כוכבי שביט

שביט (ארנון לוי)
שביט (ארנון לוי)
מוחמד אבו יונס
מוחמד אבו יונס
שחקני סכנין (ברני ארדוב)
שחקני סכנין (ברני ארדוב)
הפועל בני סכנין חוזרת אחרי עונה אחת בלבד אל ליגת העל, שזה אולי טריוויאלי, אבל בטח לא כשרואים את הדרך שעשו האדומים מתחתית הלאומית באמצע העונה ועד המקום השני בואכה אליפות הליגה הלאומית, אולי. היור מוחמד אבו יונס והמאמן המפתיע של העונה, אלדד שביט, מספרים כיצד ניצלו מירידה לליגה השלישית ומצאו עצמם שוב על הבמה המרכזית של הכדורגל הישראלי

 כמה זמן כבר לא חוותה העיירה סכנין שמחה של ספורט. ההתברגות בצמרת הכדורגל בישראל, הזכייה בגביע המדינה, ההופעות בגביע אירופה, הניצחונות הסימליים על ביתר בטדי. כל אלה נראו זכרון רחוק כבר בשלהי העונה שעברה כשהיציעים של דוחא נותרו ריקים אל מול תצוגות נפל והחלפת מאמנים כמו בסרט נע. המצב עוד החמיר כשפנינת המיגזר הערבי ירדה אל הליגה הלאומית והידרדרה, ממש העונה, אל המקום ה-12, שם ביום מעונן רואים מקרוב את ליגה א'.

ואז קרה הנס. מעט מאוד ספורט יש בישראל ובעולם בכלל בחודשים האחרונים אז אי אפשר היה להתעלם ממסע הקסם האדום של אלדד שביט ושחקניו. מעמדת עוזר מאמן שני, כברירת מחדל, נתן לו היור מוחמד אבו יונס את המפתחות באמצע העונה, והכל הסתיים אתמול בארוחה חגיגית לכבוד החזרה אל ליגת העל בתום עונה אחת בלבד. סכנין ניצחה וניצחה תחת שרביט השביט, הכוכב הוותיק מהרן ראדי פרח, וכוכבי המיגזר האחרים נראו פתאום כקבוצה מלוכדת ולא כאוסף של שמות. סגר הקורונה קצת עצר את התנופה, ובמשחקים הראשונים של הפלייאוף איבדה הקבוצה גובה, אבל ידעה מהר מאוד להתעשת ולחזור לעצמה כדי להבטיח את המקום השני. מי יודע, אולי אפילו יתחולל מהפך במחזור האחרון וסכנין תדיח מהפיסגה את מכבי פתח תקוה שנראית כרגע מרוכזת יותר בגמר גביע המדינה.

"יציאה מהקבר", מגדיר זאת שביט, מאמן צעיר שהסתובב בקבוצות הצפון בשנים האחרונות לאחר שגדל ושיחק בהפועל חיפה ונאלץ לפרוש בגיל צעיר בשל בעיות בריאות. "זה לא רק שהיינו במקום 12. זו האווירה באימונים, היומיום העצוב. זה מועדון שרגיל היה לליגת העל וכמעט לא השתתף אפילו במאבקי ירידה. כבר דובר שם מתישהו על מענקי אליפות ופתאום אתה בירכתי הליגה השניה. זה פגע במוטיבציה".

ואז אתה בא ומה אתה עושה?

"באתי נקי. עם אנרגיה מאוד חזקה. תמיד היתה לי מערכת יחסים טובה עם השחקנים והיתה בינינו הערכה הדדית, וכשנתנו לי את המושכות לידיים הכל התחבר. נתתי להם אנרגיה ודלק, וחשת שקורה משהו במגרש".

מה קרה שם לאחר פגרת הקורונה כשחוויתם ירידה ביכולת, ואיך התגברתם על כך?

"חזרנו מהסגר לאחר שקודם לכן היינו לוהטים. פשוט אי אפשר היה להגיע אל השער שלנו. ספגנו אולי 4 גולים בכל התקופה הטובה שלפני כן. הציפיות היו גדולות ואולי גם אני קצת התבלבלתי. אולי שכחתי שבמשך שלושה חודשים לא שיחקנו. איבדנו סבלנות במהלך המשחקים כי חשבנו שדברים יילכו בקלות וכך ספגנו גולים בדקה ה-90. נדרשנו לחשב מסלול מחדש, לעשות ריפרש, לסדר את הקבוצה מחדש, ואז ניצחנו את ביתר תל אביב בחוץ, והמומנטום חזר בדיוק כשהיה צריך".

12 שנה שהו האדומים בליגת העל ברציפות, והאמת, איצטדיון דוחא מלא הוא אחד המראות שהיו חסרים לליגת העל. היו"ר אבו יונס, הוא גם חבר הנהלת התאחדות הכדורגל שנבחר לאחרונה להיות חלק מהמזכירות המצומצמת אך עם זאת, לא יוצא מגדרו: "אישית, אני לא חוגג. אני אוהב לשמור על צניעות ולהיות בעבודה כרגיל. אין משהו מוזר בכך שסכנין שוב בליגת העל, ונכון שבשלב מסוים היינו קרובים יותר לליגה א מאשר לליגת העל, אבל זה רק עושה את העלייה למתוקה יותר. עלייה נגד כל הסיכויים. הרבה הספידו אותנו אבל אני בתוך תוכי האמנתי, ואם לא הייתי מאמין אז בכלל לא הייתי בכדורגל. כל מה שהיינו צריכים זה מאמן טוב שיחבר שחקנים טובים, ושקט. כזה שקט אנחנו צריכים גם בליגת העל, ואני מקווה שנצליח בכך".

איזה מקום בערך אתם שווים בליגת העל?

"כבר היינו לא מעט במקומות 6-5. אנחנו שווים פלייאוף עליון. זהו מועדון מבוסס עם הרבה אוהדים ומחלקת נוער טובה. יש כאן כל מה שצריך, שלא כמו קבוצות שעולות לעונה אחת ויורדות בחזרה. נבנה משהו טוב אם כי צפויה שנה לא קלה והבקרה התקציבית צריכה להבין את זה. המדינה צריכה להבין את המצב כי אם היא לא תעזור, תהיה בעיה קשה לכל הקבוצות, אולי חוץ מ-4-3 מועדונים גדולים. כל השאר גוססים. אנחנו שמחים, בייחוד בתקופה כזו, שמרכז הפועל מסייע לנו ואנחנו מוצאים בו אוזן קשבת ועזרה פה ושם".

שביט: "יש כאן שלד מצוין לליגת העל, אבל חייבים חיזוק משמעותי כי הערך המוסף שהבאנו בלאומית לא תופס בליגת העל. אני שמח שגם הקהל חזר השנה, ואמנם זה עוד לא היה העונה כמו בימי ליגת העל הטובים, אבל הוא בהחלט היה פקטור בהצלחה. היה מוזר עכשיו לחגוג העפלת ליגה בלי אוהדים באיצטדיון".