יורם ישראלי מציג: ספורטאי וגם אמן

יורם ישראלי
יורם ישראלי
לא רק בכדוריד אלא בכלל בספורט הישראלי, אולי בעצם בעולם כולו, קשה למצוא אחד כמו יורם ישראלי. הפיבוט שזכה עם הפועל רמת גן המיתולוגית בשני דאבלים וחמישה גביעי מדינה, היה שותף להקמת שלושה מועדונים מפוארים ומשלב את היותו מר כדוריד לבין היותו אמן

יו"ר הפועל קרית אונו כיום הוא צייר ופסל. יצירותיו מוצגות דרך קבע במוזיאונים בכל רחבי המדינה, בפאוץ' שלו יש תמיד מכחולים וצבעים, ובכיסו פנקס מוכן לשליפה בכל רגע שיבוא לו לצייר.

"אני זוכר את עצמי מצייר כל חיי", מספר יורם בן ה-78, שגם התחיל לפסל לפני 35 שנים. לצד הכדוריד הוא גם התפרנס ממשרד גרפיקה ופרסום, כשגם שם ביטא את כשרונו. הוא אוהב לטייל ולצייר את נופי ארץ ישראל, בגליל ובנגב, בצבעי מים, ובזמנו היה יוצא עם הצייר הנודע יחזקאל שטרייכמן וציירים גדולים אחרים כדי לצייר את צפת, עיר השוכנת באזור ציורי והיא עצמה השראה לאמנות. אבל איך כל זה מתחבר לכדוריד? איפה הלינק בין האמנות העדינה לבין המשחק האגרסיבי והקשוח?

יורם לא מוצא סתירה: "להיפך. הגדולה שלי לא היתה אף פעם בעוצמת הזריקה אלא בכוון ובעבודת כף היד. כך גם במכחול ובפיסול. אני לא חושב שכדוריד הוא בכלל ענף כל כך אגרסיבי כמו שעושים ממנו. לדעתי כדורסל, ובטח כדורמים למשל, אלימים יותר. תסתכל על כדוריד באירופה. כל החכמה היא להניע את הכדור מהר ולמצוא שחקן חופשי. המשחקים הברוטאליים שיש לעתים בארץ זה לא כדוריד".

ישאלי יחד עם יצירותיו

איך הגעת לייסוד שלוש קבוצות כדוריד?
"גדלתי בשכונת בורוכוב בגבעתיים ושיחקתי כדורעף. שיחקנו גם כדוריד 11 במכתש. פעם אפילו החלפתי שוער כדורגל של הפועל רמת גן במכתש. בשביל מה הקמתי את הפועל רמת גן? כדי לשחק".

יורם התחיל בכלל כרץ למרחקים ארוכים בבית ספר כדורי וסיים שני בהקפת התבור הראשונה ב-1954, שם היה שותף להקמת המסלול עם חבריו לתיכון. הוא גם צלח את הכנרת, התנסה בקליעה ספורטיבית וסיים שני באליפות ישראל לאקדח אויר, אבל התביית סופית על הכדוריד. לא פלא שבנו, ניר ישראלי, עשה כבר שלוש פעמים את האיירונמן, תחרות איש הברזל. ב-1975, לאחר פרישה ממשחק ברמת גן, אימן שנה אחת בהפועל ראשל"צ, החל לעבוד כעוזר מחלקת הספורט של קרית אונו, לשם עבר לגור, והקים את הפועל המקומית. אחר כך ייתן יד גם להקמת מועדון אצל השכנים בסביון.

"לקרית אונו הבאתי 'פנסיונרים' מהפועל רמת גן ואני עצמי שיחקתי ואימנתי עד גיל 58. פשוט בגיל 38 הפסקתי לעשן אז קלקלתי בכך תכניות להרבה אנשים שרצו להחליף אותי. חזרתי לכושר".

אחת מיצירותיו של ישראלי

יורם קיבל את תואר יקיר העיר קרית אונו, לא רק על הקמת המועדון, אלא על הנחלת הכדוריד בבתי הספר באופן ראוי לחיקוי בכל מקום. ילדי העיר חווים שעה שבועית של המשחק במסגרת שיעורי הספורט. כל תלמיד בכתה ה-ו מקבל ציון בתעודה במקצוע הכדוריד, ויש בתי ספר בהם מתחיל השגעון כבר בכתה ב'. גם קבוצות נשים ונערות יש בשפע, עם חמישה תארי אליפות בנערות והופעה היסטורית בגביע אירופה.

וכל זה לצד חיי האמן. "נסעתי הרבה עם משלחות כדוריד לאירופה ו-50% מהזמן שם ציירתי. לקחתי את הקבוצות למוזיאונים", הוא מספר בגאווה. "מי שנסע אתי ידע ש'יורם תמיד מצייר'. גם ביקשו שאצייר אותם. יש גם שחקנים שפיסלתי בפעולה. אני אוהב רישומים של נופי ישראל ושל דמויות. האדם מדבר אלי בלי מילים".