יעקב אבוחצירה: "למרות כל הקשיים, זאת אחת הספורטיאדות המתוקתקות"

יעקב אבוחצירה (אורי אלפי)
יעקב אבוחצירה (אורי אלפי)
האיש שעומד מאחורי הספורטיאדה מסכם את השנה ה-39 ומספר על הארגון ועל הקשיים שעליהם התגברו השנה בארגון הספורטיאדה

איך היה לארגן את הספורטיאדה?
"אני כבר 15 שנה מארגן את הספורטיאדה. זה מפעל לדעתי שלא קיימים דברים כמותו. זה ארגון לא פשוט. יש כל שנה עלייה של עוד חמישה אחוזים של ספורטאים המשתתפים".

בעבר נכנסו ספורטאים בעלי מוגבלויות, מה קורה השנה?
"אנחנו ממשיכים את זה. בטנדם כמות הספורטאים כמעט הכפילה את עצמה. כל פעם דרשו עוד ועוד ספורטאים להיכנס. נכנסו קבוצות נוספות של חירשים ועיוורים, טנדם ועוד. אנחנו שמחים לצרף עוד בעלי מוגבלויות והייעוד והייחודיות שבזה זה שהם לא נבדלים בתחרויות אלא משתלבים ביחד. כולם רצים ביחד ומשחקים. השנה ניסינו להכניס כדורסל נכים אבל זה לא צלח, בסוף זה לא קרה, אני מאמין שזה משהו נוסף שייכנס ונשתדל להמשיך".

כמות הספורטאים עצומה.
"הבעיה העיקרית שעלתה השנה זה הכדורשת. עוד קבוצות נרשמו, עוד נשים הצטרפו והבעיה היא המגרשים. אין מספיק אולמות. אנחנו מתקשים לסרב לרשימות של קבוצות אז הגדלנו את מספר הבתים והפחתנו את הקבוצות בכל בית. אנחנו נערכים מחדש, העדפתי לא להגיד לא וכך גם בקטרגל, השתמשנו ב-19 מגרשים בגלל כמות הספורטאים והקבוצות. אנחנו צריכים לעשות מחשבה מחודשת. בעוד חודש אנחנו נתחיל לעשות בצפון תחרות של באולינג וביליארד. הפועל משקיעה סכום עצום בשביל לעזור גם לתיירות בצפון".

איך זה לראות את אילת אדומה בתקופה הזאת?
"כל העיר מלאה בדגלים של ההסתדרות והפועל וגם בתוך המתקנים וזה כיף. הדבר הטוב בספורטיאדה היא בגיבוש בין המפעלים, בזק תל אביב נגד בזק באר שבע ואז יוצאים לבר וכולם ביחד. המפעלים הקטנים משתלבים בדבר הזה ומשתלבים".

הפקת לקחים לקראת שנה הבאה?
"אנחנו בדרך כלל בכל שנה שאנחנו מסיימים את הספורטיאדה אנחנו מסכמים עם כל המפעלים, כל ענף וענף, חברות אחסון. הבעיה שוב, היא הכמויות לצערי נגיע לשלב שנצטרך להגיד סטופ לקבוצות וכרגע נראה שהכדורשת היא הנפגעת הראשונה. אני באמת לא יודע מה לעשות בנושא, הייתה לי מחשבה וניסיתי להעביר את כל הכדורשת לטבריה, מאמאנט ביקשו להצטרף ואז הגעתי למצב שאין מגרשים ואנחנו צריכים לשבת ולדון בנושא. אף פעם לא קרה לי שביום השלישי של תחילת הספורטיאדה אי אפשר להכניס סיכה לאילת, הכל תפוסה מלאה אפילו השטיח המעופף שעוזרים לנו התקשו למצוא. אבל אנחנו לא מרימים ידיים אבל אנחנו שמחים שיש כמה שיותר ויכול להיות שזה התרחב לכל הארץ. יכול להיות שהשלב הזה יגיע וניתן דין וחשבון בנושא".

כמה ימים לפני הספורטיאדה מערך הכבאות הודיעו כי הם נעדרים אך עושה רושם שהתמודדתם עם הסיטואציה כמו שצריך.
"הכבאים היו אמורים להתאחסן ב-140 ספורטאים במלון אחד, 22 קבוצות בקט רגל, 2 קבוצות כדורסל ו-3 בכדורשת. התאכזבנו, לנו בהפועל יש לנו הפסד, אין ברירה, ניסינו שיבואו וניסינו לגשר לצערנו זה לא צלח".

גם האירועים השונים כמו משחקי הגביע בכדורגל ובחירות היושב ראש של ההתאחדות זה עוד קשיים.
"אני מכיר לדוגמא את המקרה של עירוני אשדוד ובנק לאומי במשחק הגביע נגד סכנין וניסיתי לעזור, הזזנו את המשחק, בנק לאומי שיחק ביום חמישי גביע אז הזזנו ליום רביעי עוד משחק וביום חמישי הזזנו משחק לבוקר. אנחנו מנסים לעזור בתכנון, היו עוד קבוצות ואנחנו בודקים גם כמות קבוצות ואיכות שחקנים. אנחנו ממזערים את הנזק כמה שיותר, זה בסדר וזה משהו בריא".

יש לך משהו להוסיף?
"למרות כל הקשיים זה הספורטיאדה מהיותר מתוקתקות, בלי מקרי אלימות, יש חברות בין המפעלים, חזרתי מסיבוב משחקים ושחקנים מחבקים אחד את השני. יאללה הפועל".