כתר אדום


גם "טורניר הכתר" הבינלאומי של מאמאנט חזר במלוא הכח אחרי שנת קורונה. מרכז הפועל שותף ומעניק חסות לפרויקט המיוחד של עופרה אברמוביץ, מייסדת מאמאנט, שמניע רבבות אמהות לעשות ספורט, ואין מתאים ממרכז ימקא בירושלים לארח את הטורניר בהיותו מרכז ספורט לכולן ולכולם במשך כל השנה, בלי הבדל דת, מין, לאום וגיל, ועם דגש על הנגשת ספורט לאוכלוסיות בעלות צרכים מיוחדים, כיאה לאג'נדה של מרכז הפועל. 

"טורניר הכתר" הוא טורניר ספורטיבי-קהילתי שנתי בענף הכדורשת אותו מפעילה עמותת מאמאנט. הטורניר מהווה מפעל שיא של הפעילות הספורטיבית הבינלאומית של העמותה, ואף הוא מתקיים בשיתוף מרכז הפועל ועיריית ירושלים מאז שנת 2018 ומשלב בין קבוצות המגיעות מחו"ל לבין קבוצות המורכבות מאמהות ונשים בליגות המאמאנט המקומיות.

במשך שלושת ימי הטורניר, המשתתפות לנות באותו בית מלון, משחקות במדים זהים ועל פי אותם חוקים, על פי תקנון מאמאנט.השנה משתתפות מעל 300 שחקניות ביותר מ-30 קבוצות במשחקים הנערכים בירושלים.

במהלך הטורניר משחקות קבוצות מחו"ל עם קבוצות מהארץ: קבוצות מהחברה הערבית, החרדית, הדתית והחילונית, בנוסף לשחקניות מהרשות הפלסטינית שחולקות כולן אותו מגרש. בין המשחקים הקבוצות עוברות תהליכי גיבוש על ידי פעילויות חוויתיות שונות כגון סיורים בירושלים, ביקור בשווקים וארוחות משותפות. כך, נוצרים חיבורים שלא היו יכולים להתקיים ללא המגרש הספורטיבי.

טורניר הכתר 2022

יור ומייסדת מאמאנט, עופרה אברמוביץ: "לפני שנתיים הספקנו דקה לפני תחילת הקורונה להנות מהכתר הירושלמי ועכשיו נקווה שטורניר הכתר יסמל את סיום תקופת הקורונה. לא מובן באליו שיש בתקופה מאתגרת זו נציגות יפה של 30 קבוצות למרות כל המכשולים בדרך".

המאמאנט עשה היסטוריה לאחרונה עם קבלת ההכרה ממשרד הספורט, שהביאה עמה תקצוב ממשלתי וזו הפעם הראשונה בה משרד הספורט מתקצב ספורט נשים עממי. אברמוביץ עצמה נבחרה לכהן בוועדה ציבורית לקידום ספורט הנשים בישראל.

מרכיב לא פחות חשוב בטורניר הוא מרכז הספורט ימקא, המארח המרכזי של המפעל כולל טקס הפתיחה בו השתתפו השבוע בין היתר גם שר התיירות יואל רוזבוזוב, ראש עיריית ירושלים, משה ליאון, ראש אגף הספורט איציק קורנפיין, יור קרן הידידות ישראל - ארהב התומכת בארוע, שגריר נפאל בישראל (הגיעה גם נבחרת), ומנכלי מפעל הפיס וחברת אלטשולר-שחם התומכים אף הם במפעל שיגיע לסיומו עם משחקי הגמר בשישי בצהריים בימקא.

הקשר בין ימקא נוצר דרך הפועל ירושלים כדורעף המארחת את משחקיה בליגת העל באולם זה. 

שאול אלקנה, מנכל מרכז הספורט ימקא, שנבנה היכן ששכן מגרש הכדורגל המיתולוגי של ביתר ירושלים: "מרכז ימקא מתאים לטורניר כזה לא רק בשל האולמות החדשים ושלל המתקנים החדישים בקומפלקס אלא גם בהיותו משמש מרכז של חיבור בין כל המגזרים לאורך כל השנה. חרדים, חילונים, ערבים, נוצרים, מוסלמים, חלקם תושבי השטחים, כולם כאן עושים ספורט ושותים אחר כך ביחד קפה. אנחנו מקדמים ספורט למוגבלים ולנזקקים שונים, ספורט מגיל 10 עד 90. כל אלה ערכים שמתחברים אל פעילויות מרכז הפועל ומאמאנט".

אברמוביץ: "לאורך הטורניר ישנו דגש על היעדר שיפוטיות לגבי היכולות הפיזיות אלא קבלה של כל השחקניות כאמהות ספורטיביות. הפעילות מבטיחה לא רק הנאה רבה לכל המשתתפות בה, אלא גם מספקת לכל סביבה בריאותית, בטוחה ומהנה המשלבת ספורט עם בניית רשת חברתית מכפילת כוח. השחקניות מחליפות מידע על ליגות המאמאנט המקומיות, על הפעילות הספורטיבית ועל הפרויקטיים הקהילתיים שנעשים בכל מדינה. יש החלפת מידע כך שליגות מאמאנט משכפלות רעיונות והופכות אותם לבינלאומיים".

על שיתוף הפעולה עם מרכז הפועל אמרה אברמוביץ: "מרכז הפועל שם לו כמטרה לשתף פעולה עם ליגת מאמאנט שהיא קהילת ספורט איכותית הבוחרת לעסוק בספורט כדרך חיים וכמקצוע, מייצרת את הפלטפורמה לניהול ספורט, ומקדמת את הספורט העממי בישראל. אנחנו מודות להפועל על תמיכתכו בליגת מאמאנט בארץ ובעולם".