עבודה ושל דאגה לזולת

"בצער רב איבדתי לפני שבועיים חבר אמיתי, איש טוב לב. הלך לי לאיבוד האח האמיתי שלי, שלמה יפרח זכרונו לברכה", אמר יצחק אמויאל, יו"ר הסתדרות עובדי הבניין והעץ.

"הלך מאיתנו אחד האנשים הנדירים בחיי. איש שעזר תמיד לכולם, במיוחד למי שהיה בצרה. הוא תמיד נרתם לסייע מכל הלב. היתה לי הזכות הגדולה להיות חבר שלו. למדתי ממנו הרבה. שלמה יפרח ז"ל יחסר לי מאוד. אפילו את המשפט הזה קשה לי לכתוב. הרבה חברים לא מכירים אותו מספיק ולא יודעים איזה אדם מיוחד הוא היה".

מרכז הפועל, כמו גם הסתדרות עובדי הבניין והעץ, התברכו בעשייתו של יפרח. תמיד אדיב, קשוב, נותן את הנשמה ואת הלב לכל מי שפנה לעזרתו. רבים זכו לקבל ממנו סיוע והדרכה: "איזה איש עצום שכולו נתינה, תנוח בשלום ותשמור עליי מלמעלה חבר יקר. אני אמצא את הזמן והמקום להנציח את זכרך. אסור שישכחו אדם כמוך" אמר אמויאל.

שלמה יפרח עלה לארץ מקזבלנקה שבמרוקו בגיל 13 ונשלח עם הגעתו לקיבוץ. הוא התגייס לחיל הים ושירת בו שירות סדיר. לאחר מכן, עם שחרורו מצה"ל, הצטרף כקצין לצי הסוחר. שלמה מאוד אהב את הים ואת השירות על הספינות. יפרח שימש בתפקיד קצין סיפון ראשון באוניות צי סוחר. הוא עבר את ההכשרה בגאנה שבאפריקה.

מאוחר יותר, יפרח עבר לעבוד בבנק לאומי, לא מעט בגלל בקשת בני ביתו שרצו אותו בקרבתם, היות והרבה להיעדר בשל עבודותו בצי הסוחר. בבנק לאומי הוא התחיל כבנקאי והגיע להיות יו"ר ועד עובדים ארצי ויו"ר מועצת העובדים. הוא היה חבר מועצת העיר ברחובות שנים רבות וגם שימש יו"ר הוועדה לבניין ערים.

שלמה יפרח היה מסייע לארגון אקי"ם ולמוסדות ועמותות שונות נוספות, תמיד מתוך תחושה של אהבה ונתינה, אכפתיות ודאגה לזולת. הוא כיהן בין היתר כיו"ר הפדרציה של יהדות מרוקו ברחובות והיה חבר ההנהלה העולמית של הפדרציה. הוא שימש גם כחבר בדריקטוריון של מרכז הפועל. בשנים האחרונות הוא שימש בתפקיד המתאם של הסתדרות עובדי הבניין והעץ לבין וועדות הכנסת.

לאחרונה, קיבל עליו את תפקיד מחזיק תיק הספורט בהסתדרות עובדי הבניין והעץ בו החליף את פיצ'י דובינר. הוא שמח מאוד על המינוי ועל ההזדמנות לתרום עוד מיכולותיו לרווחת העובדים שאותם אהב. הוא היה גאה מאוד בהישגי הספורטאים מחברי הסתדרות עובדי הבניין והעץ והיו לו תכניות רבות לקדם את הספורט בקרב העובדים במסגרת כהונתו בדירקטוריון הפועל.

אמויאל: "שלמה יפרח היה איש רעים להתרועע וכך העיד עליו שמו מעל לכל. כשפגשת בשלמה פגשת בשמחת חיים אין קץ. לאורך השנים תמיד היה לו, לשלמה, חיוך זורח והיה מקבל אותך במאור פנים ונועם הליכות. איש מלא נתינה וכולו לב אחד גדול, איש של עשייה ברוכה בחיי העולם הזה, אם כיו"ר ועד עובדי בנק לאומי ארצי משך שנים, ולאחר מכן כיו"ר ועד אזור תיכון".

יפרח צמח בשורות הליכוד ופעל רבות למען ראש הממשלה דאז, אריאל שרון ז"ל, וכן ראש הממשלה בנימין נתניהו יבל"א. הוא האמין שיועיל לו, לראש הממשלה, כפעיל במפלגת "כולנו" של משה כחלון. שלמה יפרח ז"ל שימש גם כנציג של הליכוד בפני פקידי ההסתדרות ומילא עוד תפקידים רבים, שכל כולם עשייה ציבורית.

"שלמה היקר, תחסר לנו כאן אך כשם ששימחת כאן לבבות ורבבות וסייעת להם בסתר ובגלוי, בטוחים שגם בגן עדן לא יהיה לך רגע דל, שם יקיפו אותך כתות של מלאכי מעלה לקבל מן האור שבך. לעולם לא אשכח אותך חבר יקר".

שלמה יפרח היה אחד האנשים האהובים בקרב חבריו בהסתדרות, היה מקושר ברמות שקשה לתאר לאנשים ולמולדת. הוא ידע לעשות הכל בחן. ידו היתה בכל ויד כל בו. ברגעים שנדרשו ידע להפגין רצינות תהומית אך עדיין לא שכח את הקלילות והעליצות ששררו בסביבתו תוך בדיחות ושנינות המחשבה כאחת. אם אל שלמה באת עצוב, תמיד יצאת מחויך.

שלמה הותיר אחריו אישה, וידל, וארבעה ילדים: אלי, אורי, מיכל ומיה, ונכדים. יהי זכרו ברוך.